حمله سایبری گسترده به زیر ساخت های ایران

cyber attackمیثم مقصودی گودرزی، معاون سازمان فناوری اطلاعات (افتا) روز یکشنبه چهارم اردیبهشت (۲۴ آوریل) در برنامه خبر ۲۱ شبکه یک صدا و سیمای جهوری اسلامی از یک حمله سایبری گسترده به زیرساخت‌های ایران خبر داد.

او درباره جزئیات این حمله که در چند روز اخیر رخ داده است گفت: «حمله با استفاده از یک حفره امنیتی در یکی از نرم‌افزار‌های پرکاربرد سازمان‌های کشور طراحی شده که طی آن مهاجمین توانستند به بیش از ۱۰۰ وب‌سایت سازمان‌های دولتی و خصوصی کشور نفوذ اولیه داشته باشند».

به گفته گودرزی،‌ این حمله خنثی شده و به هیچ یک از زیر ساخت‌های کشور آسیبی وارد نشده است.

او گفته است: «مهاجمین فقط توانسته اند اطلاعات سیستمی وب سایت‌ها را استخراج کنند و هیچ یک از اطلاعات اصلی وب سایت‌ها مورد حمله قرار نگرفته است».

در همین حال یک گروه به نام "از قیام تا سرنگونی" در صفحه توئیتری‌ خود از هک حدود ۵۰ دامنه سامانه‌های وزارت جهاد کشاورزی جمهوری‌اسلامی خبر داده است.

این گروه هکری تصویر مسعود رجوی، رهبر سازمان مجاهدین خلق، مریم رجوی، رئیس شورای ملی مقاومت ایران و تصویری از علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری‌ اسلامی را با ضربدر قرمز بر روی صفحه‌ اصلی وب‌سایت وزارت جهاد کشاورزی قرار داده است.

میثم مقصودی گودرزی مبدا این حملات را هلند، آمریکا و بریتانیا نامیده و گفته است که "اقدامات تکمیلی و حقوقی این رویداد در حال پیگیری و انجام است".

به گفته او، این اقدام "به مثابه یک بمب ساعتی طراحی شده بود تا در یک زمان مشخص بتواند به بیش از ۱۰۰ سرویس کشور حمله و آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار دهد تا کشور را دچار اخلال کند".

منبع: دویچه وله