اجرای حکم اعدام یک زندانی در اصفهان و صدور حکم اعدام در تهران و زاهدان

edamا

خبرگزاری هرانا – حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، در زندان اصفهان اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز یکشنبه ۸ خرداد ماه ۱۴۰۱، یک زندانی در زندان اصفهان اعدام شد.

هویت این زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر، به اعدام محکوم شده بود، “مهدی سرحدی، ۳۶ ساله، فرزند جلال (غلام) و اهل زاهدان” عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «مسئولین زندان به مهدی گفتند اگر یک جز از قرآن حفظ کند مشمول عفو قرار میگیرد و در حال حفظ دومین جز قرآن بوده که حکم وی اجرا شده است. چندین مرتبه این زندانی بلوچ جهت اجرای حکم تا چوبه دار منتقل شده اما حکم را اجرا نکرده بودند.»

تا لحظه تنظیم این گزارش، اعدام این زندانی از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.
بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

////
 زندان زاهدان؛ انتقال دستکم دو زندانی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

خبرگزاری هرانا – روز شنبه ۱۴ خردادماه، دستکم دو زندانی در زندان زاهدان که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام قتل و اتهامات مرتبط با موادمخدر به اعدام محکوم شده بودند، جهت اجرای حکم به سلول‌ های انفرادی این زندان منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از حال وش، روز شنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۱، دستکم دو زندانی در زندان زاهدان جهت اجرای حکم اعدام به سلول‌ های انفرادی این زندان منتقل شدند.

هویت این زندانیان نصیر محمدانی، فرزند اسلم، ۵۰ ساله، متاهل و ساکن روستای درگیابان و عیسی (نام خانوادگی نامشخص) اهل زاهدان، عنوان شده است.

نصیر محمدانی در سال ۹۲ از بابت اتهامات مرتبط با موادمخدر بازداشت شده است و از آن زمان تاکنون در زندان زاهدان به سر می برد. عیسی، زندانی دیگر نیز از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “۱۰ زندانی دیگر روز شنبه ۱۴ خردادماه، در زندان مرکزی زاهدان جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده اند”.
بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

/////

 صدور حکم اعدام برای یک متهم در تهران

خبرگزاری هرانا – یک متهم در تهران از بابت اتهام قتل توسط شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران به اعدام محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، یک متهم در تهران به اعدام محکوم شد.

بر اساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده از مردادماه سال ۱۴۰۰ به دنبال کشته شدن مرد ۴۰ ساله به نام احمد در خانه ای قدیمی در یافت آباد آغاز شد. همسایه ها که صدای مشاجره دو برادر را شنیده بودند با کلانتری ۱۵۱ تماس گرفتند و مأموران در محل حاضر شدند.

شواهد نشان می داد درگیری میان دو برادر رخ داده است. برادر بزرگ به نام محمود ۴۵ که قصد متواری شدن داشت، همانجا توسط پلیس بازداشت  و به درگیری خونین با برادرش اعتراف کرد.

جسد احمد که به خاطر اصابت چاقو با قلبش جان سپرده بود نیز با دستور قضایی به پزشکی قانونی منتقل شد.

بنا بر این گزارش، محمود در بازجویی ها گفته است: برادرم را به خاطر اختلاف بر سر تقسیم ارث پدری کشتم و حالا پشیمان هستم.

به دنبال بازسازی صحنه جرم و اعتراف های متهم، برای او کیفرخواست صادر و در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستاد.

در ابتدای جلسه دختر مقتول در جایگاه ویژه ایستاد و برای عمویش اعدام خواست.

وی گفت: عمویم پدرم را کشت و من نمیتوانم از خون پدرم گذشت کنم. به همین خاطر برای او اعدام میخواهم.

سپس متهم روبه روی قضات ایستاد و گفت: من و برادرم سالها در خانه پدری مان زندگی می کردیم. اگرچه پدرمان زنده بود اما ما ارثیه پدری را تقسیم کرده بودیم و پدرم به هر کدام از ما سه دانگ از خانه را داده بود. اما من و برادرم سر این موضوع با هم اختلاف داشتیم.

وی ادامه داد: من همه کارهای پدرمان را انجام میدادم و برای تقسیم ارث مخارج زیادی هزینه کرده بودم. به همین خاطر پدرمان باید چهار دانگ از خانه را به نام من میزد. اما چون این کار را نکرده بود از برادرم خواستم تا ۱۰۰ میلیون تومان به من بدهد. اما قبول نکرد و همین موضوع باعث اختلاف ما شد.

وی در تشریح جزییات قتل گفت: آن روز سر همین موضوع با هم درگیر شدیم. درگیری میان ما بالا گرفت و من در اوج عصبانیت با چاقو یک ضربه به قفسه سینه برادرم وارد کردم. اما باور کنید قصد کشتن او را نداشتم.

در پایان جلسه قضات وارد شور شدند و با توجه به مدارک موجود در پرونده و درخواست دختر مقتول، حکم اعدام متهم را صادر کردند.