خسارت‌ های بیش از ۵۰ درصدی ناشی از سرما زدگی به باغات پسته/ ۵ نوع پسته در ایران

pesteh bagh رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: باغات از آب‌ های سطحی، چشمه‌ ها و قنوات سیراب می‌ شدند که به دلیل کاهش نزولات آسمانی با تنش‌ های آبی درگیر هستند، باغات مناطق ییلاقی بشدت درگیر خشکسالی هستند.
 
به گزارش ایلنا، کرمان یکی از استان‌ های پهناور ایران است که شرایط آب و هوایی متنوعی دارد و همین مسئله امکان کشت انواع محصولات زراعی و باغی را در این استان فراهم کرده است. در جنوب کرمان و دشت جیرفت انواع سبزی و صیفی‌جات کشت و در شمال کرمان باغات پسته قرار دارند. مطابق با آمار ارائه شده از سوی استانداری این استان، حدود ۱۷ درصد از باغات کشور در کرمان هستند.
 
اما پرسش اصلی این است که کرمان بعنوان یکی از استان‌ هایی که با تنش‌ های آبی درگیر است، آیا ظرفیت کشت این میزان محصولات کشاورزی را دارد؟ و خشکسالی‌های پی‌ در پی سال‌ های اخیر چه تأثیری در میزان تولید محصولات کشاورزی گذاشته است؟
 
تلاش برای احیای قنوات جنوب کرمان:
 
سعید برخوری رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به تأثیر خشکسالی‌ ها در دشت جیرفت، گفت: ۸۵ نوع محصول زراعی و باغی در جیرفت کشت می‌ شوند، کشاورزان در دشت جیرفت از آب‌ های زیرزمینی استفاده می‌ کنند، از این‌ رو خشکسالی‌ و کم بارش‌ ها در کوتاه مدت و به صورت آنی، بر روند فعالیت آنها تأثیر نمی‌ گذارد.
 
این مقام مسئول با بیان اینکه میزان برداشت از سفره‌ های آب‌ های زیرزمینی بیش از حد مجاز است، افزود: بیلان آب‌ در دشت جیرفت منفی شده و این دشت جزو دشت‌‌ های ممنوعه است و هرگونه توسعه بهره‌ برداری از منابع آب‌ های زیرزمینی در این دشت‌ ممنوع شده است.
 
وی با اشاره به کم آبی باغات در ارتفاعات جنوب کرمان، افزود: باغات از آب‌ های سطحی، چشمه‌ ها و قنوات سیراب می‌ شدند که به دلیل کاهش نزولات آسمانی با تنش‌ های آبی درگیر هستند؛ باغات مناطق ییلاقی بشدت درگیر خشکسالی هستند این باغات عبارتند از باغات گردو، پسته، زردآلو گیلاس و درختان میوه‌های سردسیری.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان در پاسخ به این پرسش که آیا اعتباراتی برای انتقال برای کشاورزان در نظر گرفته است، افزود: اعتباراتی برای انتقال آب با لوله و لایه روبی قنوات در سازمان جهاد کشاورزی در نظر گرفته‌ شده است هر چند این اعتبار قابل توجه نیست.
 
به گفته برخوری؛ ۳۵ درصد از اراضی در جنوب کرمان به سیستم‌ های آبیاری نوین مجهز هستند که نسبت به میانگین کشور ۱۰ درصد بیشتر است.
 
وی کرمان را جزو استان‌های پر تنش‌ درحوزه آب دانست و افزود: پسته نیاز به آب زیادی ندارد و در شمال استان کرمان کشت می‌ شود، در جنوب کرمان، سبزی و صیفی‌ جات در فصل زمستان کشت می‌ شوند.
 
