گمانه زنی هایی در مورد "عزل" حسین طائب از ریاست سازمان اطلاعات سپاه پاسداران

Sepah-Atelaat-1 دویچه وله فارسی: بسیاری کنار گذاشتن قدرتمندترین مقام اطلاعاتی جمهوری اسلامی را به "رخنه اسرائیل" نسبت می‌دهند و برخی به جنگ قدرت. عده‌ای نیز ادعا می‌کنند طائب در مقام مشاور فرمانده سپاه در یک "مأموریت مهمتر و راهبردی‌ تر" قرار گرفته است.
 
رمضان شریف، سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران روز پنج‌شنبه، دوم تیرماه تأیید کرد که محمد کاظمی به عنوان رئیس سازمان اطلاعات سپاه و جانشین حسین طائب منصوب شده است.
 
این جابجایی با حکم حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انجام شده اما با توجه به نقش علی خامنه‌ ای، رهبر جمهوری اسلامی در جایگاه فرمانده کل قوا چنین عزل و نصب‌ هایی با نظر و دستور مستقیم او انجام می‌ شود.
 
طائب تا چند ماه پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری در سال ۸۸ فرمانده نیروهای بسیج بود و با ارتقاء جایگاه معاونت اطلاعات سپاه به سازمان رئیس آن شد.
 
او نزدیک‌ ترین دستیار مجتبی خامنه‌ ای، پسر رهبر جمهوری اسلامی بشمار می‌ رود و در سال‌ های اخیر بیش از پیش آشکار شد که ریاست مهمترین و قدرتمندترین تشکیلات اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی را بر عهده دارد.
 
واکنشی به افزایش "رخنه‌ های اسرائیل"؟:
 
در ماه‌ های گذشته، به خصوص با افزایش بی‌ سابقه عملیاتی که به اسرائیل نسبت داده می‌ شوند، گمانه‌ زنی درباره رخنه مأموران اسرائیلی به دستگاه‌ های امنیتی جمهوری اسلامی به شدت افزایش یافته و برخی معتقدند کنار گذاشتن طائب بی‌ ارتباط با این مسئله نیست.
 
محمد علی ابطحی، رئیس دفتر محمد خاتمی در دولت هفتم در یک پیام توئیتری با اشاره به این مسئله نوشته "بعد از این همه رخنه‌ های اسرائیلی، تغییر رئیس سازمان اطلاعات سپاه "یک امر ضروری بود".
 
این شائبه را جایگاه قبلی محمد کاظمی تقویت می‌ کند. او پیش از این رئیس سازمان حفاظت اطلاعات سپاه بود؛ تشکیلاتی که مستقل از فرماندهی کل سپاه پاسداران و زیر نظر علی خامنه‌ ای فعالیت می‌ کند.
 
جنگ پنهان قدرت و حامی برکنار شده قالیباف:
 
با این حال برخی تحلیلگران معتقدند قضاوت قطعی درباره علت برکناری طائب و پیامدهای آن کار ساده‌ ای نیست. احمد زیدآبادی در کانال تگرامی خود نوشت: «با توجه به پیچیدگی‌ ها و ابهامات منازعات پنهان قدرت در ایران، داوری در باره دلایل اصلی این برکناری و پیامدهای آن در حوزه سیاست داخلی کشور، از بیرون از دایره قدرت کار دشواری است.»
 
مطابق شواهد حسین طائب از حامیان اصلی جریانی است که محمد باقر قالیباف، رئیس کنونی مجلس شورای اسلامی از مهره‌ های کلیدی آن محسوب می‌ شود و در جلوگیری از پیگیری قضائی پرونده‌ های فساد مالی مرتبط با او و نزدیکانش نقشی کلیدی بر عهده داشته است.
 
روز جمعه یک ویدئوی قدیمی از  سخنان اسفندیار رحیم‌ مشایی، از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد در فضای مجازی منتشر شد که او در آن ادعا می‌ کند سال ۸۴ طائب در پی رئیس جمهور شدن قالیباف بود و با ناکامی این پروژه "دشمنی‌ ها شدید" شد.
 
چندی پیش هم یک فایل صوتی از گفتگوهای محمد علی جعفری، فرمانده سابق سپاه و صادق ذوالقدرنیا، معاون اقتصادی این نهاد فاش شد که بیانگر اختلاف شدید طائب و جانشین کنونی او بر سر پرونده‌ های فساد مالی قالیباف و اطرافیانش بود.
 
گفته می‌ شود ،برخی افشاگری‌ های اخیر، از جمله درباره سفر نزدیکان قالیباف به ترکیه برای خرید سیسمونی نوزاد که به "سیسمونی گیت" معروف شد نیز می‌ تواند از جمله نشانه‌ های تضعیف حسین طائب به عنوان مهمترین حامی او باشد.
 
مقام تشریفاتی با یک "مأموریت راهبردی‌ تر"؟:
 
با این حال کانال تلگرامی "عماریون" روز جمعه سوم تیرماه مدعی شد، جایگاه بعدی حسین طائب نشان خواهد داد که برای او "یک مأموریت مهمتر و راهبردی‌ تر" در نظر گرفته شده است.
 
دادن سمت مشاور به کارگزاران برکنار شده در جمهوری اسلامی سابقه‌ ای طولانی دارد و بیشتر تشریفانی و صوری محسوب می‌شود.
 
تازه‌ ترین نمونه این انتصاب‌ ها، حجت‌ الله عبدالملکی، وزیر کار دولت سیزدهم است که پس از حدود ۹ ماه کار در این سمت، عزل شد یا کناره‌ گیری کرد و به عنوان مشاور رئیس جمهوری منصوب شد.
 
دومین عزل مهم پس از برکناری منتظری؟:
 
حسین طائب در ۱۳ سالی که ریاست سازمان اطلاعات سپاه را بر عهده داشت در پیگرد، بازداشت و آزار فعالان مدنی و سیاسی و سرکوب معترضان شخصیتی محوری بود و بر همین اساس کناره‌ گیری یا عزل او حادثه‌ ای مهم و کم‌ مانند در تاریخ جمهوری اسلامی ارزیابی می‌شود.
 
حمید رسایی، از اصولگرایان تندرو و یکی از اعضای شورای مرکزی قرارگاه عمار در یادداشتی که در کانال تلگرامی سپاه قدس منتشر شد، گفت پس از عزل حسینعلی منتظری از قائم مقامی نخستین رهبر جمهوری اسلامی، برکناری حسین طائب "تأثیرگذارترین عزل در تحولات انقلاب" است.
 
رسائی با بیان این که برکناری طائب "بدون شک" یک جراحی در پیکر قدرتمندترین دستگاه اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی است، ابراز اطمینان کرد، این کار "سبب ارتقاء امنیت در کشور خواهد شد".