"تصاویر اعزام نیروهای ایران به مرز افغانستان واقعی نبود"

niro-marz-afgan
سایت نزدیک به شورای امنیت ملی ایران نوشته است که ویدیویی که حرکت نیروهای زرهی ایران به سوی مرز افغانستان را نشان می‌داد صحت ندارد. اما وزیر کشور ایران از طالبان خواسته تا نیروهای خود در مرز با ایران را "توجیه" کنند.
پایگاه خبری نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه هفتم اردیبهشت (۲۷ آوریل) در گزارشی اختصاصی تصاویر منتشره در مورد حرکت نیروهای زرهی ایران به سوی مرز افغانستان را نادرست خواند.

در این گزارش نوشته شده است: «برخی تصاویر قدیمی و غیر مرتبط در خصوص اعزام یگان‌های نظامی به مرزهای شرقی صحت نداشته و وضعیت مرزهای مشترک با افغانستان کاملا عادی است.»
نورنیوز می‌گوید، تصاویر و اخبار منتشره در شبکه‌های اجتماعی دو کشور طی روزهای گذشته درباره خطوط مرزی میان ایران و افغانستان در منطقه دوغارون "به دنبال القاء وجود وضعیت بحرانی در منطقه" بوده‌اند.

اشاره این خبرگزاری به ویدیویی است که روز گذشته در برخی رسانه‌‌ها و وب‌سایت‌های ایران منتشر شد که در آن صفی از تانک‌ها و خودروهای زرهی ایران دیده می‌شد که به سوی مرز افغانستان در حرکت‌اند و گفته شد که این تصاویر مربوط به لشگر ۸۸ زرهی زاهدان است.
در این خبرها گفته شد که حرکت نیروهای نظامی ایران به مرز دوغارون به خاطر تنش‌هایی است که در چند روز اخیر در آنجا میان مرزبانان ایران و نیروهای طالبان به وجود آمده است. در طول روز گذشته نیز گزارش شد که وضعیت این گذرگاه عادی است.

نورنیوز به نقل از وزارت دفاع ملی طالبان اعلام کرده است: «تنش به وجود آمده ناشی از یک سوء تفاهم بود که حل شد. تنش‌های مرزی میان ایران و افغانستان در مرز اسلام قلعه فروکش کرده و شرایط به حالت عادی برگشته است».
با این وجود این خبرگزاری نوشته است: «یگان‌های مرزبانی فرماندهی انتظامی کشور بر اساس ماموریت سازمانی خود امنیت مرز را تامین می‌کنند و مراودات مرزی با مرزبانان افغانستان برای رفع برخی سوء تفاهم‌ها ادامه دارد».

درخواست از طالبان برای توجیه نیروهای مرزی خود
روز چهارشنبه احمد وحیدی، وزیر کشور ایران از طالبان خواست که "نیروهای خود در مرزها با ایران را توجیه کنند".
به گزارش ایسنا، وزیر کشور دولت رئیسی درباره ناآرامی در مرز دوغارون گفته است: «نیروهای طالبان تصور می‌کردند منطقه مرزی مربوط به افغانستان است، اما نیروهای ما به آنها تذکر دادند و با مسئولان آنها در کابل صحبت شد و آنها از نیروهای خود خواستند که از آن منطقه مرزی برگردند و این اتفاق هم افتاد.»

احمد وحیدی درباره آمادگی ارتش و مرزبانی ایران برای مراقبت از مرزها گفته است: «نیروهای ما کاملا آماده بودند و به هیچ وجه اجازه نمی‌دهم که کسی حتی به صورت سوء‌تفاهم بخواهد در مناطق مرزی ما اقدام کند. طالبان باید مراقبت کنند تا دیگر این اتفاق نیفتد».
او همچنین به سفر وزیر مهاجرت طالبان به ایران اشاره کرد و آن را اقدامی ضروری دانست چرا که چند میلیون مهاجر این کشور در ایران زندگی می‌کنند که به گفته وزیر کشور، "باید به مسائل مختلف آنها رسیدگی شود".
.
منبع: دویچه وله