سفیر آمریکادرسازمان ملل: با وجود پیشرفت‌ در مذاکرات با ایران ممکن است در برجام به توافق نرسیم

Greenfield linda thomasلیندا توماس گرینفیلد گفته است با وجود پیشرفت‌ در مذاکرات احیای برجام با ایران، اما احتمال عدم دسترسی به توافق نیز وجود دارد. امیر عبداللهیان از تبادل پیام‌های مکتوب بین ایران و آمریکا در مذاکرات وین خبر داد.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل در یک کنفرانس خبری روز سه‌شنبه سوم مه (۱۳ اردیبهشت) گفت که در مذاکرات احیای برجام پیشرفت‌هایی حاصل شده است، اما هنوز کارهای زیادی باید انجام شود و "این امکان نیز هست که به توافقی نرسیم."

 

او افزود اگر دیپلماسی به نتیجه نرسد، ایالات متحده با جامعه بین‌الملل همکاری نزدیکی خواهد داشت تا فشار بر ایران را افزایش دهد. این در حالی است که پیش‌تر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در روز سه‌‌شنبه تاکید کرده بود بازگشت به برجام تنها راه مقابله با تهدیدهای هسته‌ای ایران است.

خبرگزاری ایسنا نیز روز چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت به نقل از حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه ایران نوشت که "مذاکرات متوقف نشده است اما به طرق دیگری و با تبادل پیام‌های مکتوب بین ایران و آمریکا از طریق نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین در حال انجام است." عبداللهیان در مصاحبه‌ای با شبکه المسیره گفت: «لغو تحریم‌ها در تمامی بخش‌ها و ارائه ضمانت‌های اقتصادی یکی از مهم‌ترین نکات در دستور کار مذاکراتی ماست.»

مذاکرات وین هفته‌هاست که متوقف مانده است. پایگاه خبری نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که موضوعات حل نشده در مذاکرات وین تنها به حذف سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا محدود نمی‌شود و مسائل باقی‌مانده دیگری نیز وجود دارد.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال اخیرا به نقل از دیپلمات‌های غربی گزارش داد که انریکه مورا، رییس هیأت مذاکره کننده اروپا، اعلام آمادگی کرده است که برای خروج از بن‌بست گفت‌وگو‌ها به تهران سفر کند، به این شرط که جمهوری اسلامی "فعلا" از خواست خود برای خروج سپاه پاسداران از لیست تروریستی آمریکا صرف‌نظر کند. به این پیشنهاد از سوی تهران هنوز پاسخی داده نشده است.

منبع: دویچه وله