تجمع اعتراضی سراسری معلمان؛ دست در دست هم, میهن خویش را کنیم آباد/ قطعنامه پایانی تجمع

tajamo2انقلاب اسلامی در هجرت: از راه کارها برای احقاق حق و رسیدن به حقوق پنجگانه شامل حقوق بشر، حقوق شهروندی،حقوق ملی، حقوق جامعه به عنوان عضوی از جامعه جهانی و حقوق طبیعت،تجمع های اعتراضی به دور از خشونت و مطالبه این حقوق است. لازمه بر خورداری از این حقوق رعایت کردن و احترام به آن از جانب آحاد ملت است.از این رو هرگاه جنبشی حق طلبانه از سوی تشکل و یا صنفی برگزار میشود حمایت از آن به منزله حمایت از حقوق خویش می باشد. پیوستن جنبشهای حق طلبانه معلمان،کارگران،بازنشستگان و سایر اصناف به هم ،دایره خشونت و سرکوب را تنگ خواهد کرد. حمایت همه جانبه از جنبش اعتراضی معلمان در این راستا است.

بنا بر خبر های منتشر شده در کانال تلگرامی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، امروز پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ به دعوت این شورا، معلمان سراسر کشور اقدام به تجمعات اعتراضی کردند. بنا برگزارشات منتشره در این کانال در شهرهای مریوان، سنندج، سقز، بوکان، اندیمشک، ، همدان، ساری، کاشمر، کرج، بیجار، آبادان، اسلام آباد غرب، سردشت، کرج، هرسین، رشت، ملایر و مقابل اداره کل‌ آموزش پرورش استان‌های اردبیل، زنجان، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه و مازندران تجمع کرده‌اند. این تجمعات در پی بیانیه و دعوت انجمن صنفی فرهنگیان شکل گرفته است .

 

بیانیه انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی در حمایت از فراخوان اعتراضی مطالبه گری ۲۶ خرداد ۱۴۰۱

به نام خداوند جان و خرد

عدالت و امنیت دو واژه در هم تنیده هستند که اگر در پرتو قانون گرایی تمام افراد جامعه بویژه مسئولین درست پیاده گردند, حاصلش آرامش و اعتماد و در نهایت بهبود اوضاع و پیشرفت همه جانبه خواهد بود.

امروزه جامعه ما بیشترین رنج و آسیب را از بی توجهی گاه و بیگاه مجریان قانون به سر قانون میبرد.

آنجا که #قانون_اساسی میثاق نامه ملی ما مردم ایران زمین به مصلحت فرد یا گروهی رنگ منفعت طلبی بگیرد، حریم قانون و در پی آن حرمت افراد شکسته میشود.

یکی از اقشار جامعه که طی سالیان گذشته قربانی بی توجهی کاربدستان و قانون گذاران گشته است, فرهنگیان مصیبت زده هستند. آنها که بواسطه نقش و اثر بخشی شان در جامعه از طرفی و حساسیت شغلی شان از طرف دیگر, شایسته تقدیر و سپاسند, درد و زخم نگاه تند دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی را ازسویی و بدعهدی های دولت و مجلس را از سوی دیگر بر پیکر خود احساس میکنند.

آنجا که صحبت از مطالبه ای هست, معقول و معمول آنست که بدهکاران پاسخگو باشند و در صورت بی توجهی به قوانین مصوب بازخواست شوند, اما از مدتها پیش ما معلمان که از ظلم و تبعیض و قانون گریزی مسئولین در رنجیم و معترض, قربانی مجریان و ناظران قانون نیز هستیم.

آنها نه تنها پاسخ مطالبات برحق ما را نداده بلکه گاها با شلاق و باتوم و هتاکی به ساحت معلمی و بازداشت و زندانی کردن تعداد زیادی از کنشگران راستین صنفی, جواب معکوس نیز داده اند.

