کمبود فزاینده مواد غذایی در سراسر جهان/ بحران غیر منتظرۀ گرسنگی - خطر قحطی‌ های متعدد در سال ۲۰۲۲

yaman 20082015 رادیو فردا: دبیرکل سازمان ملل متحد روز جمعه سوم تیر ماه و هم‌زمان با صد و بیست‌ و یکمین روز از تهاجم روسیه به اوکراین هشدار داد که کمبود «فزاینده» مواد غذایی در سراسر دنیا، جهان را در آستانه «فاجعه» قرار داده است.
 
آنتونیو گوترش تصریح کرد که جنگ در اوکراین در چند ماه اخیر به اختلال‌ های ناشی از تغییرات اقلیمی، همه‌ گیری ویروس کرونا و نابرابری در جهان دامن زده، تا جایی که زندگی صدها میلیون انسان با «بحران غیر منتظره گرسنگی» روبرو است.
 
او در پیامی ویدئویی خطاب به مقام‌ های ده‌ ها کشور ثروتمند و توسعه‌ یافته‌ ای که در برلین گرد هم آمدند، افزود که احتمال «اعلام قحطی‌ های متعدد در سال ۲۰۲۲، خطری واقعی است و ممکن است در سال ۲۰۲۳ (وضعیت) از این هم وخیم‌ تر شود».
 
دبیرکل سازمان ملل تأکید کرد که هیچ کشوری در برابر پیامدهای دراز مدت اقتصادی و اجتماعی چنین فاجعه‌ ای در امان نخواهد بود.
 
در بیش از چهار ماه گذشته، سازمان‌ های جهانی، از جمله سازمان ملل متحد، بارها دربارۀ بروز نا امنی غذایی و قحطی، بهویژه در کشورهای کمتر غنی و آسیب‌ پذیر، هشدار داده‌ اند.
 
اوکراین یکی از صادرکنندگان مهم غله جهان است. با این حال، از زمان تهاجم نظامی روسیه در پنجم اسفند (۲۴ فوریه) و محاصرۀ بنادر اصلی اوکراین در دریای سیاه، بیش از ۲۰ میلیون تن از گندم و سایر غلات این کشور در سیلوها گیر کرده است.
 
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در هفته گذشته مسدود کردن صادرات غله اوکراین به دست روسیه را «جنایت جنگی» خوانده بود.
 
آقای گوترش اما از تلاش‌ های مذاکره‌ کنندگان سازمان ملل برای دستیابی به توافقی خبر داد که به موجب آن، اوکراین قادر به صادرات مواد غذایی، از جمله از طریق دریای سیاه خواهد بود، مشروط بر اینکه روسیه بتواند بدون هیچگونه محدودیتی، کود و مواد غذایی در بازارهای جهانی عرضه کند.
 
او در بخش دیگری از پیام ویدئویی خود یادآور شد که مسئله دسترسی به مواد غذایی در سال جاری میلادی می‌ تواند به کمبود جهانی غذا در سال ۲۰۲۳ منجر شود و از آنجایی که کشاورزان در آسیا، آفریقا و آمریکا با افزایش قیمت کود و انرژی دست‌ و پنجه نرم می‌ کنند، برداشت محصول در سراسر دنیا نیز آسیب خواهد دید.
 
روسیه هرگونه مسئولیتی در بحران جهانی مواد غذایی را رد کرده و مدعی است که دلیل این وضعیت، تحریم‌ های غرب علیه آن کشور است.
 
در همین حال، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز ۱۸ خرداد گفته بود که مسئولیت این وضعیت بر عهده اوکراین است، چون آب‌ های نزدیک به بنادر دریای سیاه را مین‌ گذاری کرده است.
 
اتحادیه اروپا در روزهای اخیر اعلام کرد که از اقدامات سازمان ملل برای دستیابی به توافق با هدف از سرگیری صادرات اوکراین در بنادر دریای سیاه در ازای کمک به صادرات مواد غذایی و کود شیمیایی از روسیه حمایت می‌ کند، اما عملی شدن این طرح مستلزم توافق روسیه است.