بالاترین نرخ تراز روبل در برابر دلار امریکا و یورو در ٢ سال اخیر/ نرخ بالای موازنه ای موقت یا پایدار روبل؟

rusie-ukrain2 با افزایش تحریم‌ های اتحادیه اروپا، روبل در برابر دلار آمریکا و یورو به بالاترین میزان در دو سال اخیر جهش کرد.
 
به گزارش ایسنا و به نقل از بیزنس، روبل روسیه در روز چهارشنبه (۴ مه) به بالاترین حد در دو سال اخیر در برابر دلار آمریکا و یورو رسید و همچنان حمایت کنترل‌ سرمایه سنگین را حفظ کرد، زیرا اتحادیه اروپا بسته جدیدی از تحریم‌ ها علیه روسیه به دلیل رویداد های اوکراین پیشنهاد کرد.
 
اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، در تلاش برای تعمیق انزوای مسکو، تحریم نفتی مرحله‌ ای بر روسیه همچنین تحریم بانک اصلی این کشور و ممنوعیت پخش‌ کننده‌ های آن از بازارهای اروپایی را پیشنهاد کرد.
 
بر این اساس، تا ساعت ۷۲۱ به وقت گرینویچ، روبل پس از رسیدن به ۶۸.۶۲۵۰ در معاملات اولیه، ۰.۷ درصد در برابر دلار آمریکا در ۷۰.۴۹ قوی‌تر شد که قوی‌ ترین عملکرد آن از ژوئن ۲۰۲۰ بود.
 
این ارز ۱.۲ درصد افزایش یافت تا در برابر یورو در ۷۳.۸۴ معامله شود و قبلا، به ۷۲.۰۰ رسیده بود که قوی‌ترین میزان از فوریه ۲۰۲۰ محسوب می‌شود.
 
تحرکات در بازارهای روسیه تحت تأثیر روبل است و توسط کنترل سرمایه تقویت می‌شود. سهام با ممنوعیت فروش کوتاه‌ مدت معامله می‌ شود و بازیگران خارجی از کنار گذاشتن سهام شرکت‌ های روسی بدون مجوز منع می‌ شوند.
 
فعالان بازار این سؤال را مطرح می‌ کنند که آیا نرخ کنونی با توجه به محدودیت‌ ها، پس از سقوط روبل به پایین‌ ترین حد خود در اوایل ماه مارس که کشورهای غربی با تحریم‌ های بی‌ سابقه مسکو  سیستم مالی آن را تحت فشار قرار دادند، پایدار است یا خیر.
 
پرداخت اوراق قرضه به دلار آمریکا در آخرین لحظه روسیه در روز جمعه، یک انحراف آشکار برای جلوگیری از نکول پس از قول قبلی به پرداخت تنها به روبل است که به کاهش فشار بر دارایی‌ های این کشور کمک کرد.
 
پس از آن که کمیسیون اروپا پیشنهاد حذف بزرگترین بانک روسیه و دو بانک دیگر از سیستم تراکنش‌ ها و پیام‌ر سانی بین‌ المللی سوئیفت را داد، سهام سیربانک ۰.۳ درصد افزایش یافت.
 
تحلیلگران گفتند که تحریم بانک‌ ها، برای این بخش ناخوشایند است، اما بحرانی نیست.
 
در همین حال، شاخص آر تی‌ اس دلار آمریکا با ۱.۲ درصد افزایش به ۱۰۹۴.۸ واحد رسید. شاخص بورس مسکو (MOEX) روسیه مبتنی بر روبل با ۰.۲ درصد کاهش به ۲۴۳۹.۲ واحد رسید.
 
خبرنگار: راهله بختياری، 
دبیر: فاطمه محمد‌نژاد