مهاجرت بالغ بر ۶ میلیون اوکراینی و بازگشت بالغ بر ۱.۶ میلیون از آنها از آغاز جنگ روسیه با اوکراین

ukrain-3 rfi فارسی: کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان روز پنجشنبه ۱۲ مه/ ۲۲ اردیبهشت‌ ماه، اعلام کرد که از زمان آغاز حملۀ نظامی روسیه به اوکراین تاکنون، بیش از ۶ میلیون نفر این کشور را ترک کرده‌ اند. 
 
همزمان با ادامه جنگ در اوکراین، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان روز پنجشنبه ۱۲ مه/ ۲۲ اردیبهشت‌ ماه، با انتشار آخرین ارزیابی‌ های خود، شمار پناهجویان اوکراینی را بیش از ۶ میلیون نفر اعلام کرد.
 
بر اساس آماری که در تارنمای کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان منتشر شده است، از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه تاکنون، ۶ میلیون و ۲۹ هزار و ۷۰۵ نفر این کشور را ترک‌ کرده‌ اند. 
 
این نهاد بین‌ المللی همچنین تأکید دارد که علاوه بر پناهجویان اوکراینی در بیرون از مرزهای اوکراین، بیش از ٨ میلیون نفر دیگر نیز در داخل این کشور آواره شده‌ اند.
 
کمیساریای عالی سازمان ملل می‌ گوید که بالاترین رقم پناهجویان اوکراینی در لهستان به ثبت رسیده و این کشور تاکنون ۳ میلیون و ۲۷۳ هزار و ۴۹۳ پناهجوی اوکراینی را به خاک خود راه داده است.
 
رومانی با پذیرش بیش از ۸۹۵ هزار پناهجو، روسیه با ۷۸۵ هزار، مجارستان با ۵۸۳ هزار،  مولداوی با ۴۵۹ هزار، اسلواکی با ۴۰۹ هزار و بلاروس با ۲۷ هزار نفر به عنوان کشورهای همسایه مهاجر پذیر اوکراین، در رده‌ های بعدی قرارگرفته‌ اند.
 
در همین حال، ارزیابی‌ های اخیر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نشان می‌ دهد که بیش از یک میلیون و ۶۲۶ هزار پناهجوی اوکراینی به کشور خود باز گشته‌ اند. 
 
کمیساریای عالی سازمان ملل متحد پیش از این ( ۲۷ آوریل ۲۰۲۲) اعلام کرد که طبق ارزیابی‌ های این سازمان، آمار پناهجویان جنگ اوکراین به بیش از ۸ میلیون نفر افزایش خواهد یافت.