بوریس جانسون از رای اعتماد جان به در برد

 Johnson-Boris2بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا با ۲۱۱ رای در مقابل ۱۴۸ رای موفق به جلب اعتماد اعضای حزب محافظه‌کار در پارلمان بریتانیا شده است.

به گزارش بی بی سی، او ۵۹ درصد آرا را کسب کرد که به این معنی است که برای یک سال از هر گونه چالشی در زمینه رهبری حزب محافظه‌کار در امان خواهد بود.

هرچند او به کار خود به عنوان نخست وزیر ادامه خواهد داد، اما این رای‌گیری از اقتدار او می‌کاهد.

سال پیش افشای برگزاری مهمانی‌هایی همزمان با محدودیت‌های مقابله با کرونا در محل دفتر نخست وزیر خشم عمومی علیه آقای جانسون را برانگیخت.

این در حالی بود که مردم به دلیل محدودیت قانونی از دیدار با عزیزانشان محروم بودند.

اگر آقای جانسون رای اعتماد نمی‌آورد، از رهبری حزب محافظه‌کار برکنار می‌شد و مجبور بود از سمت نخست وزیری کناره گیری کند.

رای‌گیری روز دوشنبه به این دلیل برگزار شد که پانزده درصد از نمایندگان حزب آقای جانسون رسما خواستار آن شدند.

باید حداقل ۱۸۰ نماینده حزب محافظه‌کار علیه بوریس جانسون رای می‌دادند تا او برکنار شود.

آقای جانسون پیش از رای گیری، در یک جلسه خصوصی با اعضای حزبش صحبت کرد و خواهان حمایت آنها شد. او نسبت به عواقب اختلاف میان اعضای حزب محافظه کار هشدار داد.

سر کِر استارمر، رهبر حزب کارگر، بعد از رای‌گیری گفت که حزب «دو دسته» محافظه‌کار آقای جانسون را «به زور» در قدرت نگاه می‌دارد.

اِد دِیوی، رهبر حزب لیبرال دمکرات، هم گفت هرچند آقای جانسون جان به در برد، اما «وجهه او اکنون خرد شده و بالن اقتدار او ترکیده است.»

اما دفتر نخست وزیری گفت که این نتیجه «دستور کار نخست وزیر را تجدید می‌کند» و به وزرای دولت اجازه می‌دهد «اولویت های خود را دنبال کنند.»

سایمون هارت، نماینده حزب محافظه‌کار، گفت که نخست وزیر «باید خیلی چیزها را ثابت کند» اما پافشاری کرد که نتایج «کاملا قاطعانه است.»