استمرار قاچاق کالا و قاچاق معکوس/ قاچاق سالانۀ ۲.۲ میلیارد دلاری لوازم خانگی معادل ٨٠ هزار فرصت شغلی

Ghachagh-Pouchak-1 با وجود وعده نهایی مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق و فراهم بودن مقدمات لازم برای جمع‌ آوری لوازم خانگی فاقد شناسه کالا و کد رهگیری، دیگر هیچ بهانه‌ ای برای تعلل در برخورد با قاچاق کالا نخواهد بود.
 
به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا دهقانی‌ نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از برخورد قاطع با اجناس قاچاق حوزه لوازم خانگی و دیگر کالاهای هدف خبر داده است. برخورد با قاچاق تا به امروز همواره به شکل مقطعی و با رویکرد مصلحت‌ محور همراه بوده است و متأسفانه تاکنون بهانه‌ هایی همچون، عدم توانایی شناسایی کالای قاچاق توسط مقام قضائی، توجیهی در جهت کم‌ کاری در کشف و ضبط کالای قاچاق در بازار بوده است.
 
این در حالی است عمده عوائد فروش لوازم خانگی قاچاق در جیب قاچاقچیان دانه‌ درشت و نیز اندکی از آن هم به فروشندگان و توزیع‌ کنندگان کالای قاچاق تعلق خواهد گرفت. اما در مقابل ضربه قاچاق به تولید داخل به گونه‌ ای است که در شرایط تورم کنونی اشتغال بسیاری از جوانان را در خطر تهدید قرار داده است.
 
طبق آماری که ستاد مبارزه با قاچاق در سال ۹۷ منعکس کرده است، حجم قاچاق لوازم خانگی فراتر از ۲.۲ میلیارد دلار در سال برآورد شده است که حداقل ۸۰ هزار فرصت شغلی را از بین برده است. گردش مالی در این بازار بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان است و بر اساس مستندات وزارت صنعت برای ایجاد یک شغل در حوزه لوازم خانگی ۱۱۹ میلیون تومان بودجه لازم است.
 
عدم توجه مسئولان به ظرفیت شناسه کالا:
 
به گفته مقامات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پس سال‌ ها تمدید و تعویق، بالاخره شهریور سال ۹۹ آخرین موعد برای فراهم آوردن مقدمات لازم برای برخورد با لوازم خانگی قاچاق بوده است. در این تاریخ می‌ بایست تمامی لوازم خانگی ماشین لباسشویی، یخچال، یخچال فریزر، کولر و غیره در کشور شناسه کالا و کد رهگیری اخذ می‌کردند.
 
الزام به اخذ شناسه کالا و کد رهگیری مربوط به ابتدای سال ۹۶ بود، اما تا سال ۹۹ این طرح به علت کاستی‌ ها و کم‌ کاری‌ ها به تعویق افتاده و بارها به وارد کنندگان، عرضه‌ کنندگان، تولید کنندگان، خدمات پس از فروش، حمل‌ کنندگان و انبارکنندگان برای شناسه‌ دار کردن لوازم خانگی داخلی، مهلت داده شده است.
 
هیچ بهانه‌ ای برای «عدم برخورد» وجود ندارد:
 
در حال حاضر اتحادیه‌های لوازم خانگی داخلی صراحتاً از شناسه‌دار شدن تمامی لوازم خانگی موجود در ایران خبر داده‌اند.
 
عباس هاشمی، دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ضمن اعلام آمادگی برای انجام هرگونه برخورد در حوزه لوازم خانگی در کشور، گفت: در حاضر حاضر می‌ توانم با افتخار اعلام کنم که تمامی تولید کنندگان لوازم خانگی کاملاً به تعهدات خود بابت اخذ شناسه و کد رهگیری برای اجناس خود اقدام کرده‌ اند و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز آمادگی کامل برای برای برخورد با لوازم خانگی قاچاق در سطح عرضه دارد.
 
بنابراین با وجود فراهم بودن کامل برای جمع‌ آوری اجناس فاقد شناسه کالا و کد رهگیری دیگر هیچ بهانه‌ ای از سمت نهادهای انتظامی و قضائی برای تعلل در برخورد با قاچاق مسموع نیست.
 
فراجا فروشندگان مجازی قاچاق را ردیابی کند:
 
در برهه کنونی که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز عزم جدی خود را برای مقابله میدانی با قاچاق اعلام کرده است، لازم است که سایر نهادهای همکار در زمینه جمع آوری قاچاق، مخصوصاً فراجا، همپای این ستاد، اعلام آمادگی خود را به شکل علنی اعلام کنند.
 
بنابر ادعای اکبر پازوکی رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، هم اکنون ۹۰ درصد لوازم خانگی قاچاق در فضای مجازی به فروش می‌ رسد و قسمت کوچکی از آن در کف مغازه‌ ها فروخته می‌ شود. بنابراین، در وهله اول برخورد با توزیع کنندگان لوازم خانگی قاچاق در سایت‌ ها و شبکه‌ های اجتماعی باید در دستور کار پلیس فتا و ضابطان سایبری نیروی انتظامی قرار بگیرد.
 
واضح است که ردیابی قاچاق در فضای مجازی به مراتب از بازرسی میدانی گسترده و جستجوی خیابانی سهل الوصول‌ تر خواهد بود و ضابطان و دستگاه قضائی بلافاصله با کشف فروشگاه یا کانال فروشنده کالای قاچاق به راحتی امکان ردیابی مکان فروشنده و مسدودی درگاه فروش او را خواهند داشت.
 
قاچاق معکوس به لوازم خانگی اضافه شده است:
 
به گزارش مهر، اما تا به امروز هیچ برخورد جدی با لوازم خانگی قاچاق به صورت مستمر انجام نشده است، بلکه صرفاً با مطالبه‌ گری رسانه‌ ها و اتحادیه‌ های تولیدکنندگان لوازم خانگی داخلی به شکل مقطعی بازرسی‌ های حضوری صورت می‌ گرفته و سپس بعد چند هفته برخورد مجدداً طرح به به فراموشی سپرده می‌شده است.
 
سیستم ضعیف برخورد با قاچاق در سال‌ های اخیر باعث شده است که حتی در زمینه قاچاق معکوس نیز با مشکل مواجه شویم. محمد وصالی مدیر کل دفتر صنایع لوازم خانگی و اداری وزارت صمت سال گذشته عنوان کرده بود: «از ١٠٠درصد واحدهای تولیدی، کیفیت ۵۰ تا ۶۰ درصد واحدهای تولیدی خوب است و حتی صادرات معکوس می‌ شود، یعنی محصول ایرانی به خارج از مرزهای اطراف می‌ رود و لیبل خارجی یا کره‌ ای می‌ خورد و دوباره به داخل کشور بر می‌ گردد و مردم به تصور کالای خارجی آن را خریداری می‌کنند.»
 
خبرنگار: محمد حسین سیف اللهی مقدم