با افزایش بهای نفت عربستان، قیمت نفت برنت به بالای ۱۲۰ دلار در هر بشکه رسید

Naft-Daramad-Kesvarhaye Nafti

ایرنا- خبرگزاری رویترز نوشت: افزایش قیمت نفت خام عربستان برای تحویل در ماه ژوئیه(تیر)، به افزایش معاملات نفتی در آینده در روز دوشنبه منجر شد و بهای نفت برنت را به بالای ۱۲۰ دلار در هر بشکه افزایش داد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز نوشت: این افزایش نشان می دهد حتی به دنبال توافق اوپک پلاس برای تسریع در افزایش تولید در دو ماه آینده عرضه نفت با محدودیت مواجه خواهد بود.

بهای نفت خام برنت روز دوشنبه با افزایشی ۹۱ سنتی یا ۰.۸ درصدی به ۱۲۰ دلار و ۶۳ سنت در ساعت و سه و ۳۴ دقیقه به وقت گرینویچ رسید.

قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت با افزایشی ۹۳ سنتی یا ۰.۸ درصدی ۱۱۹ دلار و ۸۰ سنت معامله می شود. پیشتر قیمت این محصول بایک افزایش سه ماه به ۱۲۰ دلار و ۹۹ سنت رسیده بود. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت روز جمعه افزایشی ۱.۷ درصدی داشت.

تولیدکننده نفت دولتی عربستان(آرامکو) روز یکشنبه اعلام کرد، عربستان سعودی قیمت فروش رسمی (OSP) نفت خام سبک خود را به آسیا  را از ۴ دلار و. ۴۰ سنت در ژوئن به ۶ دلار و۵۰ سنت در برابر میانگین معیارهای عمان و دبی افزایش داد.

قیمت فروش رسمی نفت عربستان در ماه ژوئیه به بالاترین نرخ از ماه مه گذشته تاکنون رسیده است. در این ماه به دلیل نگرانی ها از اختلال درعرضه از روسیه همزمان با تحریم های ناشی از حمله به اوکراین، قیمت ها افزایش بی سابقه ای داشت.

کشورهای عضو اوپک پلاس روز پنجشنبه و همزمان با اعمال تحریم اتحادیه اروپا علیه نفت روسیه، درخصوص افزایش تولید نفت توافق کردند. آمریکا بلافاصله از این توافق اوپک پلاس برای افزایش تولید، استقبال کرد.

طبق برآوردهای مختلف، تحریم های اعمال شده غرب علیه روسیه به دلیل حمله به اوکراین، احتمالا در تولید نفت روسیه تاثیرگذار است و کاهش ۲ تا ۳ میلیون بشکه نفت در روز از سوی دومین صادرکننده نفت جهان را به همراه دارد.

روسیه در ماه آوریل (فروردین) کمتر از هدف تعیین شده اوپک پلاس یعنی رقم ۱۰.۴۴ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد و میزان تولید نفتی اش تقریبا ۹.۳ میلیون بشکه در روز اعلام شد.