آنقدر در رسانه ها از افزایش های گوناگون و تسهیلات و رفاهیات گوناگون برای معلمان سخن رانده اند که حال دیگر شهروندان نسبت به معلمان برهم خورده و برعکس در عمل آنقدر کاری نکرده و مصوبات مختلف را در گنجه های بایگانی انباشته کرده اند بی آنکه به یکی از هزاران وعده وفاکنند, و با اینهمه قول دروغ حال معلمان نیز به کلی پریشان ساخته اند تا انجا که در تلاطم وحشتناک زندگی و فشارهای مالی و روحی ,معلم را بی پناه رها کرده اند.

#شورای_هماهنگی_تشکلهای_صنفی_فرهنگیان_ایران بار دیگر برای رساندن فریاد تظلم خواهی معلمان به مسئولین بی درد و اعتراض به وضعیت نابسامان آموزشی کشور و همچنین حمایت از معلمان صنفی بازداشتی و زندانی در سطح کشور فراخوان تجمعی اعتراضی را در ادارات آموزش و پرورش برای ۲۶ خرداد ماه ۱۴۰۱ اعلام کرده است.

انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی با #پروانه_فعالیت۳۱۰۲/۲/۴۲/الف ثبت در وزارت کشور , عضوی از شورای هماهنگی, از خواسته های برحق فرهنگیان حمایت قاطع کرده و از همکاران فرهنگی انتظار دارد برای رساندن صدای اعتراض خویش در تجمع پنجشنبه ۲۶ خرداد ماه به استناد اصل ۲۶ و ۲۷ قانون اساسی شرکت نمایند.

(اصل ۲۷ قانون اساسی: برپایی تجمعات و راهپیمایی ها اعتراضی بدون حمل سلاح , به شرط اینکه خلاف مبانی اسلام نباشد آزاد است.)

ما از تمامی مسئولین بویژه نیروهای اطلاعاتی امنیتی و همچنین دستگاه قضایی در سطح کشور و استان انتظار داریم بدون تحلیل و تصورهای جانبی ناصواب, از حقوق تضییع شده فرهنگیان و مجموعه آموزش و پرورش دفاع کنند و یقین داشته باشند که جامعه فرهنگی و در راس آنها تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران فقط و فقط پیگیر مسائل حقوقی خویش و همچنین موضوعات مرتبط با آموزش فرزندان ایران زمین میباشند ولاغیر.

هرگونه اتهام و برچسبی غیر از مسائل صنفی آموزش و پرورش دروغ و غیر واقعی میباشد.

وعده گاه فرهنگیان در خراسان شمالی ساعت ۱۰ تا ۱۲ روز پنجشنبه ۲۶ خرداد ماه ۱۴۰۱

اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان بجنورد:

در دعوت به اجتماع کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با هشتگ #به_سرکوب_معلمان_پایان_دهید
#هرگونه_برخورد_قهرآمیز_علیه_فعالین_صنفی_محکوم_است.
#حق_تجمع
#حق_تشکل
#اعتراضات_سراسری_معلمان

آمده است :در تجمع فردا جای خالی همکاران بازداشت شده را پر خواهیم کرد

و همه یکصدا خواهان آزادی سریع و‌بی قید و ‌شرط همه ی فعالین در بند خواهیم‌بود.

tajamo

در پایان تجمع، قطعنامه ای صادر شد:

قطعنامه پایانی تجمعات سراسری معلمان

به‌نام خداوند جان و خرد

همکاران فرهیخته، مردم آگاه ایران، اولیای محترم دانش آموزان!

کم‌تر از یک سال پیش، وعده‌هایی پر رنگ و لعاب، از زبان رییس‌جمهور محترم از تلویزیون پخش شد:

_ معیشت مردم به مذاکرات هسته‌ای گره نخواهد خورد.

_ در اقتصاد رشد پنج درصدی خواهیم داشت.

