دور ریزی حدود ۳۰ درصد محصولات کشاورزی در ایران/ کمبود زیرساخت‌ های لجستیک و ضعف تمهیدات و ...

miveh نائب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی میزان دور ریزی محصولات کشاورزی در ایران را حدود ۳۰ درصد دانست و افزود: مطابق با آمار گمرک و وزارت کشاورزی، حدود ۵ درصد از محصولات کشاورزی صادر می‌ شود و اگر ۲۵ درصد از تولید را صادر کنیم در بازار داخلی خللی ایجاد نمی‌ شود و از ضایعات و دورریزها جلوگیری می‌ کنیم. اما همانگونه که اشاره کردم، زیرساخت‌ های لجستیک برای حمل محصولات کشاورزی را نداریم و آن‌ ها را دور می‌ ریزیم.
 
صدرالدین نیاورانی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به کاهشی شدن روند صادرات میوه و صیفی‌ جات به روسیه، گفت: تجربه سال‌ های پیش نشان می‌ دهد با آغاز فصل تابستان اقلام صادراتی به این کشور کاهشی می‌ شود، چراکه بازار روسیه با محصولات ارمنستان و آذربایجان تأمین می‌ شود. همچنین محصولات کشاورزی روس‌ ها در این بازه زمانی بدست می‌ آیند.
 
وی با بیان اینکه صادرکنندگان از فرصت تحریم‌ ها علیه روسیه بهره و میزان صادرات به این کشور را توسعه داده‌ اند، افزود: زیرساخت‌ های توسعه صادرات در کشور ما فراهم نشده است، از این‌ رو نمی‌ توانیم سهم واقعی خود را از بازار روسیه تصاحب کنیم.
 
نیاورانی ادامه داد: ایران قابلیت کنترل بازار گل زینتی روسیه را دارد، اما از آنجایی‌ که حمل هوایی به روسیه نداریم، نمی‌توانیم در صادرات گل موفق باشیم.
 
به گفته این فعال اقتصادی، صادرات سبزی و صیفی‌ جات ما به‌ صورت کانتینری انجام می‌ شود. ما حدود ۴ هزار کامیونت‌ های یخچال‌ دار داریم که مطابق با آماری که وزارت راه و شهرسازی ارائه داده است، حدود ۶ هزار دستگاه کمبود داریم.
 
وی با بیان اینکه اجازه واردات کامیون‌ های خارجی با هدف حمایت از تولید داخلی را نمی‌ دهند، خاطر نشان کرد: نرخ کامیون‌ های یخچال‌ دار داخلی حدود ۲ میلیارد تومان است، اما می‌ توان با ۸۰۰ میلیون تومان مشابه این کامیون‌ها را وارد کرد.
 
نائب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در پاسخ به این پرسش که کاهش صادرات محصولات کشاورزی در فصل تابستان در حالی اتفاق می‌ افتد که ما شاهد تنوع تولید میوه هستیم، آیا برای توسعه صادرات میوه در این فصل برنامه‌ ای داریم؟ گفت: وزارت کشاورزی و صمت باید در این زمینه ورود کند و صادرات میوه و محصولات تازه‌ خوری به روسیه را توسعه بدهد.
 
وی با بیان اینکه گمرک مرجع پاسخگویی به حجم صادرات میوه و محصولات تازه‌ خوری به روسیه است، تأکید کرد: میزان صادرات میوه به بازار امارات و قطر که کمتر از ۱۰ میلیون جمعیت دارند، بیشتر از روسیه‌ ای است که ۲۰۰ میلیون جمعیت دارد.
 
این صادرکننده میوه و صیفی‌ جات با بیان اینکه حضور ما در بازار کشورهای پیرامونی ۱۰۰ درصدی نیست، خاطر نشان کرد: کشورهای رقیب نیز کنار ما هستند، اما حضور ما در مجموع در امارات و قطر پررنگ است.
 
نیاورانی بیان کرد: آیا وزارتخانه‌ های کشاورزی و صمت برای توسعه صادرات به روسیه تمهیداتی اندیشیده‌ اند؟ آیا دولت جوایز صادراتی برای صادرکنندگان در نظر گرفته است؟ آیا یارانه به صادرکنندگان تخصیص داده می‌ شود؟ آیا مجوز بارگیری کامیون‌ های روس در ایران را داده‌ اند؟ پاسخ به این پرسش‌ ها منفی است، پس وقتی امکانی ایجاد نشود، چگونه انتظار داریم سهمی بیش از ۳ درصد از بازار روسیه را داشته باشیم، این در حالیست که ترکیه در شرایط جنگی حدود ۲۰ درصد از بازار روسیه را تصاحب کرده است.
 
نائب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی میزان دورریزی محصولات کشاورزی در ایران را حدود ۳۰ درصد دانست و افزود: مطابق با آمار گمرک و وزارت کشاورزی حدود ۵ درصد از محصولات کشاورزی صادر می‌ شوند و اگر ۲۵ درصد از تولید را صادر کنیم، در بازار داخلی خللی ایجاد نمی‌ شود و از ضایعات و دورریزها جلوگیری می‌ کنیم. اما همانگونه که اشاره کردم زیرساخت‌ های لجستیک برای حمل محصولات کشاورزی را نداریم و آنها را دور می‌ ریزیم.
 
بنا به اظهارات نیاورانی، صیفی‌جاتی مانند بادنجان، کدو، کاهو، فلفل دلمه‌ ای، عمده محصولات صادراتی ما به روسیه محسوب می‌شوند.