افزایش قیمت بنزین با مصوبۀ مجلس شورای اسلامی یا مصوبۀ رؤسای سه قوه در رژیم ولایت فقیه

benzin اقتصادآنلاین- پرستو بهرامی‌ راد: کمبود کالاها و گرانی های روزانه بر روی کالاهای اساسی مردم را نگران تر از همیشه کرده است. بسیاری از گران شدن بنزین و افزایش بیشتر قیمت ها صحبت می‌ کنند. در خصوص شرایط پیش روی مردم رحیم زارع، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفت: افزایش قیمت بنزین بحث حاکمیتی است. حتماً باید مصوبه مجلس یا مصوبه سران سه قوه باشد تا افزایش قیمت صورت گیرد.
 
تا صحبت از گرانی کالا در بین مردم می‎شود، برخی می‎ گویند هنوز بنزین گران نشده است. نگرانی‌ ها در خصوص افزایش بیش از این قیمت‌ ها، تلاطم را بین مردم و بازار بیشتر کرده است. رحیم زارع، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در خصوص احتمال افزایش قیمت بنزین گفت: قیمت بنزین یک مسئله حاکمیتی است. ما خودمان تولید کننده بنزین هستیم و تا امروز هیچ اراده‌ ای برای افزایش قیمت بنزین نیست.
 
وی افزود: باید افزایش قیمت بنزین به شکلی باشد که اتفاقاتی که در گذشته برای همین مسأله افتاد، دیگر تکرار نشود.
 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات با بیان اینکه یارانه پنهان بالایی بر روی بنزین می‌ پردازیم، توضیح داد: ایران جزء کشورهایی است که بیشترین یارانه را در بخش‌ های مختلف پرداخت می‌ کند. ولی افزایش قیمت بنزین بحث حاکمیتی است و حتماً باید با مصوبۀ مجلس یا مصوبه سران سه قوه باشد تا افزایش قیمت صورت گیرد.
 
زارع درباره افزایش قیمت کالاهای اساسی در ماه‌ های اخیر عنوان کرد: در بحث کالاهای اساسی، تقریباً در دوران کرونا، یعنی از سال ۲۰۱۹ تا به امروز، قیمت جهانی کالاهای استراتژیک و مصرفی مثل گندم، غلات و ... افزایش پیدا کرده است.
 
نماینده مردم فارس در مجلس ادامه داد: از سوی دیگر به دلیل محدودیت‌ های کرونایی، سطح مصرف افزایش پیدا کرده است. در ایران نیز علاوه بر افزایش قیمت جهانی و سطح مصرف، بحث قاچاق این کالاها هم مطرح است.
 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در مورد تصمیم مجلس شورای اسلامی در این شرایط گفت: مجلس اختیار کامل را به دولت داده و عنوان شده است که دولت اختیار دارد در هر زمان که لازم دانست، کالاهای اساسی مورد نیاز را از طریق واردات تأمین کند.
 
وی خاطرنشان کرد: مجلس پیش بینی کرده است که میزان ۱۳ میلیارد دلار واردات در این زمینه صورت گیرد، اما با در نظر گرفتن افزایش قیمت جهانی کالاها، این رقم قابل توجهی نیست و من فکر می‌ کنم، اگر بیش از ۵ میلیارد دلار قرار باشد از طریق ارز تخصیصی تأمین شود، این به معنای هدر رفت منابع است.
 
در ادامه تصریح کرد: دولت در بحث آرد گام اول را برداشت و یارانه صنف و صنعت را  از ۲۷۰۰ به ۱۶ هزار رسانده است؛ اما برای نان مردم هیچ افزایش قیمتی در دستور کار قرار ندارد. این کار  می‌ توانند در کیفیت، کاهش مصرف و قاچاق تأثیر بگذارند.
 
رحیم زارع، سوء مدیریت را یکی از علل گرانی مطرح کرد و در ادامه توضیح داد: البته برخی از گرانی‌ ها از اراده دولت خارج است. مثلاً همیشه ما در تأمین گوجه فرنگی در فرودین ماه مشکل داریم، حل نشدن این موضوع هم از سوء مدیریت است. اما برخی کالاها به دلیل افزایش قیمت جهانی رشد قیمتی داشتند و  از یدِ ارادۀ دولت خارج است. این افزایش به خاطر دوران کرونا است. البته من فکر می‌ کنم با کاهش همه‌ گیری به نوعی قیمت ها کاهش پیدا کند و دولت هم برنامه بهتری داشته باشد.