حادثه متروپل آبادان؛ اعتراضات به شهرری کشیده شد

Abadan Metropol

«شامگاه دیشب سوگواری شماری از ساکنان شهرری به تظاهرات علیه حکومت تبدیل شد. در چند شهر دیگر نیز اعتراضات ادامه داشت. یک فعال رسانه‌ای نوشت، آبادان "حکومت نظامی‌ست".»
 
اعتراضاتی که در آبادان آغاز شده بود، پس از شهرهای گوناگون شامگاه شنبه ۷ خرداد (۲۸ مه) به شهرری رسید. بر اساس گزارش‌های شاهدان عینی در شبکه‌های اجتماعی سوگواری شماری از ساکنان شهرری برای قربانیان حادثه فروریختن ساختمان متروپل در آبادان به تظاهرات علیه سران حکومت تبدیل شد.
 
گفته می‌شود که مراسم سوگواری قرار بوده در حسینیه خوزستانی‌های مقیم تهران برگزار شود، اما به دستور نیروهای امنیتی به حسینیه عرب‌های شهر ری منتقل شده است.
 
در ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی که دویچه وله امکان راستی‌آزمایی آنها را ندارد، عزاداران از جمله شعار "مرگ بر دیکتاتور" سر می‌دهند.
 
این مراسم با حضور گسترده نیروهای انتظامی برگزار شده است. 
 
نیروهای انتظامی و امنیتی در شهرهایی که در روزهای اخیر شاهد اعتراضات بوده‌اند، حضور چشمگیری دارند.
 
در این راستا سعید حافظی، روزنامه‌نگاری که اخبار مربوط به برج متروپل را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کند، بامداد یکشنبه، ۸ خرداد در پیامی تويیتری نوشت: «آبادان حکومت نظامی‌ست.»
 
علاوه بر این، مقامات اجازه خبررسانی مستقل به روزنامه‌نگاران را نمی‌دهند و اینترنت همراه را در نقاط حساس برای ساعاتی قطع می‌کنند.
 
این اقدامات باعث شده که شمار کمتری از مردم جرات عزادارای و اعتراض در خیابان‌ها را  داشته باشند. خبرگزاری فارس در باره علت کم‌شدن شمار معترضان در آبادان نوشت:‌ «برخی معتقدند بازی لیورپول و رئال مادرید در فینال لیگ قهرمانان اروپا در خلوت شدن خیابان اطراف متروپل در شهر فوتبال‌دوست آبادان بی‌تاثیر نبوده است.»
 
برخی از رسانه‌های رسمی ایران با گذشت چند روز از اعتراضات اکنون در گزارش‌های خود در باره آواربرداری به‌طور ضمنی به این اعتراضات نیز می‌پردازند. خبرگزاری فارس با اشاره به تجمع مردم در شهرهای گوناگون خوزستان نوشته است، ماموران برای پراکندن جمعیت در نزدیکی برج متروپل به گاز اشک‌آور و شلیک تیرهوایی متوسل شده‌اند.
 
«بازی فوتبال بدون تماشاچی»
مسابقه تیم‌های فوتبال فولاد خوزستان و سپاهان اصفهان امروز (یکشنبه ۸ خرداد) "به دلیل همدردی با مردم آبادان و بازماندگان حادثه تلخ متروپل" بدون حضور تماشاگر برگزار می‌شود.
 
این اقدام همدلانه در حالی انجام می‌شود که حکومت از یک سو اقدام به جشن "سلام فرمانده" کرده و با انتشار فیلم‌هایی که در آنها مردم در حال شادی و سرودخواندن هستند "محبوبیت" خود را به نمایش می‌گذارد، و از سوی دیگر پس از پنج روز عزای عمومی اعلام می‌کند.
 
عملیات آواربرداری از ویرانه برج متروپل همچنان کند پیش می‌رود. تاکنون فوت ۲۹ نفر در زیر آوار تایید شده و معلوم نیست که شمار قربانیان در نهایت چقدر خواهد بود.
 
به گفته مقام‌های قضایی استان خوزستان ۱۳ تن از "مسببان" حادثه متروپل، از جمله شهردار کنونی و دو شهردار پیشین آبادان بازداشت شده‌اند.