٢ بمب‌ افکن بی‌ ۵۲ ارتش امریکا بر فراز خلیج فارس با همکاری ارتش اسرائیل

bomb Afkan-usa-jpg بی بی سی: سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا گفته است ٢ بمب‌ افکن بی‌ ۵۲ این کشور بر فراز خلیج فارس پرواز کرده‌ اند.
 
این ستاد فرماندهی آمریکایی که یکی از شش ستاد فرماندهی تعریف شده در ساختار وزارت دفاع آمریکاست و از جمله در خاورمیانه مستقر است در حساب توییتری خود با اعلام این خبر افزوده است که جنگنده‌ های اف ۱۶ اسرائیلی در راه بازگشت، این بمب‌ افکن‌ های آمریکایی را اسکورت کرده‌ اند.
 
پرواز جنگنده‌های آمریکایی بر فراز خلیج فارس روز چهارشنبه در حالی رخ داده است که تنش بین ایران و غرب بر سر برنامه هسته‌ای‌اش شدت گرفته است.
 
شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی که ۳۵ عضو دارد در نشستی غیرعلنی با اکثریت آرا از ایران به دلیل پنهان‌کاری‌اش درباره کشف آثار اورانیوم در سه مکان انتقاد کرد و جمهوری اسلامی ایران نیز متقابلا این قطعنامه را محکوم کرده است.
 
سه دولت اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک اعلام کرده‌اند که تصمیم ایران برای کاهش دوباره همکاری با نظارت‌های آژانس اتمی سازمان ملل وضعیت را وخیم‌تر می‌کند و تلاش‌ها برای احیاء توافق برجام از قبل هم پیچیده‌تر خواهد شد.
 
ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران نیز در واکنش به صدور قطعنامه در شورای حکام علیه کشورش گفت جمهوری اسلامی «یک قدم از مواضع خود عقب نشینی نخواهد کرد.»
 
این نخستین بار نیست که بمب‌افکن‌های آمریکایی بر فراز خلیج فارس پرواز می‌کنند.
 
در آبان ۱۴۰۰ یک بمب‌افکن ارتش آمریکا در همراهی هواپیماهای جنگنده متحدان این کشور از جمله اسرائیل، عربستان سعودی و بحرین بر فراز خلیج فارس پرواز تمرینی انجام داد.
 
علاوه بر اسرائیل، جت‌های عربستان سعودی و بحرین هم آن موقع هواپیمای بمب‌افکن از نوع بی-۱- بی لانسر نیروی هوایی آمریکا را اسکورت کردند.
 
دی ماه ۱۳۹۹ نیز ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرده بود که دو بمب‌افکن ب۵۲ نیروی هوایی این کشور امروز در منطقه خاور میانه و بر فراز خلیج فارس به پرواز درآمده‌اند.
 
سنت‌کام در در آن زمان هدف از این پروازها را "تاکید بر تعهد ارتش آمریکا به امنیت منطقه و نشان دادن توانایی منحصر به فرد پیاده‌سازی سریع نیروی رزمی در فرصت کوتاه" اعلام کرده و گفته بود منظور از این پروازها "ارسال پیام بازدارنده و صریح برای هر کسی است که بخواهد به آمریکایی‌ها یا منافع آمریکا آسیب برساند."