تورم قیمت ماکارونی در پی تورم قیمت آرد - افزایش بی‌ رویۀ قیمت مبلمان

tavaroom عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی ایران گفت: شنیده‌ ها در سال جاری حاکی از این است که قیمت گندم در سال جاری افزایش چشم‌ گیری را تجربه خواهد کرد، از اینرو با افزایش قیمت گندم، قیمت آرد نیز تغییر محسوسی می‌ کند. به همین دلیل تولیدکنندگان نیز ناچار به افزایش قیمت ماکارونی هستند.
 
محسن امینی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به ثبات قیمت ماکارونی در ٣ سال گذشته، گفت: باوجود افزایش قیمت سایر مؤلفه‌ های تولید بغیر از نرخ گندم، تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی برای رفاه حال مردم قیمت‌ ها را در ٣ سال گذشته تغییر نداد.
 
وی ادامه داد: شنیده‌ ها در سال جاری حاکی از این است که قیمت گندم در سال جاری افزایش چشم‌ گیری را تجربه خواهد کرد، از اینرو با افزایش قیمت گندم، قیمت آرد نیز تغییر محسوسی می‌ کند. به همین دلیل اعضای انجمن تولیدکنندگان نیز ناچار به افزایش قیمت ماکارونی هستند.
 
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران با بیان اینکه اعضای انجمن منتظر تصمیم‌ گیری نهایی وزارتخانه‌‌ های مرتبط هستند، خاطر نشان کرد: عدم تعیین قیمت گندم برای صنف و صنعت در یک و نیم ماه اخیر باعث شد کارخانه‌ های تولیدی نتوانند مواد اولیه تولید را تأمین کنند. نبود مواد اولیه در کارخانه‌ های تولیدی، میزان عرضۀ ماکارونی در کشور را کاهش داد.
 
امینی با بیان اینکه زمزمه‌ هایی از تعیین تکلیف قیمت نهایی ماکارونی از سوی سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان به گوش ما رسیده است، افزود: هنوز قیمت نهایی ماکارونی از سوی این سازمان به ما ابلاغ نشده است، چرا که از قرار معلوم این نرخ باید از سوی دولت نیز تصویب شود.
 
عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی ایران حدود ٧٠ درصد قیمت ماکارونی را متأثر از قیمت آرد دانست و افزود: قیمت نهایی ماکارونی بستگی به قیمت گندم دارد، تلاش داریم که کمترین افزایش نرخ را برای ماکارونی اعمال کنیم تا فشار کمتری متوجه مصرف‌کنندگان شود.
 
وی در پاسخ به این پرسش که گفته می‌ شود، تولیدکنندگان ماکارونی گندم با نرخ دولتی خریداری و اقدام به صادرات ماکارونی می‌ کنند، از اینرو دولت می‌ خواهد نرخ آرد صنف و صنعت را آزادسازی کند آیا چنین دیدگاهی را تأیید می‌ کنید؟، افزود: خیر من موافق این دیدگاه نیستم، چراکه بحث آزادسازی نرخ گندم برای صنف و صنعت سال‌ هاست که طرح شده است. این موضوع در یک مقطع باید اجرا می‌ شد، مسئولان نیز تشخیص داد‌ه‌ اند که این تغییر نرخ در سال جاری صورت بگیرد. دولت می‌ تواند با اخذ عوارض صادراتی از ماکارونی این مسئله را کنترل کند، پس این دلیل منطقی برای آزادسازی نرخ آرد صنف و صنعت نمی‌ تواند باشد.
 
این فعال اقتصادی با بیان اینکه آمار گمرک جمهوری اسلامی بهترین مبنا برای اعلام میزان صادرات ماکارونی است، افزود: ماکارونی در استان‌ های مختلف تولید و از سوی آنها اظهار و صادر می‌ شود؛ از اینرو، نمی‌ توان آماری حدودی صادرات ماکارونی را اعلام کرد.
 
امینی در پایان تصریح کرد: کیفیت بالا و قابل رقابت بودن کالاهای ایرانی باعث شده است بسیاری از برندهای ما جایگاه خود را در بازارهای جهانی پیدا کنند. ماکارونی ایران به بازار کشورهای اروپایی، خاورمیانه و آفریقایی راه پیدا کرده است.
 
