"پر شدن خلاء روس‌ها در سوریه توسط ایران تهدیدی برای اردن است"

MalakAbdollah-Ordon
پادشاه اردن گفته است که گروه‌های نیابتی ایران در حال پر کردن خلاء روسیه در جنوب سوریه هستند و هشدار داد که این امر می‌تواند امنیت مرزهای این کشور با سوریه را به خطر بیاندازد.
ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن روز چهارشنبه ۱۸ مه در مصاحبه‌ای در دانشگاه استنفورد هشدار داد که پر شدن خلاء روسیه توسط نیروهای نیابتی ایران مرزهای این کشور در امتداد سوریه را به خطر خواهد انداخت.

او تاکید کرد: «ما می‌خواهیم همه بخشی از خاورمیانه جدید باشند و به جلو حرکت کنند، اما چالش‌های امنیتی داریم. ما به طور منظم شاهد حملات مرزی هستیم و می‌دانیم که چه کسی پشت آن است."
به گزارش جروزالیم پست عبدالله دوم این مصاحبه را در جریان یک سفر رسمی به ایالات متحده انجام داد. او در این سفر با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نیز دیدار کرد.
پادشاه اردن در مصاحبه خود حضور روسیه در جنوب سوریه را "منبع آرامش" دانست و گفت که با تمرکز این کشور بر جنگ اوکراین می‌تواند به تشدید درگیری و بحران در این منطقه از خاورمیانه بیانجامد.

به نوشته جروزالیم پست گزارش‌ها حاکی از آن است که روسیه نیروهای خود را از سوریه خارج می‌کند تا قوای خود را در اوکراین تقویت کند، اما این گزارش‌ها به طور رسمی تایید نشده است. حدود ۱۰ روز پیش روزنامه "مسکو تایمز" نوشته بود که روسیه با هدف تقویت نظامی در اوکراین، خروج نیروهایش از سوریه را آغاز کرده است و پایگاه‌های تخلیه شده نظامیان روس به نیروهای قدس سپاه پاسداران و نیز به حزب‌الله لبنان واگذار شده‌اند.
ایهود یعری، کارشناس خاورمیانه نیز در تفسیری در این زمینه در کانال ۱۲ اسرائیل نوشت که تهران بدون تأثیر و نفوذ روسیه بر دمشق، به راحتی می‌تواند نیروهای خود را وارد سوریه کند و بر حوزه نفوذ خود بر رژیم اسد بیفزاید.
ملک عبدالله ابراز امیدواری کرد که مذاکرات میان ایران و عربستان و مذاکرات میان کشورهای خلیج فارس و آمریکا بتواند ایران را به مسیر بهتری سوق دهد.

ادغام اسرائیل منوط به حل مسایل فلسطینی‌ها
عبدالله دوم همچنین به مناقشه اسرائیل و فلسطین و تنش‌ها در اورشلیم در ماه گذشته پرداخت و گفت که ماه گذشته برای رهبران عرب منطقه "ماه سختی بود."
او ابراز امیدار کرد که این "گرد و غبار" در چند هفته آینده فروکش کند و افزود هنوز پاسخی به این سوال ندارد که «چگونه می‌توان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها را به پای میز مذاکره کشاند. نه به خاطر معادلات سیاسی، بلکه به دلیل چالش‌های اجتماعی و اقتصادی وخیم ناشی از کرونا که اکنون با (جنگ) اوکراین و روسیه ترکیب شده است.»

عبدالله دوم با اشاره به مذاکرات رهبران عرب در ماه‌های گذشته برای یافتن چشم‌انداز جدیدی برای منطقه افزود: کشورهای عربی صرف نظر از اینکه چه روابطی با اسرائیل دارند، اگر مسئله فلسطین را حل نکنند، به معنای واقعی دوگام به جلو و دو گام به عقب رفته‌اند.پادشاه اردن با تاکید بر اینکه کشورش همچنان به راه حل دو دولت معتقد است، آنرا تنها راه حل خاورمیانه دانست و گفت: «تنها حل مسائل فلسطینی‌ها امکان عادی‌سازی مناسبات با اسرائیل در خاورمیانه را فراهم می‌کند.»
.
منبع: دویچه وله

 


در این رابطه