مداومت آلودگی هوا و گرد و غبار در ایران/ افزایش تا ۳۰ درصدی مراجعات بیمارستانی بیماران تنفسی و قلبی و ریوی

aloodagi hava 21112013 رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت گفت: در صورت تداوم هوای آلوده و گرد و غبار در کشور، سلامت عمومی جامعه تحت تأثیر قرار گرفته و به خطر می‌ افتد.
 
"عباس شاهسونی" رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت در گفتگو با خبرنگار ایلنا درباره هشدار سازمان هواشناسی مبنی بر بروز گرد و غبار و کاهش کیفیت هوای پایتخت در پایان هفته اعلام کرد: وقتی توده گرد و غبار بیاید، ابتدا شهرهای غربی مانند کرمانشاه و خوزستان را در بر گرفته و تحت تأثیر قرار می‌ دهد و سپس به مرکز کشور، از جمله استان تهران می‌رسد.
 
وی ادامه داد: قاعدتاً در روزهایی که پدیدۀ آلودگی هوا را داریم، اورژانس و مراکز بهداشتی در آمادگی کامل هستند، زیرا تعداد مراجعات می‌ تواند تا ۳ الی ۴ روز بعد از آن هم افزایش پیدا کند، بنابراین اگر شرایط به نحوی باشد که به این نتیجه برسیم که غلظت ذرات گرد و غبار و آلودگی در تهران در حال افزایش است و پایتخت تحت تأثیر قرار می‌ گیرد، جلسۀ کمیتۀ اضطرار آلودگی هوا را سریعاً تشکیل می‌ دهیم.
 
شاهسونی با اعلام اینکه در زمینۀ آلودگی هوا و اعلام آمادگی به اورژانس‌ ها و مراکز درمانی و بهداشتی کشور، تصمیمات به صورت کشوری نیست و برای همۀ استان‌ ها یک تصمیم کلی و واحد گرفته نمی‌ شود، اعلام کرد: 
 
تصمیم‌ گیری در زمینۀ پدیدۀ آلودگی هوا و مسائل مربوط به آن، مانند اعلام آمادگی به اورژانس و مراکز بهداشتی و تعطیلی ادارات و مراکز آموزشی، به صورت استانی و محلی انجام می‌ شود و برای هر استان با توجه به غلظت گرد و غبار و آلودگی و شرایط جوی، به صورت مجزا و متفاوت تصمیم‌ گیری می‌ شود. اینطور نیست که برای کل کشور یک تصمیم کلی و یکسان اتخاذ و ابلاغ شود. به طور مثال، در کمیته اضطراری که برای استان خوزستان برگزار می‌ شود، بر اساس شرایط استان تصمیم‌ گیری می‌شود که آیا اورژانس در آمادگی باشد، یا خیر.
 
رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت گفت: ما در زمان‌ هایی که پدیده آلودگی هوا را داشته باشیم، جلسات اضطرار را برگزار می‌ کنیم. نحوۀ تشکیل و برگزاری جلسات کمیته اضطرار به این صورت است که اگر ما روندی افزایشی را در میزان غلظت ذرات گرد و غبار و آلاینده‌ ها مشاهده کنیم، با توجه به شرایط، اگر نیازی به جلسه و تصمیم‌ گیری باشد، حتماً برگزار می‌ کنیم.به طور مثال در روزهای پایانی هفته گذشته که میزان آلودگی هوا در استان تهران زیاد بود، دو بار این کمیته تشکیل شد.
 
وی با اشاره به افزایش بار مراجعات حضوری به بیمارستان‌ ها در اثر افزایش آلودگی هوا در هفته گذشته، یادآور شد: آمار مراجعات حضوری و سرپایی بیماران تنفسی، قلبی و ریوی به بیمارستان‌ ها، تقریباً بین ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش داشت.
 
شاهسونی با تأکید بر اینکه در صورت تداوم هوای آلوده و گرد و غبار در کشور، سلامت عمومی جامعه تحت تأثیر قرار گرفته و به خطر می‌ افتد، خاطرنشان شد: این ذرات بر سلامت تمام افراد جامعه، بخصوص گروه‌ های آسیب‌ پذیر، مانند کودکان، سالمندان و بیماران قلبی- عروقی تأثیر زیادی دارد. گرد و غبار و آلودگی هوا باعث تشدید آلام تنفسی و علائم کرونا می‌ شود. ما شرایط جوی و غلظت ذرات را به صورت دقیق رصد می‌کنیم تا اگر شرایط به نحوی پیش برود که خطرناک باشد، کمیته اضطرار را در اسرع وقت برگزار کنیم.