یکی از مقامات دولت ترامپ خواستار ارائه اینترنت ماهواره‌ای به خوزستان شد

Starlink

«ویکتوریا کوتس»، معاون مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا، شامگاه شنبه، ۱۷ اردیبهشت در توییتی نوشت که «اگر ایلان ماسک می‌تواند به اوکراین استارلینک برساند، چرا نتوانیم همان کار را برای خوزستان انجام دهیم و بگذاریم این ایرانی‌های شجاع با هم ارتباط داشته باشند؟»
 
اشاره خانم کوتس به فعال کردن اینترنت ماهواره‌ای استارلینک برای اوکراین توسط شرکت آمریکایی اسپیس‌ایکس در اسفند ۱۴۰۰ است.
 
شرکت آمریکایی اسپیس‌ایکس متعلق به «ایلان ماسک»، بیش از ۱۶۰۰ ماهواره را در شبکه‌ای به نام استارلینک با هدف فراهم کردن دسترسی به اینترنت برای بیشتر نقاط زمین به فضا پرتاب کرده و مجوز پرتاب ۱۲ هزار ماهواره دیگر را نیز دریافت کرده است.
 
در پی انتشار اخبار و تصاویر تاییدنشده از تجمع‌های اعتراضی مردم در چندین شهر خوزستان در روزهای اخیر، منابع خبری از قطع اینترنت موبایل در شهرهای مختلف این استان از شامگاه پنج‌شنبه، ۱۵ اردیبهشت خبر داده‌اند.
 
به دنبال گران شدن نان و اعلام اجرای سهمیه‌بندی آن در هفته گذشته، در روزهای اخیر ویدیوهایی از تجمع اعتراضی مردم در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی خبر دادند که این ویدیوها مربوط به تجمع مردم در خوزستان به‌ویژه شهرستان سوسنگرد است.
 
هم‌زمان در شبکه‌های اجتماعی اخباری نیز مبنی بر قطع اینترنت در برخی شهرهای خوزستان منتشر شد.
 
در این رابطه کانال تلگرامی «امتداد» روز شنبه، ۱۷ اردیبهشت، از قطع اینترنت موبایل در اهواز از روز جمعه خبر داد و نوشت که تنها اینترنت ثابت و موبایل رایتل در این شهر وصل است.
 
در همین حال برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که علاوه بر اهواز، اینترنت در شهرهای سوسنگرد، اندیمشک، ایذه، حمیدیه، شادگان، ماهشهر، بهبهان، هندیجان و دزفول قطع یا کُند شده است.
 
رادار شرکت «کلاودفلر»، شرکت آمریکایی امنیت زیرساخت وب قطعی اینترنت شبکه ایرانسل در خوزستان دیروز ساعت دو نیم بعد از ظهر را تأیید کرد و نوشت که شبکه موبایل در خوزستان همچنان قطع است.
 
علاوه بر ویدیوهای منتشرشده مربوط به شامگاه پنج‌شنبه از سوسنگرد، ویدیوهای دیگری نیز پس از آن از تجمعات مردمی و حضور سنگین نیروهای گارد ویژه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است و برخی کاربران این تصاویر را مربوط به تجمع مردم در شهرهای مختلف خوزستان دانسته‌اند.
 
همچنین در این خبرها آمده است که نیروهای امنیتی از گاز اشک‌آور و تیراندازی برای متفرق کردن تجمع‌کنندگان استفاده کرده‌اند.
 
حساب کاربری «۱۵۰۰ تصویر» که در روزهای گذشته ویدیوهای متعددی از حرکت‌های اعتراضی در شهرهای مختلف خوزستان منتشر کرده، در توییتی آورده است که برخی از زندانیان سیاسی‌ در بهبهان که پیشتر با وثیقه آزاد شده بودند، روز شنبه احضار و قرار وثیقه آن‌ها لغو شده است و به زندان بازگردانده شده‌اند.
 
حرکت‌های اعتراضی در خوزستان در حالی صورت می‌گیرد که مردم شهرهای مختلف این استان، تابستان سال گذشته نیز در اعتراض به مشکل بی‌آبی؛ تجمع‌های گسترده‌ای برگزار کردند که با دخالت نیروهای امنیتی به‌شدت سرکوب شد.
 
در طول این اعتراضات اینترنت شهرهای خوزستان با هدف جلوگیری از انتشار اخبار و ویدیوهای مربوط به سرکوب نیروهای امنیتی برای چند روز قطع شد.
 
 
نقل از سایت ایران وایر