٢ درصد کم لن یکن کنندۀ ۹۸ درصد "توافق" هسته ای/ "توافق" نه قریب الوقوع و نه قطعی - گره کور تحریم سپاه

Tahrim-Iran jpeg جلال خوش چهره، در یادداشتی می نویسد: به راستی کسی نمی‌ داند که دلیل اصلی توقف ملالت‌ بار کنونی که بیشترین آسیب آن متوجۀ کیان اقتصادی و تبعات آن در سطوح سیاسی- اجتماعی ایران است، چرا به نقطه انجماد گذشته بازگشته است. به رغم برخی اخبار و گزارش‌ ها دربارۀ دلیل یا دلایل بن‌ بست کنونی، اما آنچه روشن است، ابهام جاری در چگونگی رسیدن به فرجامی است که می‌ تواند به این وضع پایان دهد. تهران بارها گفته؛ ۹۸ درصد توافق حاصل شده و تنها ٢ درصد اختلاف‌ ها باقی است که در صورت رفع آنها، می‌ توان توافق را امضا کرد. این ٢ درصد تا چه میزان برجسته است که توانسته ۹۸درصد توافق را تا نقطه «کم لن یکن» نزدیک کند؟ 
 
دیپلماسی ایرانی: سرنوشت برجام آیا به دست تقدیر سپرده شده است؟ نه امریکا و نه دیگر اعضای گروه ۴+۱ مانند گذشته در تب و تاب گذشته برای امضای هرچه زودتر توافق با ایران برسر احیای برجام نیستند. سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در آخرین نشست مطبوعاتی خود گفته است: ... امروز توافقی در دسترس نداریم که درباره توافق صحبت کنیم. «خطیب زاده» تصریح کرد: موضوعاتی باقی مانده که به محض تمام شدن، می‌توانیم بگوییم توافق در دسترس است. 
 
«امیر عبداللهیان» توپ را در زمین کاخ سفید انداخته و زیاده‌ خواهی امریکاییان را دلیل توقف مذاکرات و دور شدن از توافق اعلام کرده است. در این حال همتای او در وزارت امور خارجه امریکا دستیابی به توافق را «نه قریب الوقوع و نه قطعی» خوانده و  نامعلومی آنچه آینده آبستن آن است را هشدار داده است.  
 
به راستی کسی نمی‌داند که دلیل اصلی توقف ملالت‌بار کنونی که بیشترین آسیب آن متوجه کیان اقتصادی و تبعات آن در سطوح سیاسی- اجتماعی ایران است، چرا به نقطۀ انجماد گذشته بازگشته است. برغم برخی اخبار و گزارش‌ ها دربارۀ دلیل یا دلایل بن‌ بست کنونی، اما آنچه روشن است، ابهام جاری در چگونگی رسیدن به فرجامی است که می‌ تواند به این وضع پایان دهد. تهران بارها گفته، ۹۸ درصد توافق حاصل شده و تنها ٢ درصد اختلاف‌ ها باقی است که در صورت رفع آنها، می‌ توان توافق را امضا کرد. این ٢ درصد تا چه میزان برجسته است که توانسته ۹۸ درصد توافق را تا نقطه «کم لن یکن» نزدیک کند؟  
 
تهران و واشنگتن به روشنی از نقاط اختلاف سخن نمی‌ گویند و هر آنچه در این باره تفسیر و تحلیل می‌ شود، گمان‌ هایی است که ناظران برای درک وضع کنونی به آن می‌ پردازند. به عبارت دیگر می‌ توان چنین نتیجه گرفت که تهران و واشنگتن می‌ دانند، چرا و در مخالفت با چه چیز، مذاکرات وین را متوقف کرده‌ اند. این چرایی نزد آنان مکتوم است، اما برخلاف ارادۀ مشترک گذشته، نمی‌ دانند اکنون و برای چه الزام‌ هایی، باید توافق کنند. همین مهم، دو طرف را با فقر ایدۀ قدرتمند و راهگشا روبرو کرده است. در حال‌ حاضر، هیچ ایده و ابتکاری که بتواند چشم‌ انداز امید بخش تازه‌ ای را پس از ١١ ماه مذاکرات سخت در وین رقم زند، پیش دست نیست. در این حال، پرسش وجود دارد که تصورهای گذشته از روند مذاکرات وین که در قاعده «برد- برد »گذشته جریان داشت، حالا به چانه زنی میان دو صورت توافق «یک تا صد» یا «صفر و صد» تغییر ماهیت داده است؟  
 
