ورشکستگی آبی در ۲۷۲ شهر ایران/ پیش بینی آبرسانی سیار به ۶ تا ۷ هزار روستا در طول تابستان امسال

Biabi-1 مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: پس از تذکر و اخطار در چند مرحله به افراد بد مصرف، از ابتدای تیر امسال، انشعاب آنها قطع می‌ شود و بر اساس جداول تنظیم‌ شده، این قطعی آب از چند ساعت آغاز و در مراحل بعدی شامل موارد جدی‌ تر نیز می‌ شود.
 
اتابک جعفری، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: با توجه به لزوم تأمین آب پایدار برای شهروندان، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اقدام به تشکیل قرارگاه‌ های رصد و پایش وضعیت آب شرب شهرها و روستاها و برگزاری روزانه و مستمر جلسات این قرارگاه‌ ها نموده است.
 
جعفری با بیان اینکه "بر اساس نتایج ناشی از این جلسات ۲۷۲ شهر دارای مشکلات تأمین، انتقال و توزیع شناسایی شدند"، گفت: به منظور به حداقل رساندن مشکلات و ارائه بهترین خدمات، برای تمامی این شهرها پروژه‌ های مختلفی در محورهای مدیریت مصرف آب، حفر و تجهیز چاه، احداث مخازن ذخیره، اجرای خطوط انتقال آب، احداث تصفیه‌خانه و اجرای پروژه‌های ارتقای کیفی و تکمیل طرح‌های آبرسانی در حال اجراست.
 
* آبرسانی تانکری به شهرها نخواهیم داشت:
 
وی افزود: کاهش بارش‌ ها تأثیر قابل توجهی بر منابع آب سطحی و زیرزمینی گذاشته‌ اند؛ با این وجود با برنامه‌ های در دست اجرا، انشاء الله آب شرب هیچ کدام از شهرهای کشور با تانکر آبرسانی نخواهد شد.
 
مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: در برخی از روستاهای کشور به دلایلی، از جمله عدم تکمیل طرح‌ های آبرسانی یا خشک شدن منابع تأمین آب، آب شرب مورد نیاز از طریق تانکر های آبرسانی سیار تأمین می‌ شود.
 
* افزایش تعداد روستاهای با آبرسانی سیار:
 
وی ادامه داد: در اردیبهشت ماه در مجموع ۴ هزار و ۹۵۳ روستای کشور تحت پوشش آبرسانی سیار بودند که با توجه به وضعیت بارندگی امسال، پیش‌بینی می‌شود در تابستان به حدود ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ روستا افزایش پیدا کند.
 
جعفری در خصوص احتمال قطعی آب در تابستان گفت: سیاست اصولی و مأموریت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تأمین پایدار آب برای مردم در تمام ایام سال است، اما باید توجه داشت امسال با وجود خشکسالی‌ و کم‌ آبی کم‌ سابقه در بیشتر استان‌ ها، بویژه در استان‌ های شرق و جنوب کشور، با اقداماتی، از جمله حفر چاه، افزایش مخازن، افزایش خطوط انتقال و ارتقای تصفیه‌ خانه‌ ها در شهر‌های دارای تنش آبی، آب آشامیدنی این شهر‌ها را در تابستان و پاییز تأمین می‌ کنیم.
 
* تلاش برای عدم قطع برنامه‌ ریزی شده آب:
 
وی افزود: با مجموعه این اقدامات و همچنین با همراهی خوب مشترکین، بویژه در شهرهایی که دچار تنش آبی هستند، تلاش خواهیم کرد که امسال در هیچ نقطه‌ ای از کشور، قطعی برنامه ریزی شده آب نداشته باشیم.
 
مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در پاسخ به سؤالی در خصوص برخورد با مشترکان پرمصرف اذعان داشت: مشترکان بدمصرف آن دسته از مشترکانی هستند که دو برابر الگوی تعیین شده، آب مصرف کرده‌ اند.
 
* تنظیم جداول برای قطع آب مشترکان پرمصرف:
 
جعفری با بیان اینکه "متوسط الگوی مصرف در کشور حدود ۱۴ متر مکعب در ماه است"، گفت: پس از تذکر و اخطار در چند مرحله به افراد بد مصرف، از ابتدای تیر امسال انشعاب آنها قطع می‌ شود و بر اساس جداول تنظیم‌ شده، این قطعی آب از چند ساعت آغاز و در مراحل بعدی شامل موارد جدی‌ تر نیز می‌ شود که با همکاری خوبی که مردم عزیزمان دارند، یقین دارم هرگز به این مرحله نخواهیم رسید.
 
وی خاطرنشان کرد: هم‌ اکنون نیز تعداد مشترکان بد مصرف در کلانشهری مثل تهران، حدود ۵ درصد است که البته این مشترکان تا ۱۵ درصد آب را مصرف می‌ کنند.