اف بی آی: هکرهای حکومت ایران مسئول حمله سایبری به یک بیمارستان کودکان در آمریکا بودند

fbi cyber policکریستوفر ری، مدیر پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی)، روز چهارشنبه گفت که حکومت ایران مسئول حمله سایبری پارسال به یک بیمارستان کودکان در این کشور بوده است.

آقای ری این اقدام را «از نفرت‌انگیزترین حملات سایبری» توصیف کرد که او در عمرش دیده است.

به گفته مدیر اف‌بی‌آی، این سازمان موفق شده تا به خنثی کردن این حمله سایبری کمک کند، اما هکرها توانستند به شبکه کامپیوتری بیمارستان آسیب وارد کنند.

کریستوفر ری که در کنفرانسی خبری در شهر بوستون صحبت می‌کرد درباره خطرات حملات سایبری حکومت‌های کشورهایی چون ایران، روسیه و چین هشدار داد.

او درباره جزییات حمله سایبری سال ۲۰۲۱ گفت: «ما از یکی از شرکای امنیتی‌مان گزارشی دریافت کردیم مبنی بر اینکه به بیمارستان کودکان بوستون حمله سایبری خواهد شد. با توجه به موقعیت اضطراری مساله، تیم امنیت سایبری ما در دفتر محلی ما در بوستون به‌سرعت خودش را به بیمارستان رساند تا به آنها اطلاع بدهد.»

به گفته رئیس اف‌بی‌آی، کارشناسان پلیس فدرال سریعا اطلاعات مورد نیاز را برای مقابله با این حمله سایبری در اختیار بیمارستان قرار دادند.

آقای ری گفت: «اقدام فوری تمامی کسانی که درگیر این ماجرا بودند، به ویژه در بیمارستان، از شبکه بیمارستان که جان کودکان بیمار به آن وابسته بود حفاظت کرد.»

این مقام آمریکایی در ماه مارس گفته بود هکرهایی که از طرف حکومت ایران حمایت می‌شوند، یک بیمارستان را هک کرده‌اند. اما او نام این بیمارستان را اعلام نکرده بود.

بیمارستان کودکان شهر بوستون، از معروف‌ترین مراکزی درمانی کودکان در سراسر آمریکاست.

این بیمارستان با صدور اطلاعیه‌ای، اظهارات مدیر اف‌بی‌آی را تایید کرد.

مدیر اف‌بی‌آی گفت: «اگر بازیگران مخرب سایبری بخواهند عمدا خرابکاری کنند یا اطلاعات و شبکه را با هدف باج‌گیری به گروگان بگیرند، به جایی ضربه خواهند زد که به‌شدت دردآور باشد.»

جوزف بوناوولونتا، مامور ویژه‌ای که ریاست دفتر اف‌بی‌آی در بوستون را برعهده دارد، هم گفت که هکرها در این حمله سایبری از یک باج‌افزار استفاده کرده بودند.

باج‌افزار نرم‌افزار خرابکاری یا بدافزار است که به نیت باج‌گیری به کار می‌رود.

حمله سایبری با کمک باج‌افزارها در سال‌های اخیر به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است.

هکرها به شکل فزاینده‌ای از این بدافزارها برای حمله به مراکز درمانی استفاده می‌کنند.

در سال ۲۰۲۱ در آمریکا ۱۳۴ مورد حمله با باج‌افزار به مراکز درمانی گزارش شد. این تعداد در سال ۲۰۲۰، ۱۰۶ مورد بود.

اما معمولا این شکل از حملات را گروه‌های خلافکار انجام می‌‌دهند و به‌ندرت کشوری از آن برای حمله سایبری به کشوری دیگر استفاده می‌کند.

این از معدود مواردی است که آمریکا، ایران را به حمله سایبری با استفاده از باج‌افزار متهم می‌کند.

منبع: بی بی سی