بلینکن: ایران می داندبرای خروج سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی و رفع تحریم‌های مربوطه چه باید بکند

blinken antonyآنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در برابر کمیته روابط خارجی سنا گفته که ایران می‌داند برای خروج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی و تحریم‌های مربوط به آن چه باید بکند.

وزیر خارجه آمریکا به پرسش‌های سناتورهای آمریکایی درباره مذاکرات برای بازگشت به توافق برجام و برنامه هسته‌ای ایران پاسخ می‌داد و گفت حتی در صورت محقق شدن توافق، اگر ایران برای رفع تحریمی، به اقداماتی متعهد شود و بعد تعهد خود را نقض کند، اقدامات تنبیهی دوباره اجرا خواهند شد.

این مقام آمریکایی با انتقاد از دولت پیشین آمریکا و اشاره به موثر نبودن سیاست "فشار حداکثری"، گفت خروج از برجام باعث شده سرعت گریز هسته‌ای ایران به چند هفته کاهش پیدا کند.

ساعاتی بعد از آنکه آقای بلینکن از مذاکرات برای بازگشت به برجام دفاع کرد، جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرد که دولت این کشور نگران سرعت گرفتن برنامه هسته‌ای ایران است.

با وجود این آنتونی بلینکن اعلام کرد کماکان معتقد است بازگشت به توافق برجام بهترین راه برای روبرو شدن با چالش هسته‌ای ایران و اطمینان از این است که ایران تسلیحات هسته‌ای یا توانایی تولید آن را به رفتار تهاجمی خود بیافزاید.

وزیر خارجه آمریکا، که در برابر کمیته روابط خارجی سنای این کشور صحبت می‌کرد، در پاسخ به منتقدانی که نگران فعالیت‌های خرابکارانه ایران بعد از بازگشت به توافق هستند گفت هرگونه توافقی از توانایی آمریکا برای جریمه اقتصادی ایران نخواهد کاست. آقای بلینکن در عین حال تاکید کرد که بدون توافق با ایران، این کشور با قدرت و ضمانتی که از داشتن تسلیحات هسته‌ای خواهد گرفت، جسورتر خواهد شد.

شماری از سناتورها و نمایندگان حزب جمهوریخواه و اعضای حزب دموکرات در کنگره با بازگشت آمریکا به برجام بدون تغییرات اساسی در آن مخالفند.

روز سه‌شنبه هم سناتور باب منندز، سناتور دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی و جیمز ریش، عضو ارشد حزب جمهوری‌خواه در این کمیته با برشمردن "محدودیت‌های توافق با ایران" و نادیده گرفتن برنامه موشک‌های بالستیک ایران و سیاست‌های منطقه‌ای آن از سیاست دولت بایدن انتقاد کردند.

آقای بلینکن گفت "اگر به توافقی برسیم، در عزم و توانایی ما برای مقابله با ایران در تمام مواردی که باعث نگرانی ماست اخلالی ایجاد نخواهد شد."

سناتور ریش یکی از این منتقدان بود که گفت بهتر است آمریکا قید توافق با ایران را بزند.

همزمان روزنامه جروزلم پست گزارش داده است که آمریکا تدریجا به پایان بخشیدن به تلاش‌هایش برای بازگشت به برجام نزدیک می‌شود و در گفتگوی مقام‌های آمریکا و اسرائیل دو طرف درباره جایگزین‌های توافق برجام، درصورت شکست تلاش‌ها برای بازگشت رایزنی کرده‌اند.

به گزارش این روزنامه ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل که این هفته در واشنگتن بوده، با همتای آمریکایی خود، جیک سالیوان، درباره راه‌های جایگزین جلوگیری از دستیابی ایران به برنامه هسته‌ای گفتگو کرده است. این روزنامه به نقل از جیک سالیوان نوشته است آمریکا در نگرانی‌های اسرائیل نسبت به امنیت خود، "پیش و بیش از همه گروه‌های نیابتی ایران" شریک است.

ایران می‌گوید خروج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی و تحریم‌های مربوط به آن مهم‌ترین موضوع مذاکرات برای بازگشت به برجام است.

با توقف فعلی در این مذاکرات در پی اختلافات میان دو طرف از جمله بر سر سپاه، گزارش شده که آمریکا به ایران اطلاع داده اگر می‌خواهد نام سپاه از فهرست تروریستی خارج شود، باید هرگونه عملیات تلافی جویانه در ارتباط با کشته شدن قاسم سلیمانی را کنار بگذارد اما ایران این موضوع را نپذیرفته است.

مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای مدتی است که متوقف شده، با این حال طرف‌های مذاکرات همچنان لحنی خوشبینانه درباره سرانجام آن دارند.

هدف اصلی مذاکرات، بازگشت ایران به محدودیت‌های برجام برای فعالیت هسته‌ای در مقابل رفع تحریم‌ها است.

منبع: بی بی سی