خطیب زاده: " تا زمانی درباره همه چیز توافق نشود درباره هیچ چیز توافق نمی‌شود"

Khatibzadeh-Saiedسعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در کنفرانس خبری هفتگی خود در خصوص مذاکرات بازگشت ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای برجام گفت: "موضوعات باقیمانده در گفتگو‌های وین برای همه به صورت روشن گفته شده است. و "امروز هم توافقی در دسترس نداریم که درباره آن صحبت کنیم".

به گفته آقای خطیب‌زاده: "ایران و ۱+۴ در چارچوب گفت‌وگوهای قبلی روابط خود را ادامه می‌دهند و ایران هم هیچکدام از اقدامات هسته‌ای خود را متوقف نکرده است".

به گفته وی ایران "اقتصاد خود را منوط و مشروط به گفت‌وگوها در وین نکرده است. رفع تحریم موضوع مهمی است و وزارت خارجه برای رفع تحریم با تمام جدیت وارد شده و خنثی سازی تحریم‌ها از جمله وظایف دولت و وزارت خارجه است".

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران گفت که " آن‌چه که در وین در حال گفت‌وگو است با رعایت تمام مفاد برجام است و قرار نیست در برجام تغییری ایجاد شود".

آقای خطیب‌زاده تایید کرد که " تبادل پیام بین تهران و واشنگتن از طریق آقای مورا" مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا صورت گرفته است.

با این حال وی آمریکا را "مسئول عقب افتادن" در بازگشت دو کشور به برجام دانست و گفت: "تمامی عناصر و اجزای فشار حداکثری باید از بین برود. آمریکا نمی‌تواند تمام انرژی و وقت ما را صرف این کند که بخشی از اجزای فشار حداکثری و میراث ترامپ را حفظ کند".

اشاره آقای خطیب‌زاده به اصرار آمریکا برای نگه داشتن سپاه پاسداران در لیست گروههای تروریستی است، موضوعی که ایران آن را نپذیرفته و حاضر به توافق بدون حذف سپاه نشده است.

سه هفته قبل انریکه مورا، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در گفت‌و‌گوهای احیای برجام برای رایزنی با مقام‌های آمریکایی برای خروج این مذاکرات از بن‌بست به واشنگتن سفر کرد.

جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم اوایل این ماه در سخنانی در پارلمان اروپا گفت اختلاف بر سر خروج نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان های تروریستی آمریکا، مذاکرات احیای برجام را متوقف کرده است.

ایران در یازده ماه گذشته در حال مذاکره با گروه ۱+۴ به رهبری اتحادیه اروپاست تا زمینه احیای برجام فراهم شود.

آمریکا به طور غیرمستقیم در این مذاکرات شرکت می‌کند.

در بخش دیگری از این کنفرانس خبری، سخنگوی وزارت خارجه ایران درخصوص آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در کشورهای دیگر صحبت کرد.

وی گفت: "سفری انجام و هیأتی آمد و درباره آزادسازی بخشی از منابع توافقاتی انجام شد که نه به آمریکا مرتبط است و نه اجازه می‌دهیم آمریکا به جزییات آن ورود کند."

اشاره آقای خطیب‌زاده احتمالا به سفر هیاتی از کره جنوبی به ایران است.

منبع: بی بی سی