۱۲.۵ میلیارد دلار قاچاق واردات و ۵.۵ میلیارد دلار قاچاق صادرات

ghachagh kala باشگاه خبرنگاران جوان: مویدی گفت: میزان قاچاق کشور به ۱۲.۵ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده که شاهد ۵.۵ میلیارد دلار قاچاق معکوس هم هستیم و در مجموع ۱۸ میلیارد دلار قاچاق ورودی و خروجی داریم.
 
علی مؤیدی خرم آبادی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با حضور در برنامه صف اول شبکه خبر به سؤالات زیر پاسخ داد.  
 
تخلفات ارز ترجیحی و فساد‌های آن را چطور ارزیابی می‌ کنید؟
 
مؤیدی خرم آبادی: ارز ترجیحی یکی از عوامل اصلی قاچاق معکوس در کشور است. این ارز قیمت کالا‌ها را به پایین‌ ترین سطح رسانده بود، اما به لحاظ شرایط ما نسبت به کشور‌های همجوار، زمینه قاچاق کالا‌ها به کشور‌های همسایه را فراهم آورده بود. این ارز یکی از معضلاتی بود که کار قاچاقچی‌ ها در کشور را تشدید کرده بود.  
 
میزان قاچاق در کشور چقدر است؟
 
مؤیدی خرم آبادی: تا قبل از سال ۹۰، میزان قاچاق کشور ۲۵ میلیارد دلار بود، اما بعد از آن به ۱۲.۵ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد. بعد از سال ۹۷ و تشدید تحریم‌ ها، شاهد قاچاق معکوس هستیم که سبب شد ۵.۵ میلیارد دلار به آن اضافه شود و اکنون حدود ۱۸ میلیارد دلار قاچاق ورودی و خروجی داریم.
 
تجارت مرزنشین ها ساماندهی می‌ شود:
 
قاچاق پوشاک چه میزان است و برخورد شما چگونه بوده است؟
 
مؤیدی خرم آبادی: در گذشته میزان قاچاق پوشاک، ۲.۵ تا ۳ میلیارد دلار بود، اما امروز کمتر از ۱ میلیارد دلار است.  
 
طرح ساماندهی تجارت مرزی بخش ملوانی آن با دستور رئیس جمهور تصویب شد و بعد از ابلاغ آیین نامه‌های آن، دیگر در جنوب کشور قاچاق به اشکال گذشته را نخواهیم داشت. در مورد کوله بری هم طرحی آماده شده و به زودی ابلاغ می‌شود.  
 
همه ساز و کار‌ها و وظایف در بخش گمرک، وزارت صمت، حوزه تجارت و بنادر تعریف شده و طرح دقیقی برنامه ریزی شده که طبق آن مبادی رسمی کنترل می‌شود و مرز نشینان می‌ توانند به راحتی به تجارت خود بپردازند. تاکنون تجارت مرز نشینان به صورت مخفی و نامنظم بود، اما با اجرای این طرح ساماندهی صورت می‌ گیرد و سقفی برای واردات و تجارت آن‌ ها در نظر گرفته می‌ شود. به عنوان مثال، برای استان‌ های جنوبی و حوزه خلیج فارس، حدود ۳ میلیارد دلار مجوز واردات خواهند داشت.  
 
آماری در مورد قاچاق معکوس داریم؟
 
مؤیدی خرم آبادی: دست‌ هایی پشت پرده وجود دارند که جامعه را با کمبود کالا مواجه کند و از سوی دشمن هستند. در بحث آرد، حداقل عدد قاچاق را داریم. اما در روغن عدد چشمیگری است که ناشی از کم کاری است. خصوصًا در جنوب شرق کشور مقداری قاچاق روغن داشتیم که به علت ارزان بودن قیمت آن است.  
 
دستگاه‌ هایی که در پایانه‌ های مرزی فعالیت دارند، زنجیره‌ ای عمل می‌ کنند، اما دولت برای ساماندهی آن ها تصمیماتی را اخذ کرده است.  
 
چه طرح هایی را برای ساماندهی و به صفر رسیدن قاچاق دارید؟
 
مؤیدی خرم آبادی: هیچ کجای دنیا قاچاق به صفر نرسیده است. اما این حذف ارز ترجیحی اثرات مؤثری را خواهد گذاشت. 
 
از سال ۸۹ در بحث قاچاق سوخت قرار بود اتفاقی بیفتد و اقداماتی انجام شود اما نشد. اولین کالایی که در کشور ما قاچاق می شود، سوخت است و روزانه میلیون ها لیتر به قاچاق تبدیل می شود.
 
چرا سامانه‌ های مبارزه با قاچاق کالا و ارز به نتیجه نرسیده است؟
 
مؤیدی خرم آبادی: سامانه‌ ها استقرار پیدا کرده اند و فقط سامانه دو دستگاه کمی عقب هستند؛ سامانه سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی و سازمان تعزیرات است که تا دو ماه دیگر مستقر می‌ شوند. همچنین اشکالی میان گمرک و وزارت صمت وجود داشت که با دستور آقای رئیسی به معاون اول، تفاهم نامه‌ ای میان وزارت اقتصاد و وزارت صمت شکل گرفت و بر مبنای آن مقرر شد تا مرداد بتوانند عملیاتی و نهایی کنند. ایرادی که در این خصوص وجود دارد به پیمانکار بر می‌ گردد که خود را در این حوزه صاحب نظر می‌ داند. بر اساس دستور معاون اول رئیس جمهور، او مکلف به همکاری یا عزل است.
 
وظیفه این سامانه ها جلوگیری از قاچاق نیست. بلکه شفاف سازی می کنند تا اشراف مدیران را افزایش دهند و انحرافی را در مسیر ایجاد نکنند.