اعتراضات به گرانی در ایران با شعار علیه خامنه‌ای و رئیسی و تیراندازی هوایی همراه شد

Gerani2
تصاویر ارسالی از داخل ایران در روز پنجشنبه از شکل‌گیری اعتراضات خیابانی به گرانی حکایت دارد. معترضان که در شهرهای اندیمشک، ایذه، شهرکرد و چند شهر دیگر به خیابان‌ها آمده‌ بودند شعارهایی علیه ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری و علی‌خامنه‌ای، رهبر ایران سر دادند و خواستار کناره‌گیری سران حکومت شدند.
در یکی از این ویدیوها که حوالی غروب در اندیمشک ضبط شده و بی‌بی‌سی فارسی محل آن را حوالی میدان امام خمینی این شهر مکان‌یابی کرده است، صدای تیراندازی هم شنیده می‌شود.

در ویدیوی دیگری که از شهرکرد منتشر شده و حوالی مقر نیروی انتظامی این شهر را نشان می‌دهد، معترضان ابراهیم رئیسی را به عدم توانایی در برآورده کردن شعارهای خود متهم می‌‎کنند و از او می‌خواهند که کناره‌گیری کند.
آقای رئیسی مبارزه با گرانی و حل مشکلات معیشتی را شعار اصلی کارزار انتخاباتی خود قرار داده بود اما از زمان آغاز به کار دولت او، تورم و گرانی همچون سالیان گذشته ادامه داشته و در چند ماه اخیر شتاب تازه‌ای گرفته است.

اعتراضات خیابانی در روز پنجشنبه - ۲۲ اردیبهشت - همزمان با آن آغاز شد که دولت ایران رسما بهای مرغ، تخم مرغ و لبنیات را از امروز افزایش داد.
ستاد تنظیم بازار در ایران در اطلاعیه‌ای با اعلام اینکه از امروز، بهای مرغ، تخم‌مرغ و لبنیات تحت عنوان "اصلاح و متناسب‌سازی قیمت" افزایش پیدا می‌کند گفته است که افرادی که یارانه کمک معیشتی بابت ماه اول به حساب آن‌ها واریز شده، می‌توانند از ساعات پایانی امشب این مبلغ را برداشت کنند.
این اطلاعیه با اعلام "اصلاح و متناسب سازی قیمت کالا‌های مشمول طرح (روغن، مرغ، تخم مرغ و لبنیات)" گفته است که به پیشنهاد سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و تصویب ستاد تنظیم بازار، سقف قیمت کالا‌های مذکور تعیین و به واحدهای صنفی ابلاغ شده که از روز پنجشنبه، امروز، "به تدریج مجاز به اعمال قیمت‌های جدید هستند."

امروز ویدیوهایی هم در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شد که نشان می‌داد مردم برای خرید روغن به فروشگاه‌ها هجوم برده‌اند. یکی از این ویدیوها که از فروشگاه "اتکا" گرفته شده، نشان می‌دهد که مردم به یکی از کارکنان فروشگاه اجازه نمی‌دهند روغن‌ها را در قفسه‌ها بچیند و آنها را برمی‌دارند.
بر اساس تصاویری تایید نشده از مصوبات قرارگاه امنیت غذایی وزارت جهاد کشاورزی که رسانه‌های ایران روز پنجشنبه منتشر کرده‌اند، قیمت هر کیلوگرم مرغ برای مصرف‌کننده پس از حذف ارز ترجیحی نهاده‌های تولیدی با رشد بیش از ۱۰۶ درصد نسبت به قیمت مصوب پیشین ۶۴ هزار تومان تعیین شده است.
همچنین قیمت هر شانه تخم‌مرغ دو کیلوگرمی نیز با افزایش دو برابری نسبت به نرخ مصوب پیشین به ۹۶ هزار تومان می‌رسد.

در این فهرست که به امضای محسن کاظمینی، قائم مقام قرارگاه امنیت غذایی رسیده، قیمت هر کیلوگرم شیر خام نیز دو برابر شده و به ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است که افزایش قیمت دیگر فرآورده‌های لبنی را به دنبال دارد.
بیشترین رشد قیمت مربوط به روغن خوراکی است به طوری که بهای هر بطری روغن ۸۱۰ گرمی در این فهرست ۶۹ هزار و ۸۰۰ تومان تعیین شده که نسبت به قیمت مصوب قبلی بیش از ۵ برابر شده است.
نرخ دلار در صرافی‌های ایران هم روز پنجشنبه از مرز ۳۰ هزار تومان گذشت. پیش از این در مهر ماه ۱۳۹۹ هم قیمت دلار به بالاتر از سی هزار تومان رفته بود. در آن زمان سقوط واحد پول ملی ایران با خروج آمریکا از برجام به دستور دونالد ترامپ - در سال ۱۳۹۷ - شتاب گرفت. در کمتر از چهار سال نرخ برابر دلار نسبت به ریال تقریبا هفت برابر شده است.

بر اساس طرح تغییر پرداخت یارانه‌ها قرار است چه اتفاقاتی بیفتد؟
آن طور که ابراهیم رئیسی در گفت‌وگوی تلویزیونی خود اعلام کرد، دولت یارانه سه دهک پایین درآمدی را به نفری ۴۰۰ هزار تومان افزایش داده است، یعنی با احتساب یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی و یارانه معیشتی که بسته به تعداد افراد خانوار متفاوت پرداخت می‌شد، حدود ۳۰۰ تا ۳۱۰ هزار تومان به یارانه این افراد افزوده شده است.
یارانه یارانه ‌بگیران دهک‌های چهارم تا نهم درآمدی نیز به ۳۰۰ هزار تومان رسیده است که بر همان مبنا به معنای تجمیع یارانه‌های نقدی قبلی و احتمالا افزایش ۲۰۰ تا ۲۱۰ هزار تومانی یارانه‌های قبلی است.
این اعداد و ارقام جدید به حساب افراد واریز شده اما آنها تا زمان اجرایی شدن طرح اجازه برداشت این یارانه‌ها را نخواهند داشت. براساس اطلاعیه دوم ستاد تنظیم بازار مبلغ کمک معیشتی واریز شده بابت ماه اول، از ساعات پایانی چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت قابل برداشت است.
.
منبع: بی بی سی