_ سالانه یک میلیون شغل و یک میلیون واحد مسکونی ایجاد خواهد شد.

_ نرخ بیکاری کاهش خواهد یافت

_ فقر مطلق به سرعت ریشه‌کن خواهد شد.

طولی نکشید که وعده‌ها فراموش و مشخص شد که سیاست «جراحی اقتصادی»، ادامه‌ی سیاست‌ِ دولت‌های پیشین است و به جای کاهش شکاف طبقاتی و فقر، سفره ما معلمان و سایر دست‌مزدبگیران را هدف گرفته‌است، به‌گونه‌ای که طبقه‌ی متوسط را با سرعتی وصف ناشدنی، به زیر خط فقر کشانده‌اند.

در چنین شرایطی، کارمند، کارگر، معلم _شاغل و بازنشسته_ توان مقابله با تورم لجام‌گسیخته را از دست داده و هر روز قدرت خریدشان کم‌تر و به‌تبع سفره‌شان کوچک‌تر می‌شود و به‌ناچار، مطالبات خود را از طریق تجمعات اعتراضی و با فریاد دادخواهی و حق‌طلبی در کف خیابان طلب می‌کنند.

جای تاسف است که، کاربه‌دستان، به‌جای شنیدنِ فریاد اعتراضِ مردم بەستوە‌آمدە، با خشونت ورزی‌تمام با آن‌ها مقابله می‌کند. گویی هنوز باور نمی‌کنند که مردم، از #فقر و #فرق، به ستوه‌ آمده‌اند.

در حوزه‌ی آموزش و پرورش، علاوه بر کاهشِ چشمگیر سهم آموزش و پرورش از درآمد ناخالص ملی، اصل سی‌ام قانون اساسی را زیر پا گذاشته‌ و حقوق سیزده میلیون دانش‌آموز را تضییع نموده‌اند.

چهارده‌سال از تصویب قانون مدیریت خدمات کشوری می‌گذرد، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به انحای مختلف اجرا نمی‌شود، قانون رتبە‌بندی شاغلان گویی هیچ‌گاه اجرا نخواهد شد و... این‌موارد و مواردی از این‌دست، ظلم مضاعف در حقِ جامعه‌ی معلمان کشور است، فرهنگیانی که صادقانه، توان خود را با عشق به فرزندان این آب و خاک، صرف کرده‌اند.

مگر معلمان، چیزی فراتر از حق خود و دانش‌آموزان طلب کرده‌اند؟

از دیگر سو، صدا و سیما، در حرکتی پیش‌پا افتاده و غیر قانونی، با زیر پا گذاشتنِ اصول ۳۷ و ۱۰۵ قانون اساسی و برای به‌انحراف کشاندن ذهنیت عموم مردم، در جهت تخریب چهره‌ی معلمان نموده و به ابزاری برای فرار دولت و مجلس، از زیر بار مسئولیتِ اجرای قانون، دست به سناریوسازیِ نخ‌نما، تبدیل شده‌است.

دست‌اندر کاران، به‌جای پاسخگویی و حل مشکلاتِ مبتلابه آموزش و پرورش، موجودیت خود را در گرو نابسامانی‌هایی خود‌ساخته و پاک کردنِ صورت مساله می‌بینند. غافل از این‌که جنبش معلمان ایران، بدون هیچ‌ نوع وابستگی داخلی و خارجی، با اصالت و حفظ استقلال، مطالبات معلمان و دانش‌آموزان را پیگیری کرده و خواهد کرد.

فرهنگیان شریف و ملت گرانقدر!

