خطر بیابان زایی ۵۵ درصد از کل کشور عراق/ مساحت بیابانی فعلی ۱۵ درصدی عراق

khoshksali شفقنا: وزارت کشاورزی عراق ضمن هشدار نسبت به این که بیش از نیمی از خاک این کشور در معرض خطر بیابان زایی قرار دارد، بر لزوم تلاش هماهنگ بخش های ذی ربط برای حل و فصل این مشکل تأکید کرد.
 
به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، «راویه مزعل»، مدیر کل اداره جنگلداری و مبارزه با بیابان زایی در وزارت کشاورزی این کشور بعد از ظهر امروز (جمعه) هشدار داد که ۵۵ درصد از کل مساحت این کشور در معرض خطر بیابان زایی است.
 
مزعل در گفت و گو با واع در این باره اظهار داشت: بخش کشاورزی با هر دو قسمت گیاهی و حیوانی آن، به آب به عنوان اصلی ترین عامل تعیین کننده برای عملیات کشاورزی و افزایش تولید وابسته است؛ کاهش بارش در فصل زمستان ۲۰۲۱ و کاهش رهاسازی آب از کشورهای بالادست، به کاهش طرح کشاورزی و در نتیجه، بیابان زایی این زمین ها به دلیل عدم بهره وری آنها منجر شده است.
 
این مسئول عراقی در ادامه افزود: مشکل بیابان زایی نیازمند هماهنگی تلاش های بزرگی از سوی بخش های ذی ربط است، چرا که این مسئله تنها به وزارت کشاورزی محدود نمی شود؛ نشانه های توجه به این مشکل در افق ظاهر می شود و امیدواریم که قانون امنیت غذایی در تامین بودجه لازم برای مقابله با این پدیده خوب باشد.
 
مزعل همچنین تصریح کرد: مساحت زمین های بیابانی شده نزدیک به ۲۷ میلیون دونوم (هر دونوم، معادل ۲۵۰۰ متر مربع) یعنی معادل نزدیک به ۱۵ درصد مساحت کشور است؛ نزدیک به ۵۵ درصد از مساحت عراق نیز زمین های در معرض تهدید بیابان زایی بشمار می آید.
 
مدیرکل اداره جنگلداری و مبارزه با بیابان زایی وزارت کشاورزی عراق در پایان نیز در رابطه با از دست رفتن زمین های کشاورزی در این کشور عنوان کرد: این به طرح کشاورزی بستگی دارد و مساحت هایی که از طرح خارج می شوند نیز به دلیل کمبود سهمیه های آب است که بدون پایان فصل تابستان نمی توان آنها را مشخص کرد.