وزیر دفاع اسرائیل: به هرگونه حمله ایران به شهروندانمان پاسخ «قاطع» می‌دهیم

Ganz Benny Israiel

«اسرائیل در روزهای گذشته در مورد خطر حمله جمهوری اسلامی به شهروندان اسرائیلی در خاک ترکیه هشدار داده است. مقام‌های بلندپایه اسرائیلی می‌گویند خطرهای «مشخصی» از جانب ایران برای کشتار یا آسیب به شهروندان اسرائیلی در ترکیه وجود دارد.»
 
بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، روز شنبه تهدید کرد که به هرگونه حمله احتمالی جمهوری اسلامی ایران به شهروندان این کشور در ترکیه پاسخ «قاطع» خواهد داد. مقام‌های اسرائیل در روزهای گذشته بار دیگر هشدار دادند که حکومت ایران قصد دارد شهروندان اسرائیلی را در ترکیه هدف بگیرد.
 
مقام‌های بلندپایه اسرائیلی می‌گویند خطرهای «مشخصی» از جانب جمهوری اسلامی ایران برای کشتار یا آسیب به شهروندان اسرائیلی در ترکیه وجود دارد. اسرائیل از شهروندانش خواسته است در صورت امکان بلافاصله ترکیه را ترک کنند و اگر در استانبول هستند، از هتل خارج نشوند.
 
دفتر وزیر دفاع اسرائیل روز شنبه بیانیه‌ای منتشر کرد و به نقل از او نوشت: «من از تمام اسرائیلی‌های مقیم ترکیه درخواست می‌کنم از دستورالعمل‌های نیروهای امنیتی پیروی کنند.»
گانتز گفت: «اسرائیل می‌کوشد راه تلاش‌های ایران برای حمله را سد کند و آماده است تا به هرگونه حمله علیه شهروندان اسرائیل، در هر‌کجا انجام شود، پاسخ قاطع دهد.»
مقام‌های ارشد نظامی اسرائیل از جمله دیوید بارنیا، رئیس موساد، و آیال هولاتا، رئیس شورای امنیت ملی، عصر جمعه برای بررسی اوضاع دیدار کردند.
 
هشدارهای اخیر مقام‌های سیاسی و امنیتی اسرائیل پس از آن صورت می‌گیرد که این کشور هفته گذشته از شهروندانش در ترکیه خواست بلافاصله به اسرائیل بازگردند و بالاترین هشدار امنیتی را در مورد سفر به ترکیه منتشر کرد. بیم آن می‌رود که نیروهای حکومت ایران در پاسخ به حملات هفته‌های اخیر به ماموران امنیتی و نظامی ایران که تصور می‌‌شود اسرائیلی‌ها در خاک ایران انجام داده‌ باشند، اقدام به ربایش یا کشتار شهروندان اسرائیلی در خاک ترکیه کند، کشوری که هم ایران و هم اسرائیل با آن روابط و داد‌و‌ستدهای گسترده دارند.
 
اسرائیل و ترکیه البته سابقه همکاری امنیتی و نظامی دیرینه نیز دارند. شبکه ۱۲ اسرائیل روز شنبه گزارش داد که موساد و سازمان اطلاعات ترکیه با همکاری یکدیگر موفق شدند روز جمعه یک حمله‌ را خنثی کنند. اما این شبکه به جزئیات بیشتر و منبع این خبر اشاره‌ای نکرد اما تاکید کرد که سطح بالای هشدار همچنان برقرار است.
یک مقام نظامی اسرائیلی، که روز شنبه بدون ذکر نامش با شبکه ۱۳ گفت‌وگو کرد، گفت: «آن‌ها شهروندانی اسرائیلی بودند که چند دقیقه با مرگ فاصله داشتند و خودشان نمی‌دانستند. یک روز دیگر هم گذشت که ما نفس راحتی کشیدیم که این حمله هم اتفاق نیفتاد.»
این مقام اسرائیلی گفت در ۲۴ ساعت گذشته، «فعالیت‌های چشمگیری علیه نیروهای ایرانی‌» صورت گرفت و تاکید کرد که آماده‌باش کنونی حداقل چند روز دیگر نیز ادامه خواهد داشت. او گفت: «برای اسرائیلی‌ها الان در استانبول بودن مثل بازی رولت روسی و بازی با سرنوشت است. اگر می‌توانستیم کل تصویر عملیاتی را ترسیم کنیم، اسرائیلی‌ها جوری فرار می‌کردند که انگار از آتش می‌گریزند.»
او گفت ایران چراغ سبز حمله را به نیروهای خود داده است و «در حال حاضر، در خیابان‌های اسرائیل عملیات تعقیب برای توقف حادثه‌ای که آغاز شده در جریان است».
 
به گزارش شبکه ۱۳، مقام‌های ارشد نظامی اسرائیل در روزهای اخیر به ترکیه سفر کردند و همکاری بین دستگاه اطلاعاتی اسرائیل و ترکیه «فوق‌العاده» بوده است.
یک منبع نظامی به تلویزیون دولتی «کان» اسرائیل گفت: «هنوز این ماجرا را پشت سر نگذاشته‌ایم. هنوز تلاش‌های بی‌وقفه برای قتل اسرائیلی‌ها وجود دارد.»
مطبوعات ایران نیز خبر دادند که دولت ترکیه به یک هواپیمای ایرانی در استانبول اجازه سوخت‌گیری نداده است و صدور اجازه پرواز یک هواپیما در حریم هوایی ترکیه ۹ ساعت تاخیر داشته است.
 
