عدم توانایی ۹۰ درصد مردم برای خرید مرغ ۶۰ هزار تومانی - افزایش قیمت برنج و گوشت قرمز

tavaroom احمدی، رئیس اتحادیه مرغ و ماهی‌ فروشان گرگان گفت: افزایش قیمت مرغ در یکسال گذشته توان خرید مردم را کم کرده و این ٢ برابری شدن نرخ مرغ و تخم مرغ هم، میزان خرید را به حداقل خواهد رسانید.
 
رمضان احمدی در گفتگو با خبرنگار بازار، اظهار کرد: از ناهماهنگی بین نهادهای مختلف در اعلام قیمت انتقاد می‌ کند و می‌ گوید: به عنوان فعال اقتصادی از قیمت گذاری جهاد استان و تهران سر در نیاوریدم.
 
رئیس اتحادیه مرغ و ماهی‌ فروشان گرگان ادامه داد: افزایش قیمت مرغ در یکسال گذشته توان خرید مردم را کم کرده و این ٢ برابری شدن نرخ مرغ و تخم مرغ، در پی حذف یارانه، میزان خرید را به حداقل خواهد رسانید.
 
وی با بیان این نکته که ظرف یک هفته گذشته، فروش مرغ و تخم مرغ به یک سوم کاهش یافته، افزود: وضعیت بازار مرغ به خاطر گرانی مرغ و تخم مرغ در یک هفته گذشته بسیار راکد است، الان مردم از جگر مرغ و سنگدان دل و حتی پوست مرغ برای آبگوشت استفاده می‌ کنند.
 
وی با بیان این نکته که وضعیت اقتصادی مردم این روزها اصلاً مناسب نیست، افزود: سرانه‌ ای که اکنون برای مصرف مردم در نظر گرفتند، [معادل] ٢ عدد مرغ است که جوابگوی نیاز خانواده نیست.
 
احمدی ادامه داد: بعید می‌ دانم، با وجود تخصیص یارانه به خانواده‌ ها، باز هم مردم تمایلی به خرید مرغ داشته باشند، چراکه پیش از این، دهک‌ های کم درآمد توان خرید مرغ ۳۰ هزار تومانی را نداشتند، چه رسد به خرید مرغ ۶۰ هزار تومانی.
 
وی نرخ یک مرغ را بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان برآورد کرد و گفت: این قیمت شامل شرایط فعلی است که به واسطۀ کاهش تقاضا به کیلویی ۵۱ هزار تومان رسیده است.
 
رئیس اتحادیه مرغ و ماهی‌ فروشان گرگان ادامه داد: حدود یک هفته از حذف یارانۀ مرغ گذشته، اما در همین مدت کوتاه، فروش این محصول در فروشگاه‌ ها به یک سوم رسیده است.
 
وی خاطر نشان کرد: اگر اوضاع به همین صورت ادامه یابد، بسیاری از واحدهای پروتئینیِ خُرد، ناگزیر به تعطیلی خواهند شد، حتی برخی واحدهای تولیدی کوچک هم به دلیل افزایش قیمت نهاده‌ ها تعطیل می‌ شوند.
 
به گفتۀ احمدی، این طرح برای مصرف کننده و فروشنده، بخصوص آن کسب و کارهایی که ملک اجاره‌ ای دارند، صرف اقتصادی ندارد، چراکه با توجه به کاهش تقاضا و افزایش اجاره و دستمزد، قادر به ادامۀ فعالیت نخواهند بود.
 
وی ادامه داد: پیشنهاد می‌ دهم، دولت بجای تخصیص مبلغی بعنوان یارانه نقدی، نسبت به عرضۀ کالابرگ اقدام کند، به این ترتیب نه تنها نقدینگی در جامعه افزایش نمی‌ یابد، بلکه با گرانی چند بارۀ قیمت مرغ، اقشار آسیب پذیر، نگران هزینه‌ ها نخواهند بود.
 
رئیس اتحادیه مرغ و ماهی‌ فروشان گرگان اضافه کرد: با این قیمت مرغ، تنها ۱۰ درصد از جامعه تمایل به خرید خواهند داشت و ۹۰ درصد دیگر به دنبال جایگزین غذایی می‌روند.
 
او از افزایش قیمت حبوبات انتقاد کرد و افزود: بسیاری از افراد کم درآمد به جهت عدم توان خرید گوشت مرغ به استفاده از حبوبات روی آورده بودند که گرانی این محصولات هم باعث حذف آن از سفره خانوار شد.
 
***
 
برنج پاکستانی کیسه‌ ای ۳۷۰ هزار تومانی و گوشت قرمز کیلویی ۱۷۵ هزار تومانی
 
خبرگزاری صدا و سیما: گرانی ها در پی نابسامانی نظارت‌ها به گوشت و برنج رسید.
 
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، علی رغم تاکید وزیر کشور بر گران نشدن سایر کالا‌های اساسی بجز ۴ قلم اعلام شده، اما رصد میدانی خبرنگار ما امروز حکایت از افزایش قیمت برنج و گوشت قرمز در بازار را دارد.
 
به گزارش میدانی خبرنگار ما، برنج پاکستانی از کیسه‌ای ۲۸۰ هزار تومان به کیسه‌ای ۳۷۰ هزار تومان رسیده و گوشت قرمز هم از کیلویی ۱۵۰ هزار تومان به ۱۷۵ هزار تومان رسیده است.