گزارش سالانه سازمان ملل ازنقض گسترده حقوق بشر در ایران و افزایش تعداداعدامها

Edam-Iranگزارش سالانه حقوق بشر در ایران که توسط دبیرکل سازمان ملل متحد تدوین شده است روز سه‌شنبه زنگ خطری جدی را درباره نقض گسترده حقوق بشر در ایران به صدا درآورد.

در جریان ارائه این گزارش به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، ندا النشیف، معاون کمیسار حقوق بشر سازمان ملل، به طور خاص از افزایش اعدام از جمله در رابطه با اتهامات مربوط به مواد مخدر ابراز نگرانی کرد.

براساس گزارش این سازمان، تعداد اعدام شدگان تنها در سه ماه اول سال جاری ۳۱۰ نفر و بیش از کل ۲۰۶ اعدام شده در طول سال گذشته است در عین اینکه حق برخورداری از دادرسی عادلانه در بسیاری از این موارد رعایت نشده است.

براساس گزارش آنتونیو گوترش به این شورا در پرونده حیدر قربانی که به کشتن سه نفر مرتبط با نیروی بسیج ارتباط داشته، متهم اعلام بی‌گناهی کرده و «درحالی اعدام شده که پرونده او در دادگاه تجدید نظر درحال بررسی بوده است.»

در این گزارش از بکتاش آبتین نیز نام برده شده، که بر اساس گزارش‌ها در زندان به بیماری کرونا مبتلا شده و درگذشته است.

سازمان ملل متحد می‌گوید نرخ بالای مرگ در بازداشت و زندان، در نتیجه بدرفتاری از سوی مقام‌ها و یا عدم دسترسی به موقع به مراقبت‌های پزشکی یک نگرانی جدی است.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران روز سه‌شنبه گفت «گزارشی که به نام دبیرکل سازمان ملل متحد انتشار یافته مبتنی بر ادعاهای نادرست و مستند به منابع نامعتبر است».

این اولین بار نیست که مقام‌های ایران گزارش‌های انتقادی سازمان ملل متحد را «برخاسته از ادعاها و اتهامات گروه‌های معاند و فرقه‌های تروریستی» عنوان می‌کنند و صرفا با همین ادعا مسئولیتی در قبال این رفتار نمی‌پذیرند.

آقای گوترش از حکومت ایران خواست تا «حق آزادی عقیده و بیان را تضمین کند» و تضمین کند که فعالان حقوق بشر، وکلا، روزنامه نگاران، نویسندگان، فعالان حقوق کارگران و محیط زیست و همه هنرمندان بتوانند بدون وحشت از سرکوب، بازداشت یا پیگرد قانونی فعالیت کنند.

در گزارش آقای گوترش همچنین فهرست بلندی از مواردی گنجانده شده که از نظر دبیرکل سازمان ملل، نقض حقوق بشر محسوب می‌شوند.

بازداشت معترضان (از جمله کودکانی که در اعتراض‌ها حضور دارند)، سرکوب اعتراض‌ها به کم‌آبی، برخورد با اقلیت‌های قومی از جمله کردها و بلوچ‌ها و شکنجه و برخوردهای خشن در زندان‌ها، از جمله مواردی بودند که در گزارش دبیرکل سازمان ملل به عنوان موارد نقض حقوق بشر در ایران ذکر شد.

منبع: بی بی سی