***
 
افزایش بی‌ رویۀ قیمت مبلمان
 
رئیس اتحادیه مبل‌سازان و درودگران ایران گفت: با توجه به مشکلات کشور از قبیل تحریم، جنگ اقتصادی و همه این مسائل؛ تولیدکنندگان صنایع چوب و مبلمان اکنون با ظرفیت ۵۰ تا ۶۰ درصد در حال کار هستند.
 
علیرضا عباسی درباره وضعیت کنونی صادرات صنعت مبلمان کشور به خبرنگار ایلنا گفت: اکنون آماری که از صادرات مبلمان داریم مبتنی بر ۵۰ یا ۶۰ میلیارد تومانی است که رقم قابل توجه و قابل قبولی برای ما نیست. با توجه به مشکلات کشور از قبیل تحریم، جنگ اقتصادی و همه این مسائل، تولیدکنندگان صنایع چوب و مبلمان اکنون با ظرفیت ۵۰ تا ۶۰ درصد در حال کار هستند. این تولیدی‌ ها واقعاً احتیاج دارند که صادرات در این حوزه افزایش یابد تا بتوانند تولید خود را به ۱۰۰ درصد برسانند و کارگاه‌های ما تعطیل نشوند.
 
عباسی در ادامه با اشاره به بازار داخلی مبلمان کشور گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، قدرت خرید مردم برای مبلمان ضعیف شده و اکثر کارگاه‌ های ما با ظرفیت پایین در حال کار هستند. به همین دلیل اگر وزارت صمت، بتواند با ما در این زمینه همکاری داشته باشد، می‌ توانیم برنامه‌ ریزی‌ هایی برای صادرات این صنعت با توجه به تحریم‌ ها و تمام مشکلات، حداقل به کشورهای حاشیه و همسایه خودمان داشته باشیم.
 
وی افزود: اکنون اکثر بازارهای مبلمان را در این کشورها، ترکیه و چین گرفته‌ اند در حالی که این بازارها حق ما است. حدود ۵۰۰ میلیون جمعیت دور کشور هستند که احتیاج به کالاهای ما دارند، اما متأسفانه همکاری لازم در این زمینه وجود ندارد و به همین دلیل آمار صادرات ما خیلی پایین است.
 
رئیس اتحادیه مبل‌ سازان و درود گران ایران در ادامه خاطر نشان کرد: انتظار ما این است که مثل تمام کشورهای پیشرفته و توسعه‌ یافته که توجه خاصی به صنایع چوب خود دارند، ما هم به این صنایع اهمیت دهیم. چون صنایع چوب و مبلمان یکی از صنایع سبک و زود بازده با اشتغال‌ زایی خیلی بالا است، وقتی این صنعت ١٠ درصد اشتغال کشور را به خود اختصاص داده، بهتر است توجه خاصی هم به آن بشود، ولی متأسفانه برخی مسئولان ما توجه کافی به این صنعت ندارند.
 
عباسی با بیان اینکه وزارت صمت باید برنامه‌ ریزی در این خصوص داشته باشد و راهکارهایی که تمام کشورهای دنیا برای صادرات دارند را بکار بگیرد، خاطرنشان کرد: یکی دیگر از کارها در این زمینه، برگزاری نمایشگاه‌ ها است و در همه جای دنیا برای صنعت نمایشگاهی، اهمیت خاصی قائل هستند. ولی نمایشگاه‌ هایی که در کشور ما برگزار می‌ شوند، بیشتر یک بازار مکاره برای فروش هستند و خروجی برای صادرات ندارند.
 
وی افزود: از طریق اتحادیه درود گران و مبل‌ سازان تهران، پروتکلی را برای طرح ساماندهی برگزاری نمایشگاه‌ ها تهیه کردیم، مبنی بر اینکه اگر قرار است نمایشگاهی در زمینه مبلمان برگزار شود، حتماً باید با نظارت اتحادیه و بازرسان آن باشد. همچنین باید طبق پروتکل اتحادیه باشد که از سوی وزیر صمت و دادستان کل کشور تأیید شده است.
 
