اعتصاب غذا؛ گزارشی از آخرین وضعیت ۸ زندانی اعتصابی در زندان های مختلف کشور

etesab ghazaهرانا – طی هفته های اخیر دستکم ۸ زندانی و شهروند بازداشت شده در زندان های مختلف کشور، با طرح مطالباتی مختلف دست به اعتصاب غذا زدند که کماکان ادامه دارد. فریدون ذاکری نسب، وحید باقری، برزان محمدی، فرهاد میثمی، اسکندر لطفی، حسن سعیدی، سالار صدیق همدانی، ابراهیم صدیق همدانی از جمله این زندانیان هستند. در گزارش پیش رو به وضعیت کنونی اعتصاب این زندانیان پرداخته شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هم اکنون دستکم ۸ زندانی در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در زندان های مختلف کشور در اعتصاب غذا به سر می برند.
در ادامه به شرح آخرین وضعیت زندانیان اعتصابی پرداخته شده است؛

۱- وحید باقری، زندانی سیاسی و یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸، از حدود دو هفته قبل در زندان تهران بزرگ دست به اعتصاب غذا زده است. اعتصاب غذای این زندانی در اعتراض به عدم موافقت مسئولان با آزادی مشروط او صورت گرفته است.

این زندانی سیاسی، روز یکشنبه ۱ خرداد، به دلیل وضعیت نامناسب جسمی و افت شدید فشار و قند خون ناشی از اعتصاب غذا با برانکارد به بهداری تیپ ۲ زندان تهران بزرگ منتقل شد اما علیرغم دستور پزشک بهداری مبنی بر اعزام او به بیمارستان، با مخالفت مسئولان زندان به بند بازگردانده شد.

وحید باقری که چندی پیش، پس از سپری کردن ۱۹ ماه از میزان محکومیتش به مرخصی اعزام شده بود، در پی رد درخواست آزادی مشروط جهت تحمل باقی مانده دوران محکومیت ۵ ساله خود به زندان بازگشت.

آقای باقری متولد ۱۳۶۸، متاهل و پدر دو فرزند است و پیش از بازداشت به عنوان کارگر مشغول به کار بود.

۲- برزان محمدی، فعال مدنی محبوس در زندان مریوان از روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت اعتصاب غذا کرده است. آقای محمدی چندی قبل به دلیل عدم شرکت در مراسمات مذهبی از بند عمومی به قرنطینه این زندان منتقل شد. وی در اعتراض به این تصمیم هم اکنون در اعتصاب بسر میبرد.

برزان محمدی در تاریخ ۱۷ خردادماه ۱۴۰۰ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه سروآباد منتقل و یک روز بعد از بازداشتگاه این نهاد امنیتی به زندان مریوان منتقل شد. وی نهایتا توسط دادگاه انقلاب مریوان و به ریاست قاضی روزبه بهبودی، از بابت اتهامات توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام به ۲۲ ماه و ۱۷ روز حبس تعزیری محکوم شد.

۳- اسکندر لطفی، فعال صنفی معلمان و بازرس شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان از روز ۱۱ اردیبهشت ماه و همزمان با بازداشت خود دست به اعتصاب غذا زده است.

با توجه به تداوم بازداشت این فعال صنفی معلمان در سلول انفرادی بازداشتگاه یک نهاد امنیتی در سنندج و محدودیت  تماس و ارتباط او با خارج از بازداشتگاه از تداوم اعتصاب غذا و وضعیت او اطلاع دقیقی در دست نیست.

اسکندر لطفی، پیشتر نیز به واسطه فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است.

۴- حسن سعیدی، عضو سندیکای کارگران شرکت واحد، از روز یکشنبه ۱ خردادماه دست به اعتصاب غذا زد. او هم اکنون در بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین نگهداری می شود.

حسن سعیدی، شب چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت شد. ماموران پس از بازداشت او ضمن تفتیش منزل تلفن همراه وی و سایر اعضای خانواده را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

۵- سالار صدیق همدانی، زندانی سیاسی در زندان کامیاران روز دوشنبه ۵ اردیبهشت‌ماه در اعتراض به عدم تحقق وعده های مسئولان مبنی بر انتقال او و پدرش، ابراهیم صدیق همدانی به زندان ارومیه اعتصاب غذا کرد.

۶ – ابراهیم صدیق همدانی، زندانی سیاسی محبوس در زندان مریوان در اعتراض به عدم تحقق وعده های مسئولان مبنی بر انتقال او و پسرش، سالار صدیق همدانی به زندان ارومیه دست به اعتصاب غذا و دارو زد. با توجه به قطع بودن تماس سالار و ابراهیم صدیق همدانی با خارج از زندان، از وضعیت و تداوم اعتصاب غذای این دو زندانی سیاسی اطلاعی در دست نیست.

ابراهیم صدیق همدانی و پسرش سالار صدیق همدانی پیشتر از زندان ارومیه به ترتیب به زندان های مریوان و کامیاران منتقل شدند.

ابراهیم صدیق همدانی فرزند صادق و پسرش سالار صدیق همدانی در تاریخ ۴ اسفندماه ۹۷ بازداشت و مورخ ۳ اردیبهشت ۹۸، به زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند. این دو شهروند نهایتا توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه هرکدام از بابت اتهاماتی از جمله “اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در یکی از سازمانهای مخالف نظام” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۱۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

این دو شهروند همچنین طی یک پرونده سازی جدید در زندان از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۱۱ ماه حبس تعزیری محکوم شدند و این حکم روز یکشنبه ۳ مردادماه ۱۴۰۰ به صورت حضوری توسط شعبه اول دادگاه انقلاب ارومیه به این شهروندان ابلاغ شد.

۷-فریدون ذاکری نسب، زندانی سنی مذهب در زندان رجایی شهر کرج از روز شنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه اقدام به اعتصاب غذا کرده است. این اعتصاب در اعتراض به روند رسیدگی به پرونده‌ وی صورت گرفته است.

این زندانی در سال ۱۳۹۶ بازداشت و نخست به اتهام “افساد فی الارض” به اعدام محکوم شد. این حکم در دیوان عالی کشور نقض شده و پرونده وی به اتهام معاونت در محاربه هم اکنون در حال رسیدگی است.

فریدون ذاکری نسب که در سالن ۱۱ اندرزگاه ۴ زندان رجایی شهر بسر میبرد، دارای کارشناسی ارشد رشته مدیریت و پیش از بازداشت یکی از مربیان کونگفو در استان کرمانشاه بوده است.

۸- فرهاد میثمی، فعال مدنی محبوس در زندان رجایی شهر کرج از روز شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، اعتصاب کرد‌ه است. او پیشتر با نگارش نامه‌ای سرگشاده مطالبه خود را در این اقدام اعتراضی، لغو حکم اعدام احمدرضا جلالی عنوان کرد.

فرهاد میثمی چهارمین سال از دوران محکومیت ۵ ساله قابل اجرای خود را در زندان رجایی شهر کرج سپری می‌کند.

او همچنین در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ در پرونده ای دیگر، به شعبه ۱ بازپرسی دادگاه انقلاب کرج، احضار و تفهیم اتهام شد. اتهام مطروحه علیه وی با استناد به انتشار یادداشت های منتسب به او در فضای مجازی، “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده است.
با وجود بروز بسیاری از مشکلات جسمی و روحی که اعتراض با توسل به اعتصاب غذا به همراه دارد تا جایی که سالها اثرات آن بر زندگی افراد باقی می ماند، بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‌هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می‌زنند. بسیاری از این اعتصاب‌ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی‌های بلندمدت صورت می گیرد.