اجرای حکم اعدام دو زندانی - رهایی ۲ زندانی از اعدام- زندانی سیاسی در زندان ارومیه اعدام شد

Edam-Iran 

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۲۹ خرداد، حکم دو زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، در زندان عادل آباد شیراز به اجرا درآمد. یکی از این زندانیان به‌دلیل عارضه نخاعی، از هر دو پا فلج بود و با ویلچر به‌ پای چوبه دار منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، روز یکشنبه ۲۹ خرداد ماه ۱۴۰۱، دو زندانی در زندان عادل آباد شیراز اعدام شدند.

در این گزارش، هویت این زندانیان “غلام اسلامی و رسول خسروی بابلی، ۳۷ ساله و اهل بابل” عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: غلام اسلامی حدود ۴ سال پیش طی یک نزاع خیابانی مرتکب قتل شد و در این نزاع بر اثر اصابت شیء تیز به کمر دچار عارضه قطع نخاع می شود و در زمان اجرای حکم با ویلچر به پای چوبه دار منتقل شد.

این منبع در ادامه افزود: رسول خسروی حدود ۴ سال پیش به اتهام قتل بازداشت و دوران محکومیت خود را در زندان شیراز سپری کرد.

تا لحظه تنظیم این گزارش اعدام این زندانی از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.
بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

 

خبرگزاری هرانا – دو زندانی در شهرهای بوشهر و زرند که پیشتر در پرونده‌های جداگانه از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، با کسب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند. بنابر اعلام رئیس کل دادگستری استان هرمزگان، طی سال گذشته ۲۸ زندانی محکوم به اعدام در این استان با کسب رضایت از اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، یک زندانی محکوم به اعدام در بوشهر از اعدام رهایی یافت.

بر اساس این خبر این زندانی که پیشتر از بابت قتل به اعدام محکوم شده بود، بعد از ۱۰ سال حبس با کسب رضایت خانواده مقتول در زندان بوشهر از چوبه دار رهایی یافت.
رهایی از اعدام یک زندانی در زرند

به گزارش صدا و سیما، دادستان زرند، از بخشودگی یک زندانی محکوم به اعدام با رضایت اولیاء دم خبر داد.

 اسماعیل بلوچ‌زاده افزود: “در پی یک درگیری  سال ۱۳۹۴ جوان ۲۱ ساله بدست جوان ۱۹ ساله به قتل رسید و امروز در حالی که قاتل به سن ۲۶ سالگی رسیده، با رضایت و گذشت اولیای دم از قصاص و دار مجازات رهایی پیدا کرد.”
طی سال گذشته؛ رهایی ۲۸ زندانی محکوم به اعدام در همدان

به گزارش مهر، طی سال گذشته ۲۸ زندانی محکوم به اعدام در استان هرمزگان از چوبه دار رهایی یافتند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در این رابطه گفت: “۲۸ پرونده قصاص از تیرماه سال گذشته تا انتهای خرداد سال جاری با کمک شورای حل اختلاف به صلح و سازش ختم شده است.”

 

´

 

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز دوشنبه ۳۰ خردادماه، حکم اعدام فیروز موسی لو، زندانی سیاسی در زندان ارومیه به اجرا درآمد. آقای موسی روز شنبه ۲۸ خردادماه، از بند عمومی زندان ارومیه به مکان نامعلومی منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱، حکم اعدام فیروز موسی لو در زندان ارومیه به اجرا درآمد.
این زندانی سیاسی روز شنبه ۲۸ خردادماه، از بند عمومی زندان ارومیه به مکان نامعومی منتقل شده بود. آقای موسی لو پیشتر توسط دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهام “محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام” به اعدام محکوم و حکم صادره در زندان به وی ابلاغ شده بود.

در ساعات پایانی روز جاری، خبرگزاری فارسی نزدیک به نهادهایی امنیتی بدون اشاره به نام و مشخصات و جزییات پرونده به نقل از رئیس دادگستری آذربایجان غربی مدعی شد امروز متهم به قتل دو نیروی مرزبان در این استان اعدام شده است. با اینکه جزییات پرونده فیروز موسی لو مشخص نیست اما بر اساس شواهد به نظر می آید که اشاره این رسانه و نقل قول از مقام قضایی اشاره به اعدام آقای موسی لو دارد.

فیروز موسی لو در تاریخ ۲۰ تیر ماه ۱۳۹۸، توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و جهت بازجویی به بازداشتگاه این نهاد امنیتی در ارومیه منتقل شد. وی در تاریخ ۱۱ دیماه ۹۸ از بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه به زندان این شهر منتقل شد. آقای موسی لو در تاریخ ۳۱ خردادماه ۹۹ از زندان ارومیه به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل و در تاریخ ۷ تیرماه همان سال از بازداشتگاه این نهاد امنتیتی به زندان بازگردانده شده بود.
بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.