طرح سازمان ملل برای صادرات غلات و روغن آفتابگردان اوکراین از دریای سیاه/ سیلوهای تا ۲۵ میلیون تنی غله

Gandom-1 وال استریت ژورنال گزارش داد، سازمان ملل متحد مذاکرات شتابان را برای بازگشایی خطوط صادرات غلات و روغن آفتابگردان از اوکراین از طریق بنادر دریای سیاه، خود رهبری می‌ کند.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، وال استریت ژورنال گزارش داد که سازمان ملل متحد مذاکرات شتابان را برای بازگشایی خطوط صادرات غلات و روغن آفتابگردان از اوکراین از طریق بنادر دریای سیاه، خود رهبری می‌کند.
 
طرح جدید تصریح می‌ کند که ترکیه مسئولیت حذف مین‌ های دریایی در مسیر کشتی‌ ها را بر عهده خواهد گرفت و نیروهای دریایی روسیه متعهد هستند که اجازۀ عبور امن کشتی‌ های حامل مواد غذایی از بنادر محاصره شده را بدهند.
 
اگرچه مسکو و آنکارا در ابتدا این طرح را تأیید کردند، اما جزئیات پیچیدۀ آن، سرنوشت آن را نامشخص نگه می‌ دارد.
 
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته بود که ۸۵ کشتی پر از غلات در بندر اودسا اوکراین نگهداری می‌ شوند، در حالی که سیلوهای نزدیک بندر، حاوی ۲۰ تا ۲۵ میلیون تن غله هستند.
 
این در حالی است که S&P Global پیش‌ بینی می‌ کند که قیمت های مواد غذایی همچنان در حال افزایش هستند و عرضه‌ ها در نتیجۀ جنگ روسیه و اوکراین، تا سال ۲۰۲۴، کاهش می‌ یابند.
 
این آژانس خاطرنشان کرد: کمبود کود، کنترل صادرات، اختلال در تجارت جهانی، افزایش هزینه‌ های سوخت و حمل و نقل، عواملی هستند که فشار بر قیمت کالاهای اساسی را افزایش می‌ دهند.
 
اس اند پی گلوبال اضافه کرد که شوک عرضۀ مواد غذایی، تأثیرات منفی بر کشورهای بازارهای نوظهور، بویژه کشورهای با درآمد کم و متوسط در آسیای مرکزی، خاورمیانه و آفریقا خواهد داشت و بر رشد تولید ناخالص داخلی، عملکرد مالی و ثبات اجتماعی این کشورها تأثیر می‌ گذارد.
 
خبرنگار: محمد حسین سیف اللهی مقدم