وزارت اطلاعات از بازداشت دو فرد اروپایی در ایران خبر داد

vezarat etelaatانقلاب اسلامی در هجرت: در تاریخ ششم ماه مه یک روزنامه سوئدی از بازداشت یک شهروند سوئدی در ایران خبر داد . بنا برگزارش این روزنامه این فرد که نام او فاش نشده است، حدودا سی سال دارد و به عنوان گردشگر به ایران سفر کرده بود و به هنگام خروج از ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. یاد آور میشود که بازداشت این فرد و همچنین خبر اجرای قطعی حکم اعدام دکتر جلالی شهروند سوئدی- ایرانی که به اتهام جاسوسی در ایران بازداشت و محاکمه شده بود در آینده ای نزدیک، همزمان با محاکمه حمیدنوری از عوامل کشتار سال شصت هفت که در سوئد بازداشت شده بود انجام گرفته است. نظام ولایت مطلقه فقیه سابقه ای طولانی در بازداشت اتباع خارجی به قصد باجگیری و معامله آنها با ماموران خود و نیز انتساب حرکتهای اعتراضی و جنبش های مردمی به تحریکات خارجی و حضور عوامل آنها را دارد.

اینک با وجود بحران گرانی و وضعیت سخت معیشتی مردم و امکان جنبشهای اعتراضی، بنا بر گزارش ایسنا، وزارت اطلاعات از بازداشت دو فرد اروپایی در ایران خبر داده است. در اطلاعیه وزارت اطلاعات به ملیت و نام این اشخاص اشاره ای نشده است.

به گزارش حوزه دفاعی امنیتی ایرنا، اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به استحضار ملّت شریف ایران می‌رساند، دو فرد اروپایی که با هدف سوء استفاده از مطالبات به حق برخی از صنوف و اقشار کشور و تغییر جهت مطالبات عادی به آشوب، بی‌نظمی اجتماعی و بی‌ثبات سازی جامعه وارد کشور شده بودند، توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) شناسایی و بازداشت شدند.

این اطلاعیه افزود: توطئه‌گران بیگانه که از سناریوهای متعدد و متنوع سال‌های اخیر خویش علیه این ملک و ملّت طرفی نبسته بودند، با هدف اجرای طرحی ترکیبی از روش‌های نوین نرم و سخت، دو مأمور با تجربه‌ خود را به ایران اعزام کرده بودند.

وزارت اطلاعات تصریح کرد: این افراد مأموریت داشتند با توجیه، هدایت، شبکه‌سازی و مرتبط‌سازی افراد و شبکه‌های آلوده داخلی، بر مشکلات و مطالبات اقشار شریف و زحمت‌کش جامعه اشراف پیدا کرده و با منحرف سازی مطالبات و مرتبط‌ سازی گروه‌های متصل به خود، جامعه را با موج سهمگینی از تخریب و شرارت و نا امنی مواجه نمایند.

این اطلاعیه خاطرنشان کرد: دو عنصر اصلی، از اتباع یک کشور اروپایی و سازماندهی شده توسط سرویس‌های جاسوسی، از متخصصین حرفه ای در زمینه ی ایجاد شورش و بی‌ثباتی هستند که سال‌ها در چندین کشور هدف، تجربه اجرای چنین سناریوهایی را به مأمورین محلی خود آموزش داده بودند.

وزارت اطلاعات اضافه کرد: افراد موصوف بر اساس رهگیری‌های فرامرزی وزارت اطلاعات، در تور اطلاعاتی هوشمند این وزارت‌خانه قرار گرفته بودند و از لحظه‌ی ورود به ایران تا زمان بازداشت، کلیه‌ی برنامه‌ها و ملاقات‌های پنهان آنها، پوشش‌های استفاده شده و خطوط عملیاتی مخرب انتقالی به برخی کانون‌های مرتبط، منجمله به تشکل غیرقانونی موسوم به (( شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان )) تحت نظارت کامل امنیتی قرار گرفته و مستند شده است.

این اطلاعیه عنوان کرد: وزارت اطلاعات ضمن هشدار جدی به کانون‌های توطئه‌گر بیگانه و پایگاه‌های آلوده داخلی آنها اعلام می‌نماید که در پاسداری از امنیت و آرامش مردم عزیز و سربلند ایران اسلامی و اقشار و صنوف معزز و خدمت‌گزار جامعه، کمترین چشم‌پوشی را روا نمی‌داند. ضمناً در اولین زمان ممکن، بخشی از مستندات صوتی و تصویری به استحضار ملّت شریف ایران خواهد رسید.

منبع: ایرنا