نمی‌ توان بر گمان بالا اصرار کرد، همانگونه که احتمالات زیر را نمی‌ توان از نظر دور داشت که غرب اعم از امریکاییان و تروئیکای اروپایی برآن شده اند که پرونده اختلافات خود را با ایران، ذیل پرونده جنگ اوکراین و نتایج آن دنبال کنند. همچنین این احتمال خوش‌ بینانه هم هست که تهران و واشنگتن به دور از جنجال‌ های سیاسی و رسانه‌ ای، در حال بده بستان ایده‌ هایی هستند که «انریکه مورا» هماهنگ کنندۀ اروپایی مذاکرات احیای برجام، ابتکار انجام آن را در اختیار گرفته است. در این صورت می‌ توان امیدوار بود که برجام از اغماء بیرون شود. به این ترتیب زود خواهد بود که پنداشته شود، برجام به دست تقدیر سپرده شده است.
 
***
 
حسن حسن‌ زاده،: "تحریم سپاه، تحریم ملت ایران است"
 
ایرنا: فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) تصریح کرد: سپاه در هیچ زمان و مکانی محدود نخواهد شد، سپاه معادل ملت ایران و انقلاب اسلامی است و تحریم سپاه یعنی تحریم ملت ایران و این تحریم تا به امروز جواب نداده است.
 
به گزارش خبرنگار ایرنا، سردار حسن حسن‌زاده،فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) با اشاره به سالروز تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: سپاه پاسداران از همان روزهای اول انقلاب رسالت  خود در پاسداری از ارزش‌های انقلاب تعریف کرد.
 
حسن زاده  با اشاره به قدرت منطقه‌ ای سپاه بیان داشت: سپاه پاسداران روزبه روز رشیدتر ،قدرتمندتر و با تجربه‌تر شده است و دفاع از انقلاب و  حفظ ارزش‌ ها را با تمام قدرت در دستور کار خود قرار داده است.
 
وی با اشاره به حضور مقتدرانه سپاه در جنگ تحمیلی بیان داشت:سپاه پاسدران  در عرصه مقابله با ضد انقلاب با قدرت عمل کرد، در عرصه سازندگی هم با ورود قرارگاه خاتم الانبیا در عرصه سدسازی، ساخت جاده و پل‌ ها  خوش درخشید.
 
فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) تصریح کرد: هر زمانی که ضرورت پیدا کن،د سپاه با تمام قوا در عرصه همکاری و هم‌یاری و مردم یاری در حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله  وماجرای مانند کرونا در جامعه حضور دارد.
 
حسن زاده با بیان اینکه سپاه پاسداران همواره در کنار مردم بوده است، گفت: سپاه در هر جایی که انقلاب ایجاب کند، به موقع، با قوت، قدرتمندانه و مدبرانه حضور پیدا کرده است و از انقلاب و اسلام دفاع کرده است.
 
وی افزود: سپاه پاسداران بارها طعم شکست را در کام ضد انقلاب، اشرار ،استکبار و نظام سلطه رژیم صهیونیستی چشانده است، سپاه پاسداران به عنوان لشکر بزرگ الهی  به یک نقطه ناامیدی برای دشمنان تبدیل شده است.
 
حسن‌زاده گفت: این روزها صحبت از محدود کردن سپاه پاسداران می‌ شود. به تمام دشمنان و عناصر داخلی خود فروخته و فرومایه و کسانی که با تفکر پوسیده غرب‌گرایانه مطالبی را بیان می‌ کنند، می‌گویم، سپاه در هیچ زمان و مکانی محدود نخواهد شد، سپاه معادل ملت ایران و انقلاب اسلامی است و تحریم سپاه، یعنی تحریم ملت ایران و این تحریم تا به امروز جواب نداده و این تحریم‌ کننده است که بیش از همیشه منزوی است.