نشریات عبری‌زبان اسرائیل از همکاری نزدیک نیروهای امنیتی تل‌آویو و آنکارا خبر داده‌اند که موفق شده‌اند جلوی چند حمله شبکه وسیع نیروهای ایرانی را بگیرند و چند مظنون را هم دستگیر کرده‌اند.
اسرائیل روز جمعه هشدارهای پیشین را تکرار و اعلام کرد باور دارد که تلاش‌های ایران برای حمله در آخر هفته، به‌خصوص در استانبول، بزرگ‌ترین شهر ترکیه، همچنان در جریان است و به نیروهای ایرانی و ترکیه‌ای تاکید کرده است «به هر قیمت» و در هرجا که می‌توانند به اسرائیلی‌ها حمله کنند. هنگام نگارش این گزارش، به نیمه‌شب یکشنبه به وقت ترکیه نزدیک شده‌ایم و هنوز حمله‌ای صورت نگرفته است.
یک مقام ارشد امنیتی روز جمعه به روزنامه اورشلیم پست گفت: «این ماجرا هنوز تمام نشده است. هنوز باید خیلی احتیاط کرد.» او گفت با اینکه «تاکید ویژه‌» بر استانبول است، شهروندان اسرائیلی بهتر است «از سفر به ترکیه به‌کلی اجتناب کنند».
 
برآورد می‌شود در حال حاضر، حدود ۲۰۰۰ شهروند اسرائیلی در ترکیه حضور داشته باشند، که نسبت به ۵۰۰۰ نفر در چند روز گذشته، کاهشی قابل ملاحظه داشته است. شورای امنیت ملی اسرائیل روز پنجشنبه، در اقدامی نادر، دستورالعمل‌هایی برای اسرائیلی‌های حاضر در ترکیه صادر کرد و از آن‌ها خواست در اتاق‌ هتل را حتی برای دریافت غذا باز نکنند، سوار تاکسی نشوند، اطلاعاتی راجع به سفرشان در رسانه‌های اجتماعی منتشر نکنند و به مکان‌های گردشگری، به‌خصوص مکان‌های محبوب گردشگران اسرائیلی، سر نزنند.
 
به گزارش روزنامه هاآرتص، یکی از سناریوهایی که اسرائیل نگران آن است این است که نیروهای ایرانی وارد هتلی شوند و مسافران اسرائیلی را بربایند یا بکشند. سناریوی دیگر این است که نیروهای ترکیه‌ای تحت امر ایران خود را راهنمای تور جا بزنند و گردشگران اسرائیلی‌ را بربایند. از دیگر سناریوهای نگران‌کننده بمب‌گذاری برای کشتن شهروندان اسرائیلی است.
شورای امنیت ملی اسرائیل دوشنبه گذشته وضعیت هشدار سفر به ترکیه را در بالاترین سطح اعلام کرد، مشابه وضعیت کشورهایی مثل ایران، افغانستان، عراق و یمن که توصیه می‌شود شهروندان اسرائیلی‌ها تحت هیچ شرایطی به این کشورها سفر نکنند و اگر هم آن‌جا هستند، بلافاصله از آن خارج شوند.
به گفته برخی کارشناسان، ایران ماه‌ها است در تدارک حمله به شهروندان اسرائیل به تلافی حملات علیه نیروهایش است.
 
رسانه‌های عبری‌زبان به‌طور مشخص از حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، به‌عنوان فردی که این حملات را تدارک می‌بیند نام برده‌اند. بر اساس این گزارش‌ها، که به نظر می‌رسد بر مبنای گفت‌و‌گو با مقام‌های امنیتی اسرائیل باشند، طائب به‌شدت زیر فشار قرار دارد تا حمله‌ای انجام دهد. طائب به‌دلیل رخنه‌های امنیتی ماموران اسرائیلی در سپاه پاسداران و خاک ایران زیر ضرب انتقاد شدید منتقدان درون حاکمیت قرار دارد. برخی منابع مطلع در ایران در روزهای اخیر، در گفت‌و‌گو با ایندیپندنت فارسی، از نارضایتی گسترده برخی مقام‌ها از طائب و درخواست توبیخ او خبر دادند.
 
نزاع ایران و اسرائیل، که چندین سال است به‌صورت غیرمستقیم در منطقه در جریان است، چند هفته پرحادثه را پشت سر گذاشته است: از ترور یکی از فرماندهان نیروی قدس سپاه در خاک ایران در ماه گذشته و شماری از مرگ‌های مشکوک نیروهای امنیتی در ایران گرفته تا حملات هوایی اسرائیل به اهداف مرتبط با حکومت ایران در خاک سوریه که وضعیت فرودگاه دمشق را مختل کرد، سخنان تهدیدآمیز مقام‌های ایران و پیشرفت بی‌سابقه برنامه هسته‌ای که به صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منجر شد.
 
 
منبع: ایندیپندنت فارسی