دستور طالبان به زنان برای پوشاندن صورتشان

taleban va zanan

مقامات طالبان در افغانستان به زنان دستور داده‌اند که از روبنده (برقع) که چهره آن ها را کاملا می‌پوشاند، استفاده کنند. پوششی که در دوره قبلی حکومت طالبان هم اجباری بود اما از زمان بازگشت این گروه به قدرت در سال گذشته، تاکنون دستوری در این مورد صادر نشده بود.

وزارت امر به معروف طالبان این دستور را "توصیه" خوانده، اما برای شوهران یا سرپرستان مردی که پوشش همسر یا زنان تحت سرپرستی آنها از نظر این وزارت‌خانه مناسب نباشد، مجازات‌هایی در نظر گرفته است.

از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، برخی از زنان این کشور علیه حجاب مورد نظر طالبان اعتراضاتی کردند. به گفته آنها این نوع پوشش با فرهنگ افغانستان "بیگانه" است.

صدور این فرمان عملا سخت‌ترین محدودیت را برای زنان افغانستان از زمان بازگشت طالبان به قدرت اعمال می‌کند.

متنی که به عنوان "طرح توضیحی و اجرایی حجاب شرعی" صادر شده، امروز در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است. منابع دولتی طالبان به بی‌بی‌سی آن را تایید کرده‌اند.

طالبان برای اجرای حجاب شرعی گفته است که "اول، خانه زن بدحجاب شناسایی، توصیه و تنبیه شود. دوم، ولی (سرپرست) به اداره امر معروف احضار شود. سوم، سرپرست سه روز زندانی شود. برای چهارمین بار به دادگاه تحویل و به مجازات مناسب محکوم شود."

همچنین گفته شده زنانی که در ادارات دولتی کار می‌کنند، حجاب را مراعات نمی‌کنند اخراج شوند.

در طرح طالبان آمده است که "چادری که از قرن‌ها پیش بخشی از فرهنگ باعزت افغانستان در این کشور بوده است، و بهترین نوع حجاب شرعی است."

طالبان گفته است که "در رسانه‌ها و منبرها باید قوانین، فواید، اهمیت حکم حجاب و مضرات بی‌حجابی تشریح شود".

طالبان امروز در مراسمی در تالار وزارت اطلاعات و فرهنگ که شماری از مقام‌های گروه حضور داشتند، فرمان پوشش مورد نظر خود برای زنان را اعلام کرد. مراسم امروز در سطح وزارت امر به معروف و شماری از معاونان برخی وزارت‌ها برگزار شد.

خالد حنفی، وزیر امر به معروف و نهی از منکر طالبان در این مراسم گفت که "امر به معروف مانع فساد می‌شود"، و آنها بر اساس "قرآن و حدیث" این فرمان‌ها را صادر کرده‌اند.

در این مراسم که هیچ زنی حضور نداشت، آقای حنفی تاکید کرد که "اسلام به زنان حقوقی داده است که در هیچ دین دیگری نیست".

در اوایل دسامبر سال گذشته میلادی نیز هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان در مورد "حقوق زنان" فرمانی شش ماده‌ای صادر کرد. این فرمان بیشتر بر مسائل مربوط به حقوق ازدواج، خانواده و میراث زن تمرکز دارد و ضمن ناپسند خواندن برخی از سنت‌های فرهنگی، آنها را نکوهش کرده است.

منبع: بی بی سی