عباسی در ادامه تأکید کرد: متأسفانه اکنون کسانی درخواست نمایشگاه از مسئولان مربوطه می‌ کنند که بدون هیچ هماهنگی با اتحادیه مجوز نمایشگاه را به آنها می‌ دهند و نمایشگاهی برگزار می‌ شود که در آخر هم هیچ خروجی ندارد، فقط یک سری تولید کننده و توزیع کننده یا واحدهای بدون شناسنامه، شرکت کرده‌ اند که تجارتی می‌ کنند و می‌ روند. اگر قرار است، نمایشگاهی از سوی برگزارکننده برگزار شود، اتحادیه هم باید در این خصوص دخالت داشته باشد. همچنین در کنار برگزاری نمایشگاه داخلی، نمایشگاه خارجی هم باید داشته باشیم که تولیدکنندگان داخلی بتوانند بازاریابی کرده و نمایندگی در دیگر کشورها بگیرند و حوزه صادرات را فعال کنند. این‌ ها ضعف‌ هایی هستند که امیدواریم در دولت جدید بتوانیم با تعامل اتحادیه‌ های درودگران و مبلسازان سراسر کشور، صادرات مبلمان را راه‌ اندازی کنیم.
 
ضعف دستگاه‌های نظارتی بر عملکرد شرکت‌ های تأمین‌ کنندۀ مواد اولیه:
 
رئیس اتحادیه مبل سازان و درودگران ایران با بیان اینکه اکنون بزرگترین مشکل ما این است که دستگاه‌ های نظارتی در پروسه تأمین، تولید و توزیع، نظارتی روی شرکت‌ های تأمین کننده مواد اولیه صنایع مبلمان ندارند و هر طور بخواهند قیمت‌ گذاری می‌ کنند. یک سری از دلال‌ ها در میان تأمین‌ کنندگان مواد اولیه و تولیدکنندگان وجود دارند که با بالا رفتن نرخ دلار، قیمت مواد اولیه را بالا می‌ برند و با کاهش قیمت دلار، قیمت‌ ها همان افزایشی می‌ ماند و باعث افزایش قیمت بی‌ رویۀ مبلمان می‌ شوند.
 
وی افزود: اگر سیستم‌ های نظارتی واقعاً می‌ خواهند بررسی کنند، باید بیایند از سال ۹۲ تاکنون قیمت مواد اولیه مبلمان‌ سازی، از جمله پارچه مبلی، اسنفنج، فوم و غیره را بررسی کنند و ببینند چقدر قیمت آنها از سال ۹۲ تاکنون، تورم داشته است. البته طبیعی است که قیمت این مواد اولیه هم نسبت به تورم و بالا رفتن قیمت دلار بالا برود.
 
عباسی افزود: اگر بررسی دقیق‌ تری شود، متوجه می‌ شوند که ۴ یا ۵ برابر آنچه که باید قیمت‌ ها بالا می‌ رفته، افزایش یافته است و چرا باید این طور باشد. سیستم‌ های نظارتی باید بر این موضوع  نظارت کافی داشته باشند که اجحاف در حق مصرف‌ کننده نشود. الان خانواده‌ ای می‌ خواهد یک سرویس مبلمان برای جهیزیه خریداری کند، قادر به آن نیست، چون قیمت‌ها بی‌ رویه بالا رفته است.
 
رئیس اتحادیه مبلسازان و درودگران ایران دربارۀ رشد تعمیرات مبلمان از سوی مصرف کنندگان با توجه به بالارفتن قیمت خرید، اظهار کرد: به دنبال بالا رفتن قیمت‌ ها، تعمیرات هم به همین گونه است، چون برای تعمیر مبل هم پارچه و اسنفج و غیره لازم بوده که هزینۀ آنهم بالا رفته است. منتهی رویه‌ کوب و تعمیرکننده مبل هم با مشکلات زیادی کار خود را انجام می‌ دهد و در این میان دلالان و تأمین کننده مواد اولیه که قیمت‌ ها را بی‌ رویه افزایش می‌ دهند، سود می‌ برند.
 
علیرضا عباسی خاطرنشان کرد: مشکلات دیگری در اتحادیه در  مورد صدور پروانه کسب داریم که سیستم ایرانیان اصناف در این زمینه ضعیف عمل می‌ کند، ماده ۱۸۶ قانون مالیاتی هم برای صدور پروانه برای اتحادیه‌ ها مشکل ایجاد کرده است.
 
وی افزود: اگر این قانون اصلاح شود، به نفع امور اقتصاد و دارایی هم است. با توجه به اینکه ما برای آنها واحد یابی می‌ کنیم، در حالیکه باید خودشان واحدهای بدون شناسنامه را شناسایی و برای آن پرونده تشکیل دهند، ولی ما این کار را برای آنها می‌ کنیم که با توجه به اینکه درآمد برای آنها ایجاد می‌ کنیم، این قانون ۱۸۶ مالیات، اتحادیه را با مشکل مواجه می کند که امیدواریم این مشکلات از سوی مسئولان بزودی برطرف شوند‌.