اعتراضات و تجمعات مردمی در پی آزاد شدن قیمت ارزاق عمومی

Eterazat-Mardomi rfi فارسی- ناصر اعتمادی- ساعاتی پس از آزاد شدن قیمت ارزاق عمومی از قبیل مرغ، تخم مرغ، لبنیات، روغن خوراکی در پی حذف یارانۀ نان، برخی از شهرها و استان‌های کشور به ویژه استان‌های خوزستان، لرستان، چهار محال و بختیاری صحنۀ اعتراض های خیابانی مردم ناراضی و گرسنه و درگیری های آنها با پلیس بودند.
 
مردم ناراضی در خیابان‌های علیه علی خامنه ای، رهبر حکومت مذهبی ایران، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری، و سپاه پاسداران شعار سر دادند و خواستار برکناری آنها شدند. در شهرهای ایذه، اندیشمک، دزفول مقامات حکومتی برای مقابله با معترضان اینترنت و شبکه های ارتباطی تلفن های همراه را قطع کردند و یگان های ویژه پلیس ضدشورش را از نو در خیابان ها و برای مقابله با تظاهرکنندگان مستقر ساختند.
 
در نوقان تظاهرکنندگان به پایگاه بسیج حمله کردند و تصاویر علی خامنه ای و دیگر رهبران جمهوری اسلامی را به آتش کشیدند.
 
 تصاویر ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی از ازدحام جمعیت و صف های طولانی مردم در مقابل فروشگاه ها برای خریدن آخرین مرغ‌ها و روغن خوارکی با قیمت های یارانه‌ای خبر داده‌اند. در برخی از شهرها از جمله قزوین مردم عاصی و گرسنه فروشگاه های بزرگ مواد غذایی را غارت کردند. و این اتفاقی بی سابقه طی چهار دهۀ اخیر در ایران و نوعاً گویای عمق بحران معیشت و فلاکت اقتصادی در این کشور است.
 
***
 
اعتراضات و تجمعات در برخی شهرهای ایران
 
ایرنا: شب گذشته تعداد محدودی از شهرهای کشور شاهد برگزاری تجمعات پراکنده اعتراضی نسبت به اجرای قانون اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها بود.
 
به گزارش خبرنگاران ایرنا از سراسر کشور، در شهرستان درود لرستان حدود ۵۰ نفر در تجمعی محدود با سر دادن شعارهایی خواستار بازگشت قیمت‌ها به قبل شدند؛ با وجود تلاش برخی برای ایجاد حرکت‌های التهاب آفرین، این تجمع با حضور عوامل انتظامی پایان یافت.
 
شهرستان ایذه در خوزستان نیز بعد از ظهر پنجشنبه شاهد برگزاری تجمع اعتراضی چند ده نفری بود؛ در این تجمع برخی تحریک کنندگان با تلاش برای انحراف در تجمع، به برخی از اموال عمومی در این شهر حمله ور شدند.
 
حمله به برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و همچنین اقدام به آتش زدن یکی از مساجد شهر، موجب شد که با ورود عوامل انتظامی تجمع کنندگان متفرق شوند.
 
اندیمشک دیگر شهر استان خوزستان نیز شاهد تجمع حدود ۲۰۰ نفری بود؛ سرداد شعارهایی علیه افزایش قیمت‌ها و همچنین سنگ پرانی به سمت عوامل انتظامی و آتش نشانی باعث مجروحیت یکی از آتش نشانان این شهر شد.
 
شهرستان دزفول نیز طی دو روز گذشته تجمعات پراکنده‌ای را شاهد بود؛ تعدادی از افراد در چهارراه شریعتی این شهر تجمع کرده و شعارهای ساختار شکنانه سردادند.
 
تجمع کنندگان که تعداد آنها حدود ۳۰۰ نفر تخمین زده می‌شود با دخالت عوامل انتظامی متفرق شدند؛ دادستان عمومی و انقلاب دزفول اعلام کرد که ۱۵ نفر از کسانی که سعی داشتند تجمعات این شهر را به آشوب بکشند بازداشت شدند.
 
بنابر این گزارش، شهرستان یاسوج هم طی روز گذشته با تجمع حدود ۳۰ نفره روبرو شد؛ بر همین اساس تعداد ۷ نفر از لیدرهای این تجمع که تلاش داشتند با سر دادن شعارهای تند، اعتراضات را به سمت تخریب اموال عمومی ببرند، توسط عوامل انتظامی دستگیر شدند.
 
تعدادی از مردم شهرکرد مرکز استان چهارمحال بختیاری هم عصر روز پنجشنبه در معابر اصلی این شهر و در اعتراض به افزایش قیمت‌ ها تجمع کردند؛ چهار راه فصیحی محل اصلی این تجمع گزارش شده و تعداد تجمع کنندگان نیز حدود ۲۰۰ نفر گزارش شده است.
 
این تجمع با درخواست عوامل انتظامی و با هدف جلوگیری از سوء استفاده اراذل و اوباش پایان یافت.
 
شهرستان جونقان این استان نیز عصر پنجشنبه شاهد تجمعی ۳۰ الی ۴۰ نفره بود؛ در این تجمع نیز برخی شعارها علیه افزایش قیمت‌ ها و در مواردی شعارهای ساختار شکنانه سر داده شد.
 
شهرستان فشافویه تهران هم تجمعی چند ده نفره به همراه شعار علیه افزایش قیمت‌ها را به خود دید؛ هجوم به یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و آتش زدن یکی از فضاهای سبز سطح شهر،  باعث دخالت عوامل انتظامی و متفرق شدن جمعیت شد.
 
براساس گزارش‌ های تکمیلی خبرنگاران ایرنا از سراسر کشور، هم اکنون تجمع فعالی در سطح کشور گزارش نشده و تجمعات محدود برخی شهرها نیز با دخالت عوامل تأمین کننده امنیت و همکاری مردم پایان یافته است.