هماهنگی و تعهد آمریکا و اسرائیل جهت جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی

israeil usaکاخ سفید روز چهارشنبه ۱۱ خرداد اعلام کرد، مقام‌های آمریکا و اسرائیل متعهد شدند تا تلاش‌های خود را جهت جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی هماهنگ کنند.

در بیانیه مشترکی که در وب سایت کاخ سفید منتشر شده، آمده است، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده و ایال خولاطا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، روز سه‌شنبه در کاخ سفید با حضور مقام‌های ارشد سیاست خارجی، نظامی و سازمان‌های اطلاعاتی دو کشور دیدار کردند.

در این بیانیه تصریح شده است: «مقامات آمریکایی و اسرائیلی در این دیدار متعهد شدند تا تلاش‌ها خود را برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و مهار فعالیت‌های تهاجمی منطقه‌ای این کشور هماهنگ کنند.»

کاخ سفید می‌گوید، مقام‌های دو کشور همچنین در خصوص گام‌های «اقتصادی و دیپلماتیک» برای دستیابی به این اهداف بحث و گفت‌وگو کردند و همکاری‌های جاری نظامی بین آمریکا و اسرائیل را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

در این بیانیه همچنین آمده است، مقامات آمریکایی و اسرائیلی متعهد شدند که با تلاش در جهت یک هدف، ضمن هماهنگی نزدیک در مورد طیف کاملی از موضوعات مورد علاقه دوجانبه، «در برابر همه تهدیدات علیه امنیت ملی خود متحد باشند.»

در حالی این بیانیه صادر شده است که دور تازه مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام در وین از فروردین ماه سال جاری متوقف شده است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز روز دوشنبه در گزارش جدید خود به شورای حکام این نهاد اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی‌‌شده ایران به بیش از ۱۸ برابر حد مجاز در برجام رسیده است.

در همین زمینه، آمریکا، فرانسه، بریتانیا، سه عضو دائم شورای امنیت به همراه آلمان، نیز روز چهارشنبه در آستانه نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیش‌نویش قطعنامه‌ای از این نهاد خواستند که ایران را به‌دلیل پاسخ ندادن به پرسش‌های این نهاد در مورد منشاء ذرات اورانیوم یافت شده در سایت‌های اعلام‌نشده «توبیخ کند.»

به گزارش رویترز، قدرت‌های غربی در نشست پیشین شورای حکام،صرفا به این دلیل که مذاکرات احیای برجام به شکست نینجامد، از تصویب قطعنامه علیه ایران خودداری کرده بودند.

جمهوری اسلامی ایران در اسفند پارسال تعهد کرده بود که در یک بازه زمانی سه‌ماهه به سوالات آژانس درباره منشاء اورانیوم در سایت‌های اعلام نشده خود پاسخ شفاف بدهد. اما گزارش جدید آژانس نشان می‌دهد که ایران به تعهد خود عمل نکرده و مذاکرات احیای برجام نیز از همان زمان متوقف مانده است.

پیشتر گزارش شده بود که بازرسان آژانس چهار محل «مشکوک» را از جمله در پارچین و تورقوزآباد شناسایی کرده‌اند.

در همین حال سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به بیانیه کشورهای غربی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت، آن‌ها یا می‌توانند گزینه دیپلماسی را دنبال کنند و یا در جهت مخالف اقدام کنند «ما برای هر دو آماده‌ایم. »

کشورهای غربی نگران هستند که ایران، با افزایش غنی‌سازی اورانیوم به سطح ۹۰ درصد، به مواد لازم برای ساخت بمب اتمی دست‌یابد . ایران هرگونه تلاش در این زمینه را رد می‌کند.

منبع رادیوفردا