حادثه متروپل آبادان؛ شریعتی،استاندار سابق خوزستان از قصور دولت رئیسی خبر داد

shariati gholamrezaچرا بدون پایان کار مجوز کافه و رستوران دادید؟

استاندار سابق استان خوزستان غلامرضا شریعتی در نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی از قصور دولت او در حادثه متروپل خبر داد و اتهامات وارد شده از سوی معاون اجرایی رئیس جمهور درباره مسئولیت خودش در ریزش ساختمان متروپل را رد کرد. پیش از این تصاویر شریعتی هنگام افتتاح پروژه‌های حسین عبدالباقی از جمله پروژه متروپل مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته بود. شریعتی در توضیح این تصاویر گفته او در افتتاح ساختمان شماره یک متروپل حضور داشته که هیچ مشکلی از نظر مهندسی ساخت نداشته است.

به گزارش رویداد۲۴ متن نامه استاندار سابق خوزستان به ابراهیم رئیسی به این شرح است:

 

حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای رئیسی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

باسلام

فاجعه دردناک و مصیبت بار متروپل داغی سنگین و غیرقابل تحمل را برای مردم آبادان بویژه خانواده‌های داغدار قربانیان این حادثه تاسف آور رقم زد و همه‌ی ایرانیان را عزادار ساخت. در این بین و در شرایطی که باید همه توان و ظرفیت دولت معطوف به پایان عملیات آواربرداری و یافتن مفقودین باشد، برخی مسئولین دولت سیزدهم، مصیبت و عزای مردم را فرصتی مناسب برای تسویه حساب سیاسی یافته اند تا با فرافکنی و فرار رو به جلو و تحریف، ناکارامدی و مسئولیت‌های قانونی خود را پوشش بدهند.

معاون اجرایی رئیس جمهور بجای آنکه پاسخ بدهد چرا به هشدار‌های مکرر اعلام شده در ۹ ماه گذشته توسط مسئولان امر توجه نگردیده است، افتتاح ساختمان فروریخته که نیمه کاره و بدون پایان کار بوده را به اینجانب نسبت می‌دهد درحالیکه نیک می‌داند آن ساختمان افتتاح شده، ساختمان دیگری است که در سال ۹۸ (یعنی حدودا دوسال و نیم قبل) به بهره برداری رسید و هم اینک سالم و در حال استفاده می‌باشد. همچنین مدیریت خبرگزاری ایرنا که با انتشار خبر بازداشت مالک متروپل بنیان ابهام، اعتمادزدایی و تشدید خشم و ناراحتی مردم را بنا نهاد و «فرماندار»‌ی که فردای فروریختن ساختمان، در مصاحبه‌ای شتابزده از بیرون آوردن تمامی مفقودین از زیر آوار خبر داد و بر داغ و زخم مردم نمک پاشید، امروز بجای آنکه مواخذه بشوند و پاسخگوی عملکرد و مسئولیت‌های قانونی خود باشند به بیان یا انتشار مطالبی کذب مبادرت می‌ورزند.

اینک مطالبه اینجانب همانند تک تک مردم عزیز کشورمان، شناسایی و برخورد قاطع با تمامی عوامل و مقصران این حادثه تلخ و تاسف آور می‌باشد و البته خواست عمومی ملت شریف ایران بویژه مردم آبادان اینست که مشخص شود چرا با وجود عیان شدن مشکلات و ایرادات ساختمان در چند ماه گذشته (حتی برای عموم) و علیرغم اخطار‌ها و هشدار‌های مراجع ذیصلاح بویژه سازمان نظام مهندسی، تمهیدات لازم برای پیشگیری از این حادثه تلخ فراهم نگردید؟ مردم می‌خواهند بدانند چگونه و با مجوز چه فرد یا مقامی، در چندماه اخیر اجازه بهره برداری واحد‌های کسب و کار همچون کافی شاپ، آبمیوه فروشی، داروخانه و... در این ساختمان نیمه کاره صادر گردید (که متاسفانه بسیاری از قربانیان در همین واحد‌ها مستقر بوده و مظلومانه جان خود را از دست دادند)، آنهم درحالیکه هنوز پایان کار ساختمان صادر نشده و به تایید ناظران نرسیده بود و به مثابه یک کارگاه ساختمانی ناایمن همچنان مشغول کار بود؟ این مطالبه عمومی مردم است که بدانند کدام مسئولان و مقامات بویژه پس از هشدار ۶/۲/۱۴۰۱ سازمان نظام مهندسی، تکالیف خود را انجام نداده و از ظرفیت‌های قانونی برای تعطیلی کارگاه و تخلیه واحد‌هایی که بدون رعایت ضوابط قانونی و اصول ایمنی مورد بهره برداری قرار گرفته بودند استفاده ننمودند و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از فروریختن آن را بکار نگرفتند و چرا؟ مردم پرسش‌های بسیار دارند و انشاءالله پاسخ‌های خود را با برگزاری دادگاه رسیدگی به این حادثه خواهند یافت، همچنانکه ریاست محترم قوه قضائیه اراده و عزم راسخ دستگاه قضایی برای برخورد قاطع با مقصران این واقعه تلخ را اعلام نموده است. بر همین اساس از حضرتعالی درخواست می‌نمایم به همکاران خود تذکر فرمائید که آوار جنگ روانی را بر سر مردم مظلوم و مصیبت زده آبادان فرو نریزند و با حفظ و رعایت اصل تفکیک قوا، اجازه دهند که پیگیری و پیگرد مقصران و به تعبیر رهبر معظم انقلاب مجازات عبرت آموز آن‌ها توسط قوه قضائیه با دقت و سرعت انجام شود که این امر مطالبه‌ی همه مردم ایران از جمله اینجانب می‌باشد. با تقدیم احترام

منبع: رویداد۲۴