گرانی ۶ قلم داروی تولید داخل ایران - تورم بهای داروها برخلاف تکذیب "وزارت بهداشت"

daroo tahrim بر اساس سندی که در اختیار «نود اقتصادی» قرارگرفته، شرکت داروسازی تولید دارو، افزایش قیمت ۶ قلم داروی تولیدی برای سالجاری را استارت زد.
 
بر اساس سندی که در اختیار «نود اقتصادی» قرارگرفته، کمترین افزایش نرخ دارو مربوط به قطره خوراکی دایمتین (دایمتیکون)، و بیشترین افزایش قیمت دارو هم مختص آمپول سیکلومین با ۱۳۱ درصد بوده است.
 
در این بین، قرص شیاف هیوسین انبوتیل بروماید هم با رشد صد درصدی در جایگاه دوم افزایش قیمت فهرست داروهای این شرکت قرار گرفته است.
 
***
 
سخنگوی سازمان غذا و دارو: برخورد با داروخانه‌ های گران فروش و متخلف/ نظارت میدانی تشدید می شود
 
ایرنا: سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: نظارت میدانی بر داروخانه‌ها برای کنترل و عدم افزایش قیمت دارو تشدید می‌شود و با متخلفان برخورد خواهد شد.
 
محمد هاشمی روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت ایرنا افزود: با دستور وزیر بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی، بازدیدهای میدانی از داروخانه ها خواهند داشت و سازمان غذا و دارو قصد دارد حدود ۲۵۰ قلم داروی مهم را به فهرست دارویی بیمه کشور اضافه کند.
 
وی اظهارداشت: ضروریست نگرانی‌ ها و دغدغه های مسئولان تصمیم‌ ساز مؤثر حوزه های کلان کشور، بویژه حوزه سلامت به همراه پیشنهادات و راهکارهای عملیاتی در جلسات مشخص و نه در تریبون های عمومی بیان شود.
 
وی تأکید کرد: در حوزه دارو در حالی که کشور تورم عمومی ۴۵ درصدی را تجربه می‌ کرد، نرخ تورم دارو در ۶ ماه دوم سال گذشته به ۱۴ درصد رسید، اما تورم دارو در ۶ ماهه دوم ۱۳۹۹ معادل ۲۶.۲ درصد بود. با این تغییر، عملاً شیب تورم حوزه دارو در دولت فعلی، تقریباً نصف شد و با دستور رئیس جمهور مقرر شد که قیمت ۹۰ قلم داروی پرمصرف در کشور به قیمت قبل شهریور سال ۱۴۰۰ برگردد و یکی از موارد بازگشت قیمت ها، کاهش قیمت انسولین های قلمی از ۳۰ هزار و ۵۰۰ به ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است.
 
هاشمی اضافه کرد: سازمان برنامه و بودجه نیز قول داده هزینه‌ ها را متحمل شود. منبع آن نیز از محل صرفه‌ جویی و هدفمندی یارانه‌ ها تأمین می‌ شود، البته قیمت دارو تغییری نمی‌ کند بلکه با توافق بیمه‌ ها، پرداخت از جیب بیمار برای تهیه ۹۰ قلم داروی پرمصرف به شهریور سال گذشته برمی‌ گردد.  
 
وی با اشاره به دستور اکید وزیر بهداشت برای کنترل قیمت دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: با توجه به اینکه دارو در کشور، یک قیمت واحد دارد و مسئول قیمت‌ گذاری دارو در کشور، سازمان غذا و دارو و کمیته قانونی آن است و در سال جدید تغییر قیمت قانونی هم نداشته، مقرر شد که دانشگاه های علوم پزشکی، بازدیدهای میدانی از داروخانه ها را با شدت و جدیت بیشتر ادامه دهند و با کسانی که خارج از ضوابط عمل می کنند، مبتنی بر قانون برخورد کنند.
 
هاشمی یادآور شد: وزیر بهداشت به دانشگاه های علوم پزشکی دستور داده که ضمن کنترل دقیق و منظم بر عملکرد داروخانه‌های خصوصی و بیمارستانی و شرکت های پخش دارو و تجهیزات پزشکی و اطلاع‌رسانی به داروهای تحت پوشش به منظور جلوگیری از اشاعه کمبودهای کاذب دارویی و افزایش اطمینان مصرف کنندگان و بیماران مخصوصا بیماران خاص و صعب العلاج، از نحوه ارائه و کیفیت خدمات داروخانه ها نسبت به بازدیدهای میدانی مستمر به صورت ویژه و در قالب مانور های نظارتی اقدام کنند.  
 
وی افزود: تجربه موفق دانشگاه های علوم پزشکی در نظارت موثر بر عرضه و توزیع اقلام کرونایی مانند ماسک، الکل، مواد ضدعفونی کننده و داروها  آنهم در بحبوحه کرونا نشان داده است که با افزایش نظارتها  بر توزیع و عرضه کالاهای سلامت می توان آرامش مطلوب را به این حوزه حاکم بود.
 
