ضعف صنایع و شرکت‌ های دانش بنیان/ مانع تراشی وارد کنندگان کالای های خارجی سود هنگفت آور و کاذب

Sanaie-Kouchak-1 ابراهیم صالحی عمران گفت: در فرآیند واردات کالای خارجی سودهای کاذب و هنگفتی نصیب برخی افراد می‌شود و به دلیل همین رانت و سود برخی نمی‌پذیرند که فصل جدیدی در اقتصاد و تولید به نام اقتصاد دانش بنیان و تولید بر این پایه شروع شود.
 
به گزارش خبرنگار ایلنا، ابراهیم صالحی عمران (عضو هیات علمی دانشگاه فنی و حرفه‌ای) در خصوص علت ضعف صنایع و شرکت‌های دانش بنیان گفت: علت اینکه صنایع ارتباط مؤثری با شرکت‌ های دانش بنیان ندارند این است که هنوز صنایع به شرکت‌های دانش‌بنیان باورِ لازم را پیدا نکرده‌اند. 
 
رئیس سابق دانشگاه فنی و حرفه‌ای در ادامه بیان کرد: البته در فرآیند واردات کالای خارجی سودهای کاذب و هنگفتی نصیب برخی افراد می‌ شود و به دلیل همین رانت و سود، برخی نمی‌ پذیرند که فصل جدیدی در اقتصاد و تولید به نام اقتصاد دانش بنیان و تولید بر این پایه شروع شود. 
 
به گفتۀ این مقام مسئول، یکی از دلایل این‌عدم ارتباط، دیدگاه سنتی است و اینکه مدار رشد و رونق تولید بر روش‌های چهار دهه پیش می‌گردد. هنوز باور، علم و تخصص در بخش‌های تولیدی و صنعتی شکل نگرفته که دنیا در حال تغییر است و خطوط تولید و صنعت هم باید در این مسیر حرکت کند. 
 
رئیس سابق دانشگاه فنی و حرفه‌ای ادامه داد: عوامل تولید دیگر عوامل سنتی نیستند و بحث علم و دانش اساس کار است و دنیا، دنیای علم و فناوری و دانش است و تولید بر اساس دانش صورت می‌ گیرد و حالت تجمعی پیدا می‌ کند. 
 
این عضو هیأت علمی دانشگاه فنی و حرفه‌ ای، افزود: مدیران صنایع ما نیاز به دوره‌ های آموزشی برای تغییر در نگرش‌ هایشان دارند. در این مسیر باید دست کسانی که به دنبال رانت و سود از واردات کالای خارجی هستند، قطع شود. 
 
به گفته این مقام مسئول، باید با توجه به شعار سال، به شرکت‌ های دانش‌ بنیان توجه و کشور را به رشد و رونق اقتصادی برسانیم. 
 
این استاد دانشگاه در ادامه درباره میزان توان شرکت‌ های دانش‌ بنیان نیز توضیح داد: در اینکه این جوانان و این شرکت‌ های دانش‌ بنیان می‌ توانند اقدام به تولید کنند و ما را از مدار وابستگی به خارج بیرون ببرند، تردیدی نیست. البته باید نوع ساختار آموزشی، روش‌ های درسی و سرفصل‌ های آموزشی هم توجه شود. 
 
وی افزود: سر فصل دروس و روش‌ های درسی در مدارس و دانشگاه‌ ها باید مقداری تغییر کند. سر فصل دروس و روش‌ های دروس ،جزوِ مهمترین‌ ها است که باید به روش‌ های جدید و به روز دنیا منطبق شود. 
 
صالحی عمران با تأکید بر اینکه با توجه به عصر دیجیتال، باید تغییراتی در خود بدهیم ،ادامه داد: در اینکه مقدار تغییر در محتوای آموزشی و درسی نیاز داریم، تردیدی نیست و وزارت علوم باید عزم جدی برای تحول در شیوه‌ های و محتواهای درسی داشته باشد و حتی نوع رشته‌ ها هم باید تغییر کند. 
 
این استاد دانشگاه، ضمن اظهار تأسف از کم بودن تغییر و تحولات رشته‌ های دانشگاهی خاطر نشان کرد: با توجه به شیوع و اهمیت شرکت‌ های دانش‌ بنیان، کم در جامعه می‌ بینیم که رشته‌ های مرتبط با این علم در جامعه گسترش یابد. برای اینها هم ما مقداری تغییر و تحول نیاز داریم، باید مقداری زیر ساخت‌ ها تغییر کند و نحوه تربیت نیروی انسانی هم تغییر کند. 
 
صالحی عمران ادامه داد: با استفاده از این روش‌ ها است که در مسیر جدید تولید حرکت خواهیم کرد. دنیا تغییر کرده و صنایع تولیدکنندگان و دانشگاه‌ ها و مدارس ما باید اصل تغییر را بپذیرند. نیروی انسانی با این روش‌ ها کارآمد و منطبق با علم روز دنیا خواهد شد. 
 
این عضو هیأت علمی دانشگاه فنی و حرفه‌ ای در پایان گفت: ما جوانان با استعداد زیادی داریم و اگر بخواهیم این تغییر امکان‌ پذیر است.