این مقام مسئول ادامه داد: توسعه گلخانه‌ ها با هدف کاهش مصرف آب را در استان کرمان دنبال کردیم. در حال حاضر کرمان بعد از تهران بالاترین گلخانه‌ ها را دارد در گلخانه‌ ها مصرف آب به دلیل کاهش تبخیر کم می‌ شود و میزان آب مصرفی نسبت به محصولی که بدست می‌آورید، قابل قیاس نیست .
 
به گفته برخوری؛ ۲ هزار ۶۰۰ هکتار گلخانه در جنوب کرمان احداث شده است.
 
۵۰ درصد پسته را سرما بهاره زد:
 
محمد صالحی رئیس انجمن پسته ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، خسارت‌ های ناشی از سرمازدگی به باغات پسته کشور را بیش از ۵۰ درصد دانست و گفت: خشکسالی و کم آبی‌ ها باعث شده است که میزان تولید پسته در استان کرمان کاهش پیدا کند؛ علاوه‌ بر کاهش بارندگی، حجم آبهای زیرزمینی نیز تقلیل پیدا کرده است از این‌ رو نمی‌ توانیم برای افزایش تولید پسته در کرمان برنامه‌ ریزی بلند مدت انجام دهیم.
 
این فعال اقتصادی ادامه داد: ۲ سال پی‌ در پی سرمازدگی بهاره محصول پسته را از بین برد و هزینه‌ های زیادی را به  کشاورزان تحمیل کرد.
 
وی با اشاره به میزان تولید پسته، گفت: ۱۵۰ هزار تن پسته در سال گذشته تولید شد که از این میزان حدود ۱۰۰ هزار تن آن صادر و پیش‌ بینی می‌ شود تا پایان مهر حدود ۲۵ تا ۲۸ هزار تن آن در داخل کشور مصرف شود و حدود ۲۰ هزار تن دیگر آن صادر شود.
 
به گفته صالحی؛ کاهش توان خرید مردم ارتباطی با قیمت پسته ندارد، در واقع رشد نکردن درآمد مردم نسبت به تورم باعث کاهش توان خرید جامعه شده است.
 
رئیس انجمن پسته ایران تصریح کرد: توان بسته‌ بندی پسته برای صادرات در کشور وجود دارد، اما از آنجایی‌که تعرفه واردات و گمرکی پسته بندی شده زیاد است، از این‌رو به‌ صورت فله صادر می‌ شود.
 
وی با اشاره به کشورهای هدف صادراتی پسته، افزود: اصلی‌ ترین کشور صادراتی چین، اتحادیه اروپا، هند، روسیه و کشورهای حوزه خلیج فارس هستند. فروردین سال جاری حدود ٣ هزار تن پسته صادر کردیم.
 
صالحی نرخ پسته صادراتی را کیلویی ۷ تا ۱۰ دلار دانست و افزود: حدود ۵ نمونه پسته در کشور داریم که هر کدام از این ۵ نوع بین ۵ یا ۶ سایز دارند و در مجموع ۲۷ تا ۲۸ نوع و سایز پسته در کشور داریم که قیمت پسته بنا به نوع و سایز، متفاوت است. به نظر من نرخ پسته به نسبت تورم افزایش چندانی را تجربه نکرده است؛ نوسان‌ های نرخ ارز یکی از اصلی‌ ترین عوامل تعیین کننده نرخ پسته در داخل و خارج از کشور است.
 
وی آمریکا را مهم‌ ترین رقیب ایران در تولید پسته دانست و افزود: سال گذشته در آمریکا حدود ۵۰۰ هزار تن پسته تولید شد که این حجم از تولید در مقابل ۱۵۰ هزار تن پسته تولیدی ما بسیار بالاتر است، در حال حاضر آمریکا رتبه نخست را در تولید پسته در جهان دارد.
 
این فعال اقتصادی در پایان تصریح کرد: امکان رشد پسته در مناطق کویری بیشتر است، هر چند در ۲۷ استان کشور پسته تولید می‌ شود، اما وقتی آب به میزان کافی نباشد در نتیجه نمی‌توانیم امیدوار به توسعه تولید باشیم.