سخنگوی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: دانشگاه های علوم پزشکی همچنین موظف هستند که با نظارت بر قیمت، رعایت تعرفه های مصوب قانونی و سود توزیع و عرضه، در صورت مشاهده هرگونه تخلف گرانفروشی و افزایش قیمت دارو و تجهیزات پزشکی، کم‌فروشی و احتکار و انبارداری غیرمجاز با رعایت قانون و مقررات مربوط به امور پزشکی و دارویی، قانون تعزیرات حکومتی در امور بهداشتی و درمانی و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سایر مقررات جاری با متخلفین برخورد قانونی لازم را داشته باشند و گزارش این اقدامات را هم بصورت پیوسته به سازمان غذا و دارو ارسال کنند.
 
هاشمی با بیان اینکه از رئیس جمهور تا معاون اول و وزیر بهداشت اهتمام ویژه به امور دارو و رفع نگرانی های مردم دارند، خاطرنشان کرد: از سه هزار و ۵۷۰ قلم دارو، در دولت سیزدهم قیمت‌گذاری‌ ۳۸۰ قلم دارو توسط کمیته سازمان غذا و دارو انجام شده و دارو با قیمت اصلاح شده به دست بیمار می‌رسد اما قیمت سه هزار و ۲۰۰ قلم دارو نیز علی رغم تورم هیچ تغییری نداشته است.
 
به گفته وی، از کل فهرست دارویی کشور، دو هزار و ۵۰۰ قلم دارو تحت پوشش بیمه هستند که سازمان غذا و دارو قصد دارد حدود ۲۵۰ قلم دارو را نیز به این فهرست اضافه کند و این ها همه داروهای مهم هستند.
 
***
 
حسنی بندپی: طعم تلخ گرانی دارو زیر زبان بیماران/ برخلاف تکذیب وزارت بهداشت دارو گران شده است
 
خبرگزاری خانه ملت: عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: از گرانی دارو تا عدم پذیرش این تورم توسط مسئولان و متولیان امر، طعم تلخ گرانی دارو را زیر زبان بیماران بیشتر کرده است.
 
محمدعلی محسنی بندپی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد افزایش قیمت دارو گفت: وزارت بهداشت ادعا می‌کند که دارو گران نشده و برخی از مسئولان هم گرانی دارو را در ارتباط با موضوع حذف ارز دولتی نمی‌دانند، در این میان مردم به ویژه بیماران تاوان این گرانی را با مال و جان خود می‌دهند. 
 
وقتی گرانی را مردم با گوشت و پوست خود لمس می‌ کنند:
 
نماینده مردم چالوس، نوشهر و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی، افزود: از گرانی دارو تا عدم پذیرش این تورم توسط مسئولان و متولیان امر، طعم تلخ گرانی دارو را زیر زبان بیماران بیشتر کرده است. مردم گاهی خواسته خود را به دسترس ترین نهاد همان نمایندگان مجلس ارجاع می‌دهند، حقیقت ماجرا اینجاست که داروها گران شده و این گرانی و تورم را می‌توان با پوست و گوشت خود لمس کرد.
 
گفت و شنود ها از گرانی دارو:
 
رئیس کمیته توانبخشی مجلس یادآور شد: در چند روز گذشته سخنگوی دولت اعلام کرده است ارز ترجیحی دارو نه تنها حذف نشده  بلکه اختصاص هم پیدا کرده است در این بین رییس سازمان غذا و دارو هم تاکید می‌کند دارو گران نشده است. اما آنچه در میان این گفت و شنودها و ادعاها مطرح است، چرا مردم از گرانی دارو معترض هستند، مگر نه اینکه بیماران جز دغدغه درمان بیماری نباید دردی دیگر داشته باشند.
 
وی در ادامه تأکید کرد: مجلس مصوباتی را تعیین می‌کند و دولت باید آنها را اجرایی کند، در مورد کالاهای اساسی و دارو نمایندگان مصوب کرده‌اند اگر دولت تصمیم به حذف ارز ترجیحی را دارد نرخ  آنها نباید از قیمت مصوب شهریور سال ۱۴۰۰ بیشتر باشد، یعنی اگر امروز نسبت به این مصوبه بی اعتنایی صورت پذیرفته و مثلا قیمت نسخه ۱۰۰ هزار تومانی به ۶۰۰ هزار تومان رسیده باید مبنای قیمت طبق مصوبه مجلس، همان ۱۰۰ هزار تومان باشد. بر همین اساس باید دولت  سازوکار این مسیر را تعیین کند.
 
محسنی بندپی خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم به مردم در خصوص هزینه بهداشت و درمان فشار نیاید باید فرانشیز ۳۰ درصد متقاضیان و بیماران به ۵ درصد تبدیل شود، در حال حاضر باید سازمان‌های بیمه گر و وزارت بهداشت و درمان مصوبه  و یا آیین نامه‌ای را ابلاغ کنند که فرانشیز بیماران به ۵ درصد برسد، اگر چنین شود دیگر کسی نگرانی از حذف ارز ترجیحی نخواهد داشت و مصوبه مجلس مبنی بر عدم افزایش قیمت دارو و کالاهای اساسی اتفاق خواهد افتاد.
 
وزیر پاسخگوی تورمی باشد که به قیمت جان بیماران تمام می‌ شود:
 
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: دولت تاکنون هیچ برنامه‌ای برای کنترل بازار به ویژه قیمت دارو و حذف ارز  دولتی ارائه نکرده است و شخص وزیر بهداشت باید پاسخگوی تورمی باشد که به قیمت جان بیماران تمام می‌شود.