هزاران دوربین نظارتی شهرداری تهران هک شدند

shahrdari-tehran
در آستانه سالمرگ روح‌الله خمینی و از ظهر پنجشنبه، سایت شهرداری تهران و سامانه "تهران من" از دسترس خارج شدند. مجاهدین خلق مسئولیت هک کردن بیش از ۵ هزار دوربین نظارتی شهرداری از جمله در بهشت زهرا را بر عهده گرفته‌اند.

پنجشنبه ۱۲ خرداد و یک روز قبل از سالمرگ بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، سایت، سامانه "تهران من" و دوربین‌های نظارتی شهرداری و سازمان بهشت زهرا مورد حمله سایبری قرار گرفتند. سازمان مجاهدین خلق مسئولیت هک این سامانه‌ها را تقبل کرده و گفته که بیش از ۵هزار و ۱۳۸ هزار دوربین نظارتی شهرداری در پایتخت را از دسترس خارج کرده است.
روزنامه شرق نیز به نقل از برخی منابع، از هک شدن سایت‌شهرداری و دوربین‌های نظارتی بهشت‌زهرا خبر داده است.

سازمان مجاهدین عنوان کرد که دوربین‌های نظارتی اماکن نزدیک به نهادهای حکومتی از جمله نهاد ریاست جمهوری، مناطق اطراف دفتر علی خامنه‌ای، مجلس، مقر شورای نگهبان و مقر قوه قضاییه را نیز هک کرده است.
گفته شده که در صفحات اول سامانه‌ها و سایت‌ شهرداری تهران، تصاویری از رهبران سازمان مجاهدین و شعار "لعنت بر خمینی، مرگ بر خامنه‌ای" دیده می‌شود.
شماری از شهروندان نیز در شبکه‌های اجتماعی از دریافت پیامک‌هایی با نشانی شهرداری با مضمون مرگ بر خامنه‌ای خبر داده‌اند.

در سامانه "تهران من" اطلاعات مربوط به خودرو، شماره پلاک، کارت ، برگ سبز و اطلاعات ملکی و آدرس مالکان ذخیره شده است. بسیاری از شبکه‌ها پرسیده‌اند شهرداری چرا در این زمینه سکوت کرده و اگر سامانه هک شده است، تکلیف شهروندان چیست.
آزاده مختاری، دبیر اجتماعی سایت رکنا از جمله در توییتی نوشته است: «الان یعنی اطلاعات تمام مردم تهران در اختیار هکرهاست، یکی در کل روابط عمومی و شهرداری تهران نباید الان پاسخگو باشه که آیا حمله سایبری بوده و اگر بوده ابعاد آن چقدر است...»

روزنامه همشهری که زیر نظر شهرداری تهران اداره می‌شود، در این زمینه سکوت کرده اما روابط عمومی شهرداری دو ساعت پس از ماجرا، با تایید امر، در اطلاعیه‌ای نوشت: «به استحضار شهروندان محترم تهرانی می‌رساند، ظهر امروز ۱۲ خرداد ماه، اختلال عمدی در صفحه داخلی سامانه‌ی اینترانتی (داخلی) شهرداری تهران، برای دقایقی این سامانه را با انتشار تصویری موهن از دسترس همکاران خارج کرد. فرآیند رفع این اختلال محدود، به سرعت به‌انجام رسید و در حال حاضر سامانه‌های خدمت‌رسانی شهرداری تهران برای بررسی‌های بیشتر فنی توسط سازمان فاوا، موقتاً از دسترس خارج شده است.»
در این اطلاعیه نامی از هکر‌ها و انگیزه‌ هک کنندگان نیامده و تنها گفته شده که "ماهیت اخلالگران و شیوه‌ی فعالیت آن‌ها، پس از بررسی نهایی توسط نهادهای مسئول اطلاع‌رسانی خواهد شد."

تابستان سال گذشته، گروه سایبری "عدالت علی" موفق شد دوربین‌های امنیتی زندان اوین را هک کند. درز تصاویری که سوءرفتار و رویکردهای سرکوبگرانه ماموران با زندانیان را نشان می‌داد، افکار عمومی را با واقعیات جاری در بازداشتگاه‌ها آشناتر کرد و به استعفای رئیس سازمان زندان‌ها منجر شد.
.
منبع: دویچه وله