وزارت کشور فرانسه: امانوئل مکرون با کسب۵۸.۵۴ آرا برای دومین بار رئیس جمهوری فرانسه شد

macron emanuelانقلاب اسلامی در هجرت: امانوئل مکرون که برای دومین بار در درو دوم رقابت انتخاباتی ریاست جمهوری که در روز یکشنبه ۲۴ آوریل برگذارشد، در مقابل مارین لوپن نامزدحزب راست افراطی اجتماع ملی فرانسه قرار گرفته بود با کسب اکثریت آرا به ریاست جمهوری فرانسه رسید.

از میان ۴۸.۷ میلیون نفر فرانسوی ثبت نام کننده، ۶۲ درصد در انتخابات شرکت کردند.

بنا بر نتایج نهایی اعلام شده از سوی وزارت کشور، امانوئل مکرون ۵۸.۵۴ درصد آرا و مارین لوپن، ۴۱.۴۶ درصد آرا شرکت کنندگان را از آن خود کردند.

نزدیک به یک سوم از ثبت نام کنندگان(۲۸.۰۱٪ )، بانتخابات را تحریم و در آن شرکت نکردند.

نتایج انتخابات ریاست جمهوری فرانسه چه در دور نخست و چه دور دوم،حاکی از بی‌اعتباری دو جریان راست و چپ سنتی که طی سالیان طولانی عرصه انتخاباتی و سیاسی را در اختیار داشتند بود. در این میان رشد جریانهای متعلق به راست افراطی در فرانسه چشمگیر است که نگرانی برخی محافل دموکراتیک و جمهوریخواه را در پی دارد.

حال مکرون،رئیس جمهور منتخب تا ۱۳ می، باید نخست وزیر جدید را انتخاب کند تا وی کابینه جدیدی را معرفی کند. نخست وزیر باید مقدمات انتخابات مجلس قانون گذاری را فراهم کند.

سپس مبارزات انتخاباتی مجلس قانونگذاری که در ۱۲ و ۱۹ ماه ژوئن برگزار می شود آغاز خواهد شد، بنابر قانون اساسی فرانسه رئیس جمهور برای پیشبرد برنامه‌های خودنیازمند کسب اکثریت در مجلس ملی فرانسه است.

ژان لوک ملانشون،از حزب چپگرای "فرانسه تسلیم ناپذیر" که در دور نخست با اختلاف کمی جایگاه دوم را به مارین لوپ واگذار کرد و از رفتن به رقابت در دور دوم بازماند، امیدوار است با اتحادیه مردمی خود، چپ را متحد کند تا با پیروزی در انتخابات مجلس و کسب اکثریت توسط اتحاد چپ و سبزها مانع از کسب اکثریت از سوی هواداران مکرون شود تا بدین ترتیب با کسب ریاست حکومت و تشکیل کابینه و دور جدیدی از دولت ائتلافی در فرانسه از قدرت یافتن مکرون و دست باز او برای اجرای برنامه‌هایش جلو گیری نماید. وی در نخستین اظهار نظر خود پس از اعلام نتایج گفت: « دور سوم از امشب آغاز می شود." ۱۲ و ۱۹ ژوئن انتخابات مجلس قانونگذاری است، شما می توانید آقای مکرون را شکست دهید و راه دیگری را انتخاب کنید.»