فرانسه: ایران از فرصت سفر جوزپ بورل به تهران برای نهایی کردن توافق استفاده کند

Borel Jozsepe1

فرانسه روز جمعه سوم تیرماه از ایران خواست تا از سفر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران جهت دستیابی به توافق هسته‌ای استفاده کند.

وزرات خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرده است: ما آماده‌ایم تا در مورد این توافق به نتیجه برسیم و از ایران می‌خواهیم در حالی که هنوز امکان (احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام) وجود دارد از این فرصت دیپلماتیک برای نهایی کردن آن استفاده کند».

قرار است جوزپ بورل شامگاه جمعه وارد تهران شود و روز شنبه در تهران با مقام‌های ایران در خصوص احیای توافق هسته‌ای مذاکره کند.

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، هم روز جمعه در حساب کاربری خود در توئیتر توییت انریکه مورا معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، را باز نشر کرده و نوشته است، از همکاری نزدیک انریکه مورا و جوسپ بورل با آمریکا تشکر می‌کنم.

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران اضافه کرد، ما همچنان در مشورت با شرکای اروپایی خود، به مسیر دیپلماسی معنادار متعهد می‌مانیم.

روز گذشته انریکه مورا در حساب کاربری خود در توییتر عکسی از خود به همراه آقای بورل و راب مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، منتشر کرده و نوشته بود که با این مقام آمریکایی گفت‌وگویی درباره برجام داشته است.

انریکه مورا در ادامه این توییت افزوده بود که آقای مالی بر تعهد ایالات متحده نسبت به بازگشت به برجام تاکید کرده است.

در همین زمینه، سعید خطیب‌زاده،‌ سخنگوی وزارت خارجه ایران هم با تایید سفر جوزپ بورل به تهران گفته است که او با وزیر امور خارجه ایران و برخی‌ دیگر از مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار خواهد کرد.

سعید خطیب‌زاده اضافه کرد:«در این سفر که در چارچوب رایزنی‌های جاری میان ایران و اتحادیه اروپایی انجام می‌شود در خصوص مناسبات دوجانبه، برخی موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.»

مذاکرات احیای برجام از فروردین ماه متوقف شده و در این مدت تنش‌ها بر سر پرونده هسته‌ای ایران افزایش یافته که نشانه‌های آن از جمله صدور قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه تهران به دلیل عدم همکاری با آژانس و واکنش ایران در غیرفعال کردن دوربین‌های نظارتی آژانس است.

روز چهارشنبه حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، در کنفرانس خبری مشترک خود با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در تهران از تماس‌های تهران و بروکسل برای ازسرگیری مذاکرات احیای برجام خبر داده بود.

به گفته آقای امیرعبداللهیان، علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایران، با انریکه مورا و خود او نیز با جوزپ بورل در تماس بوده است تا در آینده مذاکرات «قطار مذاکرات که در ریل درستی قرار دارد، حرکت کند».

ایران خواهان خروج سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا و تضمین ایالات متحده به عدم خروج از برجام در دولت‌های آینده است. دولت جو بایدن اما این درخواست‌ها را رد کرده و گفته است نمی‌تواند از طرف دولت‌های آتی تصمیم بگیرد.

منبع: رادیو فردا