پکن در تلاش برای سانسور یک ویدیو از وضعیت قرنطینه شانگهای است

Chinn Shankhei Corona

«بندر عظیم شانگهای با ۲۵ میلیون نفر سکنه از چند هفته پیش و همزمان با شیوع دوباره ویروس کرونا در آن وارد قرنطینه بسیار شدیدی شده است. شهروندان شانگهای اجازه خروج از منازل خود را ندارند و باید برای تامین آذوقه منتظر بسته‌هایی که دولت محلی توزیع می‌کنند بمانند.»
 
نهادهای کنترل اینترنت در چین در تلاش برای مسدودکردن دسترسی همگانی به یک ویدیو پرمخاطب هستند که در آن از پیامدهای قرنطینه سخت در شهر ۲۵ میلیونی شانگهای گزارش می‌شود.
 
در این ویدیو صدای شهروندانی شنیده می‌شود که از وضعیت خود شکایت می‌کنند و از کمبود غذا و خدمات پزشکی می‌گویند.
 
تلاش مقام‌ها برای حذف این ویدبو موجب واکنش منفی کاربران در وبسایت‌ها و توجه بیشتر به آن شده است.
 
بندر عظیم شانگهای با ۲۵ میلیون نفر سکنه از چند هفته پیش و همزمان با شیوع دوباره ویروس کرونا در آن وارد قرنطینه بسیار شدیدی شده است.
 
این ویدیو ۶ دقیقه‌ای که تدوینی از صداهای سکنه شانگهای است حاوی شکایت‌های آنها از کمبود میزان غذا و آذوقه و همچنین وضعیت نازل خدمات پزشکی است.
 
یکی از صداها می‌گوید: "روزهاست که غذا نخورده‌ایم."
یکی دیگر می‌گوید: "ویروس نمی‌تواند ما را بکشد اما گرسنگی می‌تواند."
 
این ویدیو که "صدای آوریل" نام‌گذاری شده در شبکه‌های مجازی و وبسایت‌های معروف چینی چون وی‌چت و ویبو منتشر شده و میلیون‌ها بار دیده شده است.
 
با این حال، در روز شنبه، ۲۳ آوریل، نهادهای ناظر بر اینترنت در چین شروع به محدود کردن دسترسی به آن کردند و در فضای اینترنت تلاش کردند با کاربرانی که قصد بازنشر آن در دیگر پلتفرم‌ها را داشتند مقابله کنند.
قرنطینه شانگهای اکنون وارد پنجمین هفته شده است.
 
انتقاد از دولت در عرصه عمومی در چین بسیار نادر است اما طی چند هفته گذشته ساکنان شانگهای بارها در فضای مجازی از وضعیت موجود در این ابرشهر و نامطلوب‌بودن ادامه قرنطینه انتقاد کرده‌اند.
 
برخی از مناطق این شهر بزرگ با مشکل دسترسی به آذوقه روبرو هستند و به آنها دستور داده شده که منتظر دریافت سهمیه گوشت، تخم‌مرغ و سبزیجاتی که نیروهای دولتی برای آنها خواهند آورد، بمانند.
 
مقام‌ها همچنین به افراد مبتلا به کووید ۱۹ و اعضای خانواده آنها دستور داده‌اند که به مراکز دولتی تعیین شده برای قرنطینه، بستری و اقامت بیماران کرونا منتقل شوند.
 
در این ویدیو پرمخاطب، یک زن شنیده می‌شود که می‌گوید بیمارستانی که او به آنجا انتقال داده شده حتی «هنوز سقفش تکمیل نشده» است.
 
"وقتی رسیدیم، همه داشتند برای گرفتن پتو و تخت 'می‌جنگیدند '."
در این ویدیو صدای دیگران شنیده می‌شود که به طعنه فریاد می‌زنند: "دست شما درد نکنه، سفیدهای بزرگ". این اصطلاحی است که این روزها برای ماموران بهداشتی و ماموران دولتی استفاده می‌شود که با البسه محافظتی سفید در خیابان‌های شانگهای تردد می‌کنند و مقررات شدید قرنطینه را اعمال می‌کنند.
 
تلاش برای سانسور این ویدیو کوتاه هم خود باعث اعتراضات جدیدی در فضای مجازی شده است.
 
یکی از مخاطبان در وبسایت مشهور ویبو نوشته: "این ویدیو فقط حاوی واقعیت‌های خام بود و چیزی که تشویش‌کننده باشد نداشت".
 
"هیج چیز جدیدی در این نیست... به جز این که دیدن تلاش برای سانسور کردن این ویدیو، من را ناراحت می‌کند."
 
همزمان با آغاز تلاش‌ها برای حذف این ویدیو، روز شنبه، ۲۳ آوریل، دولت چین اعلام کرد که در شانگهای ۲۳ هزار مورد ابتلا و ۱۲ مرگ ناشی از کووید ثبت کرده است.
 
پکن از زمان آغاز شیوع کرونا که از شهر ووهان چین بود، سیاست صفر-کووید را در پیش گرفته و بنای خود را بر رهایی کامل از ویروس کرونا گذاشته است.
 
اگر چه این راهکار در سال نخست شیوع کرونا توانست شیوع و آمارها را تا حدود بسیار زیادی کنترل و پایین نگه دارد اما قرنطینه‌های اخیر برای مهار گسترش سویه‌های متاخر کووید که سرعت سرایت بیشتری دارند، چندان موفق نبوده است.
 
 
 
منبع خبر: بی‌بی‌سی فارسی