هشدار سرگئی لاوروف به غرب: نباید خطر وقوع جنگ هسته ای را دست کم گرفت

lavrov sergueiسرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز دوشنبه به غرب هشدار داد که خطر وقوع جنگ هسته‌ای بر سر اوکراین را دست‌کم نگیرند و گفت که او اعتقاد دارد ناتو «در اصل» با تسلیح اوکراین درگیر یک جنگ نیابتی با روسیه شده است.

آقای لاوروف در یک مصاحبه تلویزیونی همچنین گفت که اصول هر توافقی برای پایان دادن به جنگ در اوکراین بسیار بستگی به شرایط نظامی در میدان دارد.

از سرگئی لاوروف درباره اهمیت اجتناب از جنگ جهانی سوم سئوال شد و این که آیا شرایط کنونی قابل مقایسه با بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ است.

لاوروف گفت که روسیه تلاش زیادی ناظر به اصل جلوگیری از وقوع جنگ هسته‌ای به هر قیمت خواهد کرد، اگر چه «اکنون خطر آن قابل توجه است».

وی اظهار داشت: «من قصد ندارم که به‌طور غیرواقعی این خطرات را بزرگ جلوه بدهم. خیلی‌ها این‌طوری دوست دارند. خطر جدی و واقعی است. و ما نباید آن را دست‌کم بگیریم.»

دو ماه تهاجم نظامی روسیه به اوکراین که بزرگ‌ترین حمله به یک کشور اروپایی از زمان جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود، هزاران کشته و مجروج بر جای گذاشته و شهرک‌ها و شهرهای بسیاری را به تلی از آوار بدل کرده و باعث شده که بیش از پنج میلیون نفر از کشور بگریزند.

 منبع: رادیوفردا