ابراز نگرانی مدیرکل آژانس هسته‌ای از توقف مذاکرات با ایران و عدم شفافیت فعالیت‌های هسته‌ای ایران

مدیرکل آژانس انرژی هسته‌ای از توقف مذاکرات با ایران ابراز نگرانی کرد. او هشدار داد که ایران در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای خود شفاف نیست و آثار غنی‌سازی اورانیوم در یک سایت اعلام‌نشده پیدا شده است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای روز سه‌شنبه ۱۰ مه (۲۰ اردیبهشت) گفت، همچنان به توافق میان ایران و قدرت‌های جهانی برای بازگشت به برجام امیدوار است. او تاکید کرد که این مذاکرات دشوار است و زمان می‌تواند از دست برود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گروسی در یک سخنرانی ویدئویی در نشست کمیسیون پارلمان اروپا گفت: «ما البته هنوز امید داریم که در زمان مناسب این توافق حاصل شود، هرچند باید بپذیریم که پنجره زمانی هر لحظه می‌تواند بسته شود.»

گروسی افزود که فعالیت‌های هسته‌ای ایران به قدر کافی شفاف نیست و او این را به مقامات جمهوری اسلامی گوشزد کرده است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای گفت: «در طول ماه‌های گذشته ما توانسته‌ایم آثار اورانیوم غنی‌شده را در مکان‌هایی تشخیص دهیم که ایران آنها را اعلام نکرده و قرار است فعالیت‌های هسته‌ای در آنها ادامه یابد.»

سفر انریکه مورا به ایران

grossi rafaelسخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه ۹ مه (۱۹ اردیبهشت) از سفر قریب‌الوقوع انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای به ایران خبر داد. سعید خطیب‌زاده گفت، مذاکرات ایران و ۱+۴ و ایالات متحده در وین تا امروز ادامه داشته است.

به گفته او، با وجود مکثی که در مذاکرات پیش آمده، ارتباطات همچنان برقرار است.

خطیب‌زاده ضمن بیان این که سفر انریکه مورا به تهران در هفته جاری صورت خواهد گرفت، تاکید کرد: «پیام‌ها به صورت مستمر بین ایران و آمریکا از طریق اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده گفت‌وگوها در حال رد و بدل شدن است.»

منبع: دویچه وله