بازداشت پنج عضو کانون صنفی معلمان یک روز پیش از تجمع سراسری در ایران

Moaleman bazdashti

یک روز پیش از برگزاری یکی دیگر از تجمعات سراسری معلمان معترض، ماموران امنیتی در تهران روز شنبه، دهم اردیبهشت، به خانه پنج معلم و عضو کانون صنفی معلمان یورش برده و دست‌کم چهار نفر از آنها را بازداشت کرده‌اند.

کانون شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران تا حوالی ظهر روز شنبه از بازداشت علی‌اکبر باغانی، رسول بداقی، محمد حبیبی و جعفر ابراهیمی از فعالان فرهنگی خبر داده و اعلام کرد که ماموران با یورش به خانه شهرام حیدری، دیگر فعال فرهنگی، اقدام به ضبط وسایل الکترونیک او کرده‌اند.

بازداشت گسترده فعالان صنفی معلمان در آستانه تجمع سراسری روز معلم: صبح امروز چهار تن از اعضای کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، #علی_اکبر_باغانی، #رسول_بداقی، #محمد_حبیبی و #جعفر_ابراهیمی بازداشت شدند. #اعتراضات_سراسری_معلمان— Ahmad Medadi (@AhmadMedadi) April 30, 2022
بر اساس گزارش‌ها، بازداشت این معلمان با خشونت همراه بوده است. از جمله پنج مامور پلیس امنیت به زور وارد خانه رسول بداقی شده و بعد از «شکستن شیشه با پتک و پس از به هم ریختن بخش‌هایی از خانه» اقدام به بازداشت او کرده‌اند.

کانون شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی روز شنبه همچنین گزارش داد که ماموران امنیتی با یورش به خانه محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان، و پس از شکستن وسایل خانه و ضبط لوازم الکترونیک آقای حبیبی و همسرش، این فعال صنفی را با خود برده‌اند.

بازداشت این معلمان یک روز پیش از برگزاری یکی دیگر از تجمع‌های اعتراضی سراسری معلمان که قرار است روز یک‌شنبه، ۱۱ اردیبهشت، برگزار شود، رخ می‌دهد.

تجمع اعتراضی معلمان در مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه در روز پنج‌شنبه

معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته سراسر ایران روز پنج‌شنبه، یکم اردیبهشت، نیز در اعتراض به آیین‌نامه ناقص رتبه‌بندی معلمان، اجرا نشدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و سرکوب «مستمر و سیستماتیک» فعالان صنفی در چندین شهر تجمع کردند.

این تجمع با بازداشت دست‌کم ۴۰ نفر از معترضان همراه بود که بعدا به گفته محمد حبیبی، معلم و فعال صنفی، در اواسط روز پنج‌شنبه آزاد شدند.

در روزهای گذشته گزارش‌های متعددی از احضار و بازداشت معلمان در نقاط مختلف ایران منتشر شده است.

در بیش از یک سال گذشته معلمان بارها در اعتراض به وضعیت معیشتی خود و بی‌توجهی حکومت به خواسته‌هایشان تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند.

تصویب ناقص طرح رتبه‌بندی معلمان، اجرا نشدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و سرکوب «مستمر و سیستماتیک» فعالان صنفی از جمله موضوع‌های اعتراض‌های معلمان در یک سال گذشته بوده است.

 

منبع: رادیو فردا