گرد و خاک در بیشتر استان ها بویژه در نوار غربی در روزهای آتی

rizgard ایرنا: سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته، در روزهای آتی، شاهد پدیده گرد و خاک در بیشتر استان ها، بویژه در نوار غربی کشور خواهیم بود.
 
به گزارش ایرنا از سازمان هواشناسی کشور، روز جمعه در نیمه شمالی استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، اردبیل، سواحل دریای خزر در استان های گیلان، مازندران و گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات البرز مرکزی و روز شنبه در خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، استان های ساحلی دریای خزر [دریاچۀ مازندران] و ارتفاعات البرز مرکزی، بویژه در ساعات بعد از ظهر، رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت گاهی گرد و خاک رخ خواهد داد.
 
همچنین طی این دو روز در برخی مناطق استان های واقع در شمال غرب، غرب، جنوب غرب، استان های ساحلی دریای خزر، استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز مرکزی وزش باد شدید در مناطق مستعد همراه با خیزش گرد و خاک پیش بینی می شود.
 
براساس این گزارش، روز یکشنبه در بیشتر مناطق کشور جو پایدار و آسمان صاف خواهد بود.
 
روز دوشنبه و سه شنبه در برخی مناطق شمال غرب بارش پراکنده و وزش باد شدید موقت با احتمال خیزش گردو خاک پیش بینی می شود و در سایر مناطق کشور آسمان صاف و آفتابی  خواهد بود.
 
همچنین روزهای شنبه و یکشنبه در نیمه شرقی کشور به ویژه در منطقه زابل به سبب وزش باد شدید احتمال رخ داد طوفان گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا و کاهش دید افقی خواهد بود .
 
روز جمعه شرایط برای تشکیل توده های گردو خاک روی عراق و انتقال آن بر روی کشور مهیا است.
 
از این رو در برخی مناطق استان های واقع در شمال غرب، جنوب غرب و بتدریج مناطق جنوب ، مرکز و استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز مرکزی رخداد گرد و خاک ، کاهش دید و کاهش کیفیت خواهد شد.
 
این وضعیت در روز شنبه انتظار می رود که از غلظت غبار در شمال غرب کاسته شود اما در سایر مناطق ذکر شده و همچنین در شمال شرق ، شرق و جنوب شرق همچنان  ماندگار  خواهد بود.
 
در روز دوشنبه با تشکیل توده گرد و خاک بر روی عراق، پدیده گرد و خاک مجدد به نوار غربی کشور منتقل شده و استان های واقع در نیمه غربی کشور را تحت تاثیر قرار دهد.
 
بر اساس این گزارش، روز شنبه کاهش ۶ تا ۸ درجه ای دما در نوار شمالی کشور رخ خواهد داد. از اواخر وقت روز شنبه، دریای خزر  و روز یکشنبه خلیج فارس مواج و متلاطم خواهد بود.