همانطور که اطلاع دارید، اخیراً تعدادی از بهترین‌ معلم‌های این سرزمین به ناحق، بدون هیچ‌گونه سند و صرفاً برای خاموش کردن شعله‌ی حق‌طلبی معلمان کشور، بازداشت کرده و نزدیک بە دو ماە است که بدون دسترسی به وکیل، به شدیدترین شکل، تحت فشاراند که علیه خود دست به اعتراف بزنند و به این شکل معلمان کشور را، از پیگیری مطالبات، دل‌سرد نمایند، غافل از اینکه:

از آن به دیرِ مغانم عزیز می‌دارند

که آتشی که نمیرد، همیشه در دلِ ماست

جنبش معلمان ایران در طول دو دهه فعالیت، برای اجرای عدالت با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و مستقل و تبیین اندیشه‌های علمی، عدالتخواهانه و مطالبه محور توانسته‌است هزاران معلم دادخواه و کنشگر را وارد عرصه‌ی مطالبه‌گری و حق‌خواهی نماید، بی‌شک با زندانی کردن تعدادی از کنشگرانِ خوش‌نام، نمی‌توان این حرکت را عقیم و ناکارآمد ساخت، بلکه بر عکس، از خاکسترِ این فشارها، تهدیدها و به حبس کشیدن‌ها، ققنوس‌های جوان، تازه نفس و با انگیزه، برخواهند خاست و این راه را تا سرمنزل مقصود ادامه خواهند داد!

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، ضمن ابراز اعتراض به رویه‌ی بازداشت‌ها و اعمال فشار و ارعاب بر جامعه‌ی صنفی و مطالبه گری، از متولیان امر و دست اندرکاران می‌خواهد که با آزاد کردن معلمان زندانی، از جامعه‌ی فرهنگیان کشور دلجویی نمایند.

ما به دولت و حاکمیت، وظایف قانونی داخلی و بین المللی را _که نسبا به آن‌ها تعهد داده‌است_ را یادآوری می‌کنیم و منتظر اقدامات عملی در جهت برچیده شدن تفکر سرکوب‌گرانه در برخورد با فعالان صنفی و سایر معترضین هستیم.

ما دولت‌مردان و مجلس‌نشینان را به عقلانیت، منطق و قانون توصیه می‌کنیم و معتقدیم اگر خلاف این رویه عمل نماید، به مصداق شعرِ سعدی:

یکی بر سرِ شاخ، بُن می‌برید...

علاوه بر سست‌کردن پایه‌های حکومت، اعتماد مردم را نیز، از دست خواهد داد.

این شورا با تاسی از آرمان‌ها، تفکرات حق‌خواهانه و فراگیر معلمانِ کشور و به پشتوانه‌ی تشکل‌های صنفیِ مستقل و ریشه‌دار، از تمام ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اعتراضی، برای برآورده شدن مطالبات معلمان و دانش آموزان، اقدام خواهد کرد.

در پایان اهم خواسته‌های فرهنگیان کشور را با صدای بلند و اعلام می‌کنیم:

۱_ مختومه کردن پرونده‌ی کنشگران صنفی و آزادی هر چه زودتر معلمان زندانی: #اسماعیل_عبدی #اسکندر_لطفی #رسول_بداقی #محمدتقی_فلاحی #محمد_حبیبی #جعفر_ابراهیمی #مسعود_نیکخواه #شعبان_محمدی

#مژگان_باقری #هاله_صفرزاده

#محمدعلی_زحمتکش #غلامرضا_غلامی_کندازی #اصغر_امیرزادگان

#محمد_عالیشوندی #حمید_عباسی

#ناصر_موسوی #ایرج_رهنما

#عبدالرزاق_امیری #مهدی_فتحی #بهنام_محمدی #جبار_دوستی

#هاشم_خواستارد #جواد_لعل_محمدی

#محمدحسین_سپهری و...

۲_ اجرای کامل رتبه‌بندی معلمان، همسان‌سازی حقوق فرهنگیان بازنشسته.

۳_ اجرای اصل سی‌ام قانون اساسی

۴_برچیدن آموزش پولی و جلوگیری از کالایی سازی آموزش

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

۲۶ خرداد